Zaměstnanci šesti ministerských úřadů, Úřadu vlády a Národního bezpečnostního úřadu se v březnu a dubnu zapojili do sbírky oblečení pro Oděvní banku. Vybrali bezmála tři tuny oblečení, které následně Oděvní banka protřídí a zkompletuje do krizových balíků pro lidi v nouzi z celé ČR. Takto sebrané obnošené šatstvo je distribuováno skrze síť výdejen České federace potravinových bank a lokální neziskové organizace. Ročně rozešle Oděvní banka až 50 tun oblečení, a pomůže tak více než 12 tisícům příjemců, jejichž počet neustále narůstá. Oděvní banka spolupracuje s firmami a institucemi, oblečení je však možné darovat také individuálně.
Do jarní sbírky obnošeného šatstva se zapojila ministerstva práce a sociálních věcí, financí, zemědělství, spravedlnosti, pro místní rozvoj a životního prostředí, kde sběru předcházel zaměstnanecký swap. Sbírku, která se na úřadech konala již třetím rokem, iniciovala vedoucí Úřadu vlády Jana Kotalíková: „Jsem ráda, že se podařilo rozšířit povědomí o činnosti Klubu svobodných matek a Oděvní banky nejen mezi zaměstnance Úřadu vlády, kde sbírku oděvů opakovaně pořádáme od roku 2022, ale i mezi kolegy z dalších ministerstev a státních institucí, které se k nám postupně přidávají,“ prohlásila Jana Kotalíková.
Na Ministerstvu životního prostředí byla sbírka obohacena i o prvek cirkulární ekonomiky, kterou tento resort prosazuje. Zaměstnanci mohli celý týden přinášet oblečení na výměnu s ostatními, na tzv. swap. Do Oděvní banky poslal úřad letos na 100 kg textilu, za poslední dva roky už téměř půl tuny.
„Objem textilního odpadu neustále roste, a to zejména kvůli levné produkci spojené s vysokou spotřebou oblečení i zdrojů. Tzv. rychlá móda, velmi levná a snadno dostupná, nás nabádá kupovat věci, které často ani nepotřebujeme a u kterých se neohlížíme na původ jejich vzniku nebo nezjišťujeme, kde poté nenošené kusy skončí. Tento přístup je devastující a je žádoucí obrátit se druhým směrem, tedy cestou udržitelnosti a druhých šancí,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík a pokračoval: ,,Velmi mě těší, že jsme se již poněkolikáté prostřednictvím swapu, tedy výměny oblečení, zapojili do této sbírky. Poprvé jsme takovou akci uskutečnili na podzim roku 2022, kdy jsme pro nadační second hand Moment vybrali 131 kg oblečení, na jaře následujícího roku pak 118 kg oblečení. Pro Klub svobodných matek vybíráme oblečení letos počtvrté. V minulých sbírkách se nám pro ně podařilo vybrat 450 kg oblečení. Teď přidáváme dalších 100 kg. Těmito sbírkami podporujeme nejen cirkularitu a předcházení vzniku textilního odpadu, který má negativní dopady na životní prostředí, ale také pomáháme díky Oděvní bance potřebným, například rodinám samoživitelů nebo seniorům.“
„Bez dlouhodobé podpory ze strany Úřadu vlády, institucí, firemních partnerů i dárců z řad veřejnosti by Oděvní banka nemohla fungovat. Díky této solidaritě se nám daří shromažďovat a dále předávat oblečení tam, kde je skutečně potřeba – lidem v těžkých životních situacích. Ve spolupráci s našimi partnery vytváříme síť konkrétní a cílené pomoci, na kterou se mohou lidé v nouzi spolehnout. A právě to je pro nás důkazem, že jako společnost máme nejen potenciál, ale i ochotu držet při sobě,“ konstatovala Dana Pavlousková, ředitelka a zakladatelka Oděvní banky.
Oděvní banka jen v loňském roce přijala na 90 tun oblečení od individuálních dárců, firem i institucí, které dále třídí a distribuuje potřebným. Součástí sítě Oděvní banky jsou tři charitativní second handy Fashion Charity shop v Praze – v ulici Dukelských hrdinů, na Střížkově v OC Jizerka a v Hovorčovicích, kam je možné darované oblečení přinést nebo naopak nakoupit vybrané kousky a nákupem podpořit činnost Klubu svobodných matek, který poskytuje pomoc rodičům samoživitelům a samoživitelkám.
Letos plánuje Oděvní banka rozšířit své aktivity směrem k větší edukaci veřejnosti o tom, jaké jsou alternativy pro odevzdání nepotřebného oblečení. Cílem Oděvní banky je spustit interaktivní platformu na městské úrovni, která by byla rozcestníkem a zdrojem informací pro smysluplné darování textilu tak, aby dál co nejvíce pomáhal a nekončil na skládkách. Na průzkumu současné situace banka spolupracuje s agenturou STEM, konkrétně ji představí v květnu letošního roku.
Celosvětově je módní průmysl jedním z největších znečišťovatelů, podle Evropské komise má na svědomí až 10 % emisí oxidu uhličitého, což je více než letecká a lodní doprava dohromady. Je také třetím největším znečišťovatelem vodních toků globálně.
V ČR se ročně podle informací MŽP vyhodí přibližně 180 tisíc tun textilu, ten tak tvoří 3 až 4 procentu odpadu v popelnicích na směsný komunální odpad. I tomu se snaží předcházet nová legislativa, podle které obce musí poskytovat kontejnery a sběrná místa na textil, v souladu s evropskou legislativou o rozšířené odpovědnosti výrobců.
Oděvní banka tak svou činností smysluplně reaguje na potřebu větší cirkulace nošeného, ale zachovalého textilu, a zároveň na rostoucí poptávku po materiální pomoci příjmově chudým domácnostem, jejichž počet v Česku vlivem ekonomické situace roste. Na hraně chudoby se podle posledních dat ocitá téměř 10 % populace.
„Ve světě je dnes tolik oblečení, že by vystačilo pro několik dalších generací. Přesto se v naší každodenní praxi setkáváme s lidmi, kteří nemají přístup ani k základnímu, čistému a slušnému oblečení – ať už jde o rodiče, kteří chtějí důstojně obléct děti do školy, nebo dospělé, kteří se snaží uplatnit na pracovním trhu. Právě pro ně připravujeme naše krizové balíčky, které jim pomáhají překlenout těžké období – často způsobené výpadkem příjmů nebo jinou životní krizí. Oděvní banka je připravená pomáhat ještě širšímu okruhu lidí v nouzi. Chceme, aby se o této možnosti více vědělo – a aby každý, kdo pomoc potřebuje, věděl, že existujeme a pomáháme,“ uzavřela Dana Pavlousková, ředitelka Oděvní banky. *
/tz/
Ilustrační snímky: Oděvní banka