Je to pochopitelně nadsázka. Starostů obcí máme hodně a mnoho z nich by si titul »Starosta roku« určitě zasloužilo. I ve třetím ročníku stejnojmenné soutěže, kterou již tradičně organizuje Poštovní spořitelna a Nadace VIA Praha, se nám sešlo neuvěřitelných 222 nominací.
Když jsme loni 23. listopadu předávali v pražské Malostranské besedě titul Starosta roku Ing. Pavlu Kašpárkovi, starostovi obce Úsilné, která těsně sousedí s Českými Budějovicemi, měli jsme dobrý pocit. Úsilenský starosta za 21 let ve funkci i nyní stále nadšeně (a s úspěchem) vyvolává v myslích svých spoluobčanů neuvěřitelnou chuť k organizování věcí veřejných.
HODNOTIL I MINULÝ VÍTĚZ
Loňský ročník soutěže Era Starosta roku nebyl nikterak jednoduchý. Jestliže se občané a navrhovatelé z 222 obcí na úvodní otázky »Vážíte si svého starosty či starostky za práci pro obec? Vzkvétá vaše obec díky společnému úsilí starosty/starostky a občanů? Žije se vám ve vaší obci dobře a chcete za to svému starostovi či starostce poděkovat?« rozhodli odpovědět kladně, bylo nutno poctivě posoudit každou nominaci.
Stalo se již tradicí, že v komisi pro následující ročník pracuje také starosta, který získal titul Starosta roku v předchozím ročníku soutěže. Loni se tak členem komise stal Ing. Josef Zámečník, starosta Písečné v okrese Ústí nad Orlicí. Podle svých slov si sám vyzkoušel, jak velice je obtížné posuzovat, a to nejen na první pohled, slušně a dobře pracující obce a jejich vedení.
PĚTICE FINALISTŮ
Většinou se v komisi shodneme na tom, že kdyby bylo na nás, dostali by cenu mnozí další a další, ale podmínky jsou podmínky. Přihlášky nejprve vyhodnocuje každý člen komise sám. Při porovnání výsledků jsme zjistili, že v našich hodnoceních nebyly zásadní rozdíly. Což je vždy dobře. A tak se stalo, že se o titul Era Starosta roku loni ve finále soutěže ucházeli Vladimír Stříbrný z obce Heřmanice (okres Liberec), Hana Šíblová z obce Krásensko (okres Vyškov), Pavel Kašpárek z obce Úsilné (okres České Budějovice), Tomáš Kocourek z obce Zděchov (okres Vsetín) a Karel Sklenička z obce Lány (okres Kladno).
Soutěž, v níž se hodnotí práce starostů a starostek v obcích do dvou tisíc obyvatel, má svoji logiku. Vždyť právě v takto velkých (malých) obcích je úloha toho, kdo stojí v čele, nezastupitelná. Je totiž velice náročná, zpravidla nevděčná a záleží hlavně na osobních schopnostech žen či mužů, kteří mohou hodně udělat či hodně pokazit. Ale většinou dělají věci obdivuhodné. Když obec Heřmanice po povodních v roce 2010 nemohla obdržet úvěr, neboť podle banky to její finanční poměry nedovolovaly, starosta Vladimír Stříbrný si odepřel plat uvolněného starosty a pobíral jen sociální podporu. A úvěr byl poté obci přiklepnut.
Vybrat z finalistů Starostu roku bylo možná ještě těžší než shodnout se na této pětici. Zejména, když se pověření členové komise vydávají do jejich obcí, aby se na místě přesvědčili, jak se údaje z nominací shodují s praxí. Čímž si rozhodovací úlohu značně ztíží, protože v každé obci se najde něco, co má velmi vysokou morální hodnotu. Něco, co působí na city, na míru vnímání i na schopnost se nadchnout. A tak plni dojmů se po několika dnech vrátíte z návštěv a jste na tom ještě hůře než předtím. Zejména když vidíte, že jakkoli je v obci dobrá spolupráce, je za mnoha věcmi třeba vidět charisma a nápady starosty či starostky.
Konečný výběr vítěze byl velice náročný, ale nakonec jsme se shodli jednomyslně, aby titul putoval do Úsilného. Navzdory tomu, co se dnes a denně dozvídáme z médií, žije většina občanů této země tvořivě, poctivě a snaží se ve svém okolí vytvářet dobré místo k žití. Jen se to »nehodí« na první strany novin. Samozřejmě že existují potíže různého druhu a nikdo není dokonalý.
OD PĚTI ODPOLEDNE AŽ DO RÁNA
Druhého prosincového dne jsme se v Úsilném zúčastnili předání titulu Starosta roku. Obec má 420 trvale bydlících občanů. Nominaci starosty do soutěže stvrdila svým podpisem polovina z nich, jakkoli to nebylo nutné. Ale na slavnostní večer přišla starostovi blahopřát určitě celá vesnice, protože se Pavlu Kašpárkovi gratulovalo od pěti odpoledne do rána druhého dne a gratulantů neubývalo. Kdybych to neviděl na vlastní oči, nevěřil bych. Pan starosta se od oněch pěti hodin odpoledne opravdu nezastavil. Do kola ho braly neustále nějaké občanky, mezi něž patřily i ty, které šly prvně k volbám, když byl pan starosta poprvé zvolen, nebo i ty, jež se narodily v době, kdy byl poprvé zvolen. Ono je to totiž už 21 let...
I na příkladu malých obcí se ukazuje, jak je potřebné a nutné, aby starostové měli na práci delší časové údobí. Jejich neustálé vyměňování po každých komunálních volbách totiž většinou městům a obcím neprospívá. Naopak škodí.
PETR ANDERLE
autor byl předsedou hodnotitelské komise soutěže Era Starosta roku 2011
Navzdory tomu, co se dnes a denně dozvídáme z médií, žije většina občanů této země tvořivě, poctivě a snaží se ve svém okolí vytvářet dobré místo k žití.
Pětice finalistů soutěže Era Starosta roku 2011 (zleva): Vladimír Stříbrný (Heřmanice, okres Liberec), Tomáš Kocourek (Zděchov, okres Vsetín), vítěz soutěže Pavel Kašpárek (Úsilné, okres České Budějovice), Hana Šíblová (Krásensko, okres Vyškov) a Karel Sklenička (Lány, okres Kladno).
FOTO: ARCHIV NADACE VIA