01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trendem je vzdělaný zastupitel s motivací a odpovědností

Zastupitel jako spolutvůrce místní komunity svými rozhodnutími významně ovlivňuje kvalitu života v obci. Spolurozhoduje o způsobu hospodaření obce, o nakládání s veřejným majetkem, o strategickém rozvoji, reprezentuje obec a komunikuje s veřejností. Má však příležitost získat dostatek informací o svých povinnostech a pravomocích?

Příležitostí, jak podpořit zastupitele při posílení jejich kompetencí v roli komunálního politika, je projekt s příznačným názvem Vzdělaný zastupitel (www.vzdelanyzastupitel.cz), který je spolufinancován Evropským sociálním fondem. Účastníci projektu mohou absolvovat prezenční a e-learningové vzdělávání a využít právní poradenství formou call centra. Realizátorem projektu je Svaz měst a obcí (SMO) ČR, který na české prostředí modifikoval zkušenost získanou s norským systémem vzdělávání politiků na úrovní místní samosprávy. (O vzdělávání zastupitelů v Norsku jsme informovali v letošním lednovém vydání Moderní obce - pozn. redakce.)


PREZENČNÍ SEMINÁŘE A BEZPLATNÁ PRÁVNÍ PORADNA

V současnosti mohou zastupitelé absolvovat dva vzdělávací semináře (každý na 3-4 hodiny), které se konají přímo v jejich obci. Semináře jsou koncipovány tak, aby společně strávený čas byl přínosem pro celé zastupitelstvo: Jeho členové se blíže poznají, vyzkoušejí si spolupráci formou interaktivních metod, mají možnost řešit věcné otázky mimo veřejné zasedání. Lektor, který vede oba semináře, je zároveň zkušeným zastupitelem a vždy je předem obeznámen s děním v obci i jejími záměry.

Semináře odstartovaly v dubnu a dosud jimi prošlo 158 zastupitelů. Proškolení účastníci oceňují odbornost a příklady z praxe lektora. Menší zájem o semináře mají zkušenější zastupitelé, kteří často nevidí v účasti na seminářích velký smysl. Pokud se přesto zúčastní, hodnotí získané informace jako využitelné pro své další působení v samosprávě. Obce nejčastěji vybírají volitelná témata týkající se správy obecního majetku a obecních financí.

V rámci projektu Vzdělaný zastupitel se od května lze bezplatně obracet i na právní poradnu, a to v pracovní dny od 12 do 21 hodin (kontakty viz na uvedeném, webu). Dotazy zpracovávají odborníci s praktickou znalostí a publikační a přednáškovou činností v oblasti obecního práva. Dosud zodpověděli na 200 dotazů, nejčastěji ohledně práv zastupitele a nakládání s majetkem obce. Zastupitelé však zatím příliš nevyužívají možnost obrátit se na poradnu, např. při přípravě nebo přímo ze zasedání zastupitelstva, ačkoliv je jim k dispozici i večer.

VĚCNÁ TÉMATA A INTERAKTIVNÍ METODY

Časová vytíženost především neuvolněných zastupitelů byla v projektu zohledněna možností obce vybrat si vhodný termín i čas. Obce také mohou spojit oba semináře do jednoho dne v 6hodinovém bloku. Někdy vznikají obavy, zda bude možné při seminářích posadit zastupitele koalice a opozice k jednomu stolu a řešit společně témata jako finance a rozpočet obce, investiční příležitosti nebo prodej obecního majetku. Smyslem seminářů není diskutovat kontroverzní témata nebo řešit rozložení politických sil. Probíhají v ryze pracovní rovině a nabízejí možnost diskutovat znalosti dané problematiky mezi zastupiteli.

Současný trend vzdělávání ve veřejné správě klade větší nároky na interaktivní formy školení. To vyžaduje nejen určitou úroveň schopností lektora, ale také aktivní zapojení účastníků seminářů. Projekt Vzdělaný zastupitel tento trend zohledňuje a lektora staví do role moderátora, resp. facilitátora skupiny.

ZAPOJIT SE MŮŽE OBEC NEBO MIKROREGION

Pro úspěšnou realizaci těchto vzdělávacích metod je vhodné pracovat s co největším počtem zastupitelů dané obce. V případě malého počtu účastníků, jenž by neumožnil naplnění účelu semináře a využití nabízených metod práce, se počítá s řešením vzdělávání například v rámci mikroregionů. Tento způsob by měl umožnit pořádar semináře i v obcích s malým počtem zastupitelů. Malým obcím se tím navíc otevírá možnost sdílet zkušenosti se zastupiteli okolních obcí.

ZKUŠENOSTI ZASTUPITELŮ Z VENDRYNĚ

Přínos absolvovaných seminářů zhodnotil starosta Vendryně (okr. Frýdek-Místek)Ing. Rudolf Bilko: »Při rozhodování o zapojení naší obce do projektu Vzdělaný zastupitel jsme měli dvě očekávání. Jednak, že se něco nového dozvíme a společně zopakujeme své znalosti, a dále, že si vyměníme zkušenosti o správě obecních záležitostí. Po absolvování s uspokojením konstatuji, že oba cíle jsme pod vedením dobře připraveného lektora Ing. Husťáka splnili. Lektor velmi svižným a neformálním způsobem dokázal skloubit výklad základních právních předpisů z oblasti fungování státu a územních samospráv s vlastními zkušenostmi. Za použití interaktivních metod byli vtaženi do seminářů všichni přítomní zastupitelé.«

»Druhý cíl, který jsme sledovali, byla vzájemná výměna názorů a zkušeností při řešení modelových situací. Také tento cíl se naplnil,« pokračoval starosta Vendryně. »V uvolněném pracovním prostředí se podařilo vytvořit soudržnou skupinu, ve které zastupitelé nově zvolení společně se zkušenějšími, řešili konkrétní problémy naší obce. Byla to přitom zcela jiná situace než na oficiálním veřejném jednání zastupitelstva obce, na němž každý zatím ještě nedokáže hovořit bez zábran a sdělovat své názory. Tuto skutečnost oceňovali všichni zastupitelé bez rozdílu a zároveň se shodli v názoru, že semináře velmi přispěly i ke vzájemnému poznání a stmelení skupiny,« dodal závěrem Ing. Rudolf Bilko.

 

LUCIE PANCOVÁ
konzultantka M. C. TRITON Ingrid Štegmannová Svaz měst a obcí ČR

Do projektu Vzdělaný zastupitel se zapojili i zastupitelé Vrbna pod Pradědem.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down