01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Terezín si léčí povodňové rány

Loňské záplavy postihly také Terezín, pevnostní město, založené v roce 1780 Josefem II. Jde o nejvýznamnější a rozsahem největší post-vaubanskou pevnost na území Evropy. Terezín byl zaplaven včetně širokého okolí až do výše 3 metry, takže zde vzniklo jezero. Poškozen byl i historicky cenný podzemní...

Loňské záplavy postihly také Terezín, pevnostní město, založené v roce 1780 Josefem II. Jde o nejvýznamnější a rozsahem největší post-vaubanskou pevnost na území Evropy. Terezín byl zaplaven včetně širokého okolí až do výše 3 metry, takže zde vzniklo jezero. Poškozen byl i historicky cenný podzemní ochranný systém pevnosti, jehož obnovu památkáři odhadují na 95 tisíc eur.

Městský úřad Terezín spravuje město Terezín a tři obce - Nové Kopisty, České Kopisty a Počáply, kde žije dohromady tři tisíce lidí.

"Rozlohou katastrálního území a počtem staveb je to veliká správní jednotka. Lidí je tu však málo a jejich počtu odpovídá i roční rozpočet - zhruba 27 miliónů korun. Město v posledních 10 až 12 letech hodně investovalo hlavně do inženýrských sítí. Pod Terezínem a také v Českých Kopistech i Nových Kopistech jsme nedávno dokončili plynofikaci. Jen v Nových Kopistech a Počáplech není dokončena kanalizace a v Počáplech nemají ani plyn. Povodeň však znamenala velký zásah do života města. Prakticky na prstech jedné ruky můžeme napočítat domy, které byly na suchu. I to je relativní, protože když je ve sklepě voda až po strop nebo na posledním schodě a ta vzlíná, škody jsou veliké.

Na vesnici jsou i škody na hospodářském zázemí. Spousta lidí přišla o mechanizaci, zahradu, plochy v zelinářské oblasti - vlastně v nejúrodnější části České republiky, kde se intenzívně hospodaří. Jsou tady i podzemní závlahy. Jak všichni víme, půl roku každý z nás dělá na daně a půl roku vydělává sám na sebe. Město získává daňové příjmy jak ze zemědělské výroby, tak od občanů, kteří v obcích žijí, a zemědělství bylo z hodiny na hodinu zlikvidováno. Pro lidi i pro jejich obživu to je problém," řekl nám starosta města Terezín Ing. Jan Horníček.

PEVNOST

Terezín byl před dvě stě lety postaven jako pevnost. Armáda svůj majetek již z větší části převedla na město. Pevnost je nejen jeho největší atrakcí, ale i největším problémem.

"Pevnostní systém postupně přebíráme od armády, a to je to, co nás tíží. Je zde asi 27 kilometrů podzemních chodeb. Všechny byly zatopeny. V průběhu minulých desetiletí lidé v podzemních chodbách vykradli cihlovou dlažbu, takže když tam proudila voda, mnoho z nich má poddolované základy. Když dnes jdete po promenádní cestě po valech kolem celého města, vidíte, že vznikají kaverny a tvoří se krátery, až šestimetrové díry. To je dost nebezpečné. Armáda na šancích začala parcelovat zahrádky a pronajímat prostory. Různé stavební úpravy prakticky znemožňují funkci přirozeného vodního režimu v pevnosti. Byla zde stavítka a dala se napustit a vypustit kolem pevnosti voda. Po velké vodě jsme najednou zjistili, že tento vodní režim má obrovskou spoustu překážek. Nyní už měsíc čerpáme vodu, která podmáčí základy jednotlivých zdí a chodeb pevnostního systému. To nás bude stát veliké peníze a úsilí. Dále se zjistilo, že spousta vpustí a výpustí je nefunkčních. Našli jsme několik míst, kam armáda položila potrubí, která nejsou nikde zanesena.

Při letošní lednové zvýšené hladině Labe a Ohře zatopila část města a zahrádek voda, která se tam dostala potrubím. Armáda také na dvou místech prokopala valy a nyní Labe může zaplavit celý vodní systém. Zahrádky mají na samotný hradební systém velice negativní vliv. Chodby a různé podzemní prostory v šancích - garáže, sklady - byly izolovány z vrchu jílovou vrstvou, kterou kořeny stromů dokážou prorůst i skrz klenby. Tudy protéká voda, která poškozuje izolaci stropů. Proto jsme lidem řekli, ať se připraví na to, že se zahrádky v šancích zlikvidují. Nyní nás čeká veliký úkol, který město ze svých zdrojů není schopno zajistit - zprovoznit původní vodní režim pevnosti. Proto hledáme prostředky a systém práce, který to umožní," pokračuje starosta Ing. Jan Horníček.

Když v Terezíně a okolí vzniklo rozsáhlé jezero o rozloze 20 x 8 kilometrů, škody jsou značné. Kolik domů spadlo a kolik jich lidé staví?

"Na vesnicích se zřítilo několik domů. Lidé tu však rádi žijí a chtějí žít. I když dostali nabídky, že by se mohli odstěhovat jinam. Buď bydlí ve vytopených domech nebo v provizorních buňkách. Jsou schopni nesnáze překonat a těší se, že na jaře buď opraví dům nebo postaví nový. Stát jim zaplatil demolici, dal 150 tisíc korun těm, kterým dům spadl. K tomu jim poskytuje nízko úročenou půjčku 850 tisíc korun. Spousta lidí však na ni nedosáhne z toho důvodu, že má malé příjmy nebo u zemědělské výroby vykazovala ztrátu. A tak tři domy stavíme v Počáplech, další v Českých Kopistech a v Nových Kopistech. V Terezíně domy nepadají. Byl tu zbořen jen jeden dům - bývalý strážní domek postavený ještě za Rakouska-Uherska. Víme však o tom, že se demoliční výměr připravuje ještě pro jeden objekt," konstatoval starosta.

HUMANITÁRNÍ POMOC

Lidem v Terezíně, Počáplech a Nových i Českých Kopistech pomáhají také humanitární a další organizace i jednotlivci.

"Celkem na povodňové konto v Terezíně přišlo 14,5 miliónu korun, z toho devět miliónů jsme rozdělili přímo občanům - podnikatelům a zemědělcům. Pak jsme tady měli čtyři milióny, které jsme investovali do knihovny základní a mateřské školy, což bylo přání dárců. Lidem jsme v hotovosti rozdělili devět miliónů korun z humanitárního konta, které zřídilo město. Sbírky organizovaly i obce. Zúčastnil jsem se tehdy toho, i když jsem ještě starostou nebyl. Od těchto povodní již vím, jak fungují humanitární organizace - Armáda spásy, ADRA, Člověk v tísni, Katolická charita, Diakónie. Jsou to organizace, které umí pomoci. Je vidět, že to nedělají pro peníze. My s nimi spolupracujeme dál. Budou se chtít podílet na řešení bytových otázek, na obnově obcí, města. Velkou pochvalu při povodních zasluhují také dobrovolní hasiči. Jejich pomoc byla skutečně úžasná," tvrdí Ing. Jan Horníček.

Co čeká obyvatele Terezína a přilehlých obcí v příštích týdnech a měsících?

"Pro všechny bude důležitá tato zima. Nikdo nedokáže předpovědět, co udělá s domy. Lidi na holičkách však nenecháme. V Terezíně víme o jednom problému a na něm intenzívně pracujeme - chceme zabezpečit pevnostní systém tak, abychom již neodstraňovali vodu, která tam nateče. To, co přišlo letos v lednu, byla běžná povodeň, která tady bývala každý rok. Lidé však jsou dnes na vodu citliví," řekl nám na závěr starosta Terezína Ing. Jan Horníček.

- st -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down