01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trendy se mění

V souvislosti se zvýšením cen plynu a elektřiny se mění zvyklosti spotřebitelů. Přesvědčili se o tom i vystavovatelé a návštevníci 8. ročníku mezinárodního veletru AQUATHERM v Praze, který byl zaměřen na úspory ve vytápění. V poslední době stoupá především poptávka po kotlích na pevná paliva. K...

V souvislosti se zvýšením cen plynu a elektřiny se mění zvyklosti spotřebitelů. Přesvědčili se o tom i vystavovatelé a návštevníci 8. ročníku mezinárodního veletru AQUATHERM v Praze, který byl zaměřen na úspory ve vytápění.

V poslední době stoupá především poptávka po kotlích na pevná paliva. K největším výrobcům topenářské techniky v České republice, který se na veletrhu rovněž prezentoval, patří bohumínský výrobní závod Viadrus. Je součástí akciové společnosti Železárny a drátovny Bohumín.

"Zatímo v roce 200 jsme prodali asi 17 tisíc kotlů na pevná paliva, za prvních deset měsíců roku 2001 to bylo již o 10 tisíc víc. Jedním z našich nejzajímavějších výrobků tohoto druhu je Herkules, univerzální litinový nízkotlaký článkový kotel ve variantním provedení. Novinkou, kterou nabízíme v letošním roce je Hercules bio. Je to litinový automatický kotel na spalování dřevní hmoty (štěpka, hobliny, piliny), který je vhodný nejen na vytápění rodinných domů, rekreačních chat, ale i větších objektů," uvedl Martin Wiederman, ředitel závodu Viadrus.

Hlavním kritériem pro výběr kotle je cena topného média a co nejvyšší účinnost. Každý čtvrtý kotel na zemní plyn prodaný v Evropské unii je již typem kondenzačního zařízení, které využívá spalné teplo a tím výrazně šetří palivo. Kondenzační kotle nabízejí asi třetinovou úsporu na provozních nákladech. Podle odborníků je výroba těchto spotřebičů budoucností i pro domácí topenářské firmy.

Rovněž Viadrus přichází na trh s novým nástěnným plynovým kondenzačním kotlem Claudie.

Zhruba polovina výroby putuje z Bohumína na export. Významnými a již tradičními odběrateli jsou země bývalé východní Evropy. Litinové radiátory však Viadrus vyváží také do západních zemí, například do Německa, Anglie, Švýcarska, Švédska a Francie. Na těchto vyspělých trzích hodlá uspět i s dalšími výrobky.

Předpokladem jsou nejen moderní technologie, kvalita, ale i důraz na ochranu životního prostředí. Do vývoje nových výrobků investuje firma asi 1 % svého zisku ročně. Jako první slévárna u nás zavedla systém řízení jakosti podle ISO 9001 již v roce 1993 a v roce 1997 systém ekologického řízení podle normy ISO 14001.

V minulém roce získala firma ocenění Ministerstva životního prostředí "ekologicky šetrný výrobek" pro dva výrobky - již zmíněný kondenzační kotel Claudie a kotel s atmosférickým hořákem Gladiátor. Dalším výrazným úspěchem je udělení certifikatu CE pro kotel G 90.

A ještě několik čísel: bohumínský závod zaměstnává 600 lidí, kteří během devítí měsíců roku 2001 vytvořili provozní zisk ve výši zhruba 38,4 mil. Kč při tržbách 760 mil. Kč.

- ob -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down