Jak pomoci k zadržení vody v půdě a v boji se suchem, je otázkou a pro města naléhavou výzvou. Kvůli klimatickým změnám také Louny přehodnotily přístup v údržbě travnatých ploch. Od letošního května se tam proto seče tráva v určitých lokalitách takzvanou mozaikovou – etapovou sečí.
„Klimatické změny, které se projevují nepravidelnými dešťovými srážkami, kterých je čím dál méně, zato naopak přibývá dní suchých, nás přivedly k aplikaci tzv. mozaikové – etapové seče. Jde o přístup k údržbě travních ploch, který je šetrnější k životnímu prostředí,“ uvedl tajemník Městského úřadu Louny Michael Straka.
Za tímto účelem Louny určily několik ploch, o které se alternativním způsobem budou starat. „Mozaiková seč znamená, že se vysekají jen místa podél chodníků a cest. Zbytek se nechá volně růst. Nesečené a sečené plochy budou během sezóny střídány,“ vysvětlil mluvčí radnice Marcel Mihalik. „Primárně chceme krajině pomoct, toto je odborníky doporučovaná cesta,“ dodal mluvčí.
Mozaiková seč, nebo plošné sekání travnatých ploch? Volba je jasná
Mozaiková neboli etapová seč trávníku je k přírodě šetrnější než plošné sekání travních ploch. „Ponecháním vyšších travních porostů pomáháme zadržení vody v půdě, nedochází tedy k jejímu přílišnému vysoušení a napomáháme lepšímu zachycování dešťové vody při případných extrémních srážkách. V neposečeném porostu zůstanou rostliny, jež poskytnou potravu a úkryt hmyzu, plžům a obojživelníkům, kterých ve městech dramaticky ubývá,“ uzavřela vedoucí odboru komunitního rozvoje a participace Petra Kotková. Méně sečené trávníky jsou také vhodným prostředím i potravou pro další řadu živočichů, jako jsou ježci, drobné ptactvo, kuny. Přispívají k vyšší biodiverzitě.*
/zr/
Ke snímku: Mozaikovou seč úspěšně využívá už řada měst a obcí. Namátkou uveďme například Brno, Hradec Králové, Liberec, Most nebo třeba Písek, odkud pochází i horní snímek.
Ilustrační foto: web města Písek