Topenářská tradice Frýdlant nad Ostravicí je spjat s naší největší specializovanou topenářskou výstavou INFOTHERMA. O tomto setkání zájemců a odborníků jsme hovořili s ředitelem pořádající agentury INFOPRES Ing. Liborem Kostelným a organizační garantkou Alenu Bujákovou. [*] Jak vznikl nápad...
Topenářská tradice
Frýdlant nad Ostravicí je spjat s naší největší specializovanou topenářskou výstavou INFOTHERMA. O tomto setkání zájemců a odborníků jsme hovořili s ředitelem pořádající agentury INFOPRES Ing. Liborem Kostelným a organizační garantkou Alenu Bujákovou.
[*] Jak vznikl nápad "udělat" úzce specializovanou topenářskou výstavu zaměřenou na malé a střední objekty?
Vznikl z potřeby nabídnout na jednom místě přehled o tom, co se u nás pro vytápění vyrábí, dováží, za kolik, jak je to se servisem, s dodacími lhůtami apod.
[*] Proč ve Frýdlantu nad Ostravicí?
Zhruba před desíti lety se v největší míře právě na severní Moravě začalo měnit vytápění rodinných domků. Důvodem bylo výrazné zdražení méně hodnotných paliv, především uhelných kalů, zvýšené poplatky za ukládání popele na skládkách, sankce za černé skládky a v neposlední míře měnící se životní styl obyvatel. Frýdlant nad Ostravicí je nejvhodnější především proto, že zde byly prostory a dobré zkušenosti s vedením města z předcházejících akcí, které jsme zde organizovali.
[*] V čem je výstava ekologická?
Od prvopočátku byla snaha zaměnit spalování méně hodnotných paliv za ušlechtilá paliva. To se ve velké míře podařilo, o čemž svědčí výrazné snížení tuhých i plynných exhalací z malých a středních objektů. Zatím bohužel není možno dát rovnítko, že to, co je ekologické, bude také pro řadového spotřebitele ekonomické. Rapidní zvyšování cen ušlechtilých paliv se stává pro řadu uživatelů ekonomicky neúnosné a vracejí se ke spalování méně hodnotných tuhých paliv. Naší snahou je nabídnout návštěvníkům jinou alternativu než jsou méně hodnotná paliva a směřovat je k radikálním úsporám ušlechtilých paliv tak, aby bylo vytápění ekonomicky únosné.
Hned od prvního ročníku se tyto výstavy konají pod záštitou České inspekce životního prostředí a Ministerstva životního prostředí. Zástupci těchto institucí tyto výstavy nejen slavnostně zahajují, ale poskytují návštěvníkům výstavy bohatý informační servis o možnostech dotací a subvencí pro ekologické formy vytápění.
[*] Podle zkušeností z předcházejících ročníků je každý ročník něčím specifický. V jakém duchu bude ten devátý?
Částečnou odpověď jsme již řekli. Tím, že o výstavu je u vystavovatelů větší zájem než jsou prostorové možnosti frýdlantského výstaviště, můžeme vybírat především ty firmy, které nabízejí špičkové otopné systémy, měřící a regulační techniku, zateplovací systémy a materiály a vše další, co může vést ke snižování nákladů na vytápění a ohřev teplé vody.
[*] Kolik domácích a zahraničních vystavovatelů očekáváte a co budou prezentovat?
Jako v předcházejících letech předpokládáme plné frýdlantské výstaviště, to je zhruba 240 vystavovatelů a okolo 20 000 návštěvníků.
Jako každoročně bude i INFOTHERMA 2002 největší přehlídkou krbů, kachláků, kachlových kamen a jejich modifikací. V loňském roce se v této nomenklatuře na výstavě prezentovalo 25 domácích a zahraničních firem. Sortiment není však zdaleka záležitostí jen pro chaty a chalupy, ale stále více se stává součástí otopných systémů v rodinných domcích. Platí to především o teplovzdušných krbech.
[*] Na co bude zaměřen doprovodný program?
Bude to především 13 odborných seminářů novou legislativou v ochraně ovzduší počínaje, přes státní programy dotací a subcencí, zateplování rodinných domků, využívání biomasy, sluneční energie až po tepelná čerpadla a další netradiční zdroje.
Novinkou bude panelová diskuze se starosty obecních a městských úřadů, přednosty okresních úřadů a hejtmany krajských úřadů na téma "Příprava komunálních a energetických projektů a EPC v městském majetku". Odborným garantem této panelové diskuze je časopis Moderní obec a nevládní a nezisková organizace SEVEn - středisko pro efektivní využívání energie.
Kromě toho bude rozsáhlé poradenské středisko ve výstavním objektu O2, kde budou poskytovat informace pracovníci Ministerstva životního prostředí, Státního fondu životního prostředí a České energetické agentury (ČEA), Energetického konzultačního a informačního střediska ČEA Rožnov pod Radhoštěm, BP projekt, a. s., Valašské Meziříčí a Vysoké školy báňské Ostrava.
Jiří Starý
FOTO AUTOR