Trend prefabrikace posiluje i v českém stavebnictví

Prefabrikace a modularita staveb se stále více prosazuje a znovu se stává trendem i u nás. Pozitiva, která současnou formu prefabrikace charakterizují, přebíjejí špatné zkušenosti s typizací a unifikací spojené s nekvalitním provedením z období socialistického stavebnictví. Rychlost, cena, kvalita – to jsou dnes hlavní plusy. Bohaté zkušenosti s výstavbou tohoto typu přiblížili českým developerům zástupci předních finských firem na semináři pořádaném finskou ambasádou v Praze a společností BTR Consulting.

Finsko je některými odborníky nazýváno domovem prefabrikace. I proto uspořádalo Velvyslanectví Finské republiky v ČR ve spolupráci se společností BTR Consulting seminář pro firmy působící na českém developerském/stavebním trhu. Své zkušenosti předávali zástupci firem z oblasti architektury a projektování, výroby betonových dílců, ocelových i stropních konstrukcí či modulových domů a jejich součástí včetně výstavby.

Účastníky přivítal velvyslanec Finska Pasi Tuominen a obchodní rada Mika Lautanala, který seminářem provázel. „Počátky využívání prefabrikátů v 50. letech dramaticky změnily způsob výstavby a bydlení. A ačkoli jsme si i ve Finsku prošli obdobím panelové výstavby v 60. a 70. letech a některé ne úplně povedené budovy stojí dodnes, vývoj pokračoval dál a dnes je úroveň a také reputace modulární a prefabrikované výstavby na úplně jiné úrovni. Nikdo se dnes nad využíváním prefabrikovaných komponent a modulů nepozastavuje, protože šetří čas, jsou levnější a zároveň velmi kvalitní,“ zdůraznil Mika Lautanala.

Modulární výstavba vyžaduje jiný přístup k projektování, architektuře i produkci. Jak při vlastní výrobě prefabrikátů, tak při jejich navrhování se dnes využívají nejmodernější technologie a postupy urychlující a zpřesňující veškeré práce. Velkým hybatelem je také důraz na udržitelnost a bezpečnost prefabrikovaných komponent i celé výstavby. Například prefabrikovaný beton vyžaduje ve srovnání s tradičním betonem méně cementu a snižuje emise CO2 o 40 % a lze již dosáhnout i úspory 75 %. Prefabrikované konstrukce staveb využívajících nové materiály a moderní konstrukční prvky výrazně urychlují výstavbu v řádech týdnů i měsíců s mnohem menšími náklady a většími úsporami spotřeby energií. Jasné plus ve snižování uhlíkové stopy mají dřevěné domy z prefabrikovaných dílců a výjimkou nejsou ani předem připravené celé moduly stavby, jako koupelny zastřešené lodžie a terasy a podobně.

PREFABRIKACE A MODULÁRNÍ VÝSTAVBA: ÚSPORY NÁKLADŮ A ENERGIÍ I MÉNĚ VÝRAZNÁ UHLÍKOVÁ STOPA

„Naši klienti – nájemníci – si často neuvědomují, že byty či domy, které si pronajímají, jsou postaveny z prefabrikovaných dílců. Jen registrují, že jsou kvalitně izolované a odhlučněné, mají stěny, podlahy i stropy v opravdu pravých úhlech, nebo oceňují, že mohou posedět na zasklené terase i v zimě. Naši klienti – nájemci – naopak trend prefabrikovaných staveb vnímají, a velmi pozitivně, právě kvůli uvedeným přednostem –  ekonomické výhodnosti, vysoké kvalitě a přesnosti při sestavování dílců a zejména rychlosti výstavby a potřebě menšího počtu dělníků pracujících přímo na stavbách.  Osobně bych podtrhla již zmiňovanou bezpečnost, udržitelnost a energetickou úspornost i v dalším směru. Při tradiční výstavbě vzniká totiž i mnoho odpadu na místě stavby, zatímco při výrobě prefabrikátů v továrně lze zbytkové materiály recyklovat interně a často i dále využít v rámci provozu závodu,“ doplnila Zuzana Chudoba, majitelka a výkonná ředitelka společnosti BTR Consulting, která poskytuje komplexní služby v oblasti nájemního bydlení a byla spolupořadatelem semináře.* 

/zr/

K foto:

Seminářem, který k prefabrikaci a modularitě staveb uspořádalo finské velvyslanectví v ČR, zástupce českých stavebních firem provázel obchodní rada ambasády Mika Lautanala.

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down