01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Třebíč jde vstříc uživatelům služeb

Komunitní plánování jako způsob zajištění dostupnosti a rozhodování o podobě sociálních služeb se ověřovalo v rámci česko-britského projektu Podpora Ministerstva práce a sociálních věcí při reformě sociálních služeb na Písecku. Díky tomu...

Komunitní plánování jako způsob zajištění dostupnosti a rozhodování o podobě sociálních služeb se ověřovalo v rámci česko-britského projektu Podpora Ministerstva práce a sociálních věcí při reformě sociálních služeb na Písecku. Díky tomu se podařilo na začátku roku začít komunitní plánování v šesti městech, mj. v Třebíči.

Účast v pilotním projektu podpořilo zastupitelstvo města Třebíče loni v listopadu. Cílem je vytvořit komunitní plán sociálních služeb, tedy "živý" dokument, který bude zohledňovat skutečné potřeby obyvatel města. "Naší snahou je, aby sociální služby nebyly plánovány "od stolu", ale aby se do procesu zapojili také občané, kteří se v tíživé situaci nacházejí a služby skutečně potřebují. Na sestavování komunitního plánu se proto podílí široká veřejnost, poskytovatelé sociálních služeb a městský úřad. Všechny strany jsou si rovnocennými partnery," řekla koordinátorka projektu Zdravé město Třebíč, PhDr. Jindra Stříbrská. Koncepční řešení sociálních služeb je jedním z úkolů schváleného Plánu zdraví a kvality života města. Pilotní projekt plánování sociálních služeb se tak rozvíjí jako součást projektu Zdravé město. "Při přípravách projektu úzce spolupracujeme se sociálním odborem městského úřadu, poskytovateli sociálních služeb, Třebíčskou unií mládeže a dalšími partnery. Odborným partnerem projektu je Agora - CE. Společně usilujeme o to, aby sociální služby odpovídaly aktuální poptávce lidí," vysvětluje PhDr. Jindra Stříbrská.

Po ukončení vzdělávacího programu, který organizovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí od září 2002 do ledna 2003, se již příprava pilotního projektu komunitního plánování v Třebíči rozběhla naplno. Základním krokem bylo ustavení řídící pracovní skupiny a následně širší konzultační skupiny. V obou jsou zastoupeni pracovníci radnice, poskytovatelé sociálních služeb a lidé, kteří sociální služby potřebují. Devítičlenná řídící skupina začala pracovat při sociální komisi rady města.

Na rozvoj projektu komunitního plánování sociálních služeb bylo pamatováno i v rámci grantového programu města vyhlášeného letos na jaře, který umožnil zapojení dalších organizací, zejména neziskových. "Podpořeno bylo několik dílčích projektů a aktivit zaměřených na oblast podpory kvalitního života sociálně znevýhodněných skupin obyvatel a také na vyvolání diskuse k některým sociálním tématům," shrnuje PhDr. Jindra Stříbrská.

Příprava analýzy

V plném proudu je také příprava podrobné analýzy sociálních služeb ve městě. Byla naplánována rozsáhlá dotazníková šetření u uživatelů i poskytovatelů sociálních služeb. "V červnu skončil sběr vyplněných dotazníků od několika desítek poskytovatelů. Názorový průzkum v domácnostech se uskuteční letos na podzim. V současné době pracovní skupina ve spolupráci s Agorou - CE pracuje na konečné podobě dotazníků," popisuje PhDr. Jindra Stříbrská. Cílem šetření je zjistit, jsou-li uživatelé s nabízenými službami spokojeni, co jim chybí, kteří občané služby nejvíce potřebují, znají-li obyvatelé města "své" poskytovatele sociálních služeb apod. Po zpracování získaných dat vznikne první konkrétní výstup projektu - podrobná analýza sociálních služeb. To ale zdaleka není vše. "Do konce roku máme před sebou veřejné setkání a následné ustavení občanských pracovních skupiny, které ve spolupráci s odborníky budou vypracovávat první verzi Komunitního plánu sociálních služeb. Završením bude závěrečné veřejné setkání, na kterém pracovní skupiny představí výsledky své práce. Poté řídící skupina vypracuje shrnující zprávu a doporučení postupu v roce 2004," uzavírá PhDr. Jindra Stříbrská.

Vzdělávací aktivity

Další významnou součástí projektu Komunitní plánování sociálních služeb představují také informační a vzdělávací aktivity pro občany a organizace poskytující sociální služby. Kromě toho, že radnice veřejnost o postupu projektu průběžně informuje na stránkách místního tisku, letos v červnu uspořádala společně s Třebíčskou unií křesťanské mládeže interaktivní výstavu Město jako domov - sociální služby 2003. Na dvaceti panelech byla prezentována práce šestnácti třebíčských poskytovatelů sociálních služeb. Součástí výstavy byla výtvarná anketa, při níž účastníci mohli namalovat obrázek na téma "Sociální služby - jaké jsou a jaké by měly být". Vyvrcholením akce byl seminář pro poskytovatele sociálních služeb, jehož účastníci se zabývali např. standardy kvality v sociálních službách v ČR nebo ústavní péčí v zahraničí.

Ve snaze usnadnit obyvatelům města orientaci v aktuální nabídce sociálních služeb Třebíčská unie mládeže aktuálně připravuje vydání prvního katalogu sociálních služeb ve městě.

Pilotní projekt komunitního plánování sociálních služeb je zatím zaměřen výhradně na území města. Třebíč je však obcí s rozšířenou působností a již nyní se předpokládá možnost navázat spolupráci i s dalšími obcemi regionu. Informace o dalším postupu pilotního projektu v Třebíči jsou k dispozici na internetových stránkách města: www.trebic.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down