01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

TŘI NOMINOVANÁ MĚSTA

Letos již počtvrté se sejdou 17. dubna ve slavnostním prostředí Španělského sálu zástupci měst přihlášených do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón za rok 1999. Za účasti nejvyšších politických činitelů, špičkových odborníků a...

Letos již počtvrté se sejdou 17. dubna ve slavnostním prostředí Španělského sálu zástupci měst přihlášených do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón za rok 1999.

Za účasti nejvyšších politických činitelů, špičkových odborníků a zástupců veřejné správy bude toto setkání velkou oslavou úsilí zástupců samosprávy a mnoha obětavých lidí, kteří se snaží své město učinit ještě krásnější. Je škoda, že nelze odměnit všechny, kteří ve svých regionech obdrželi nejvyšší hodnocení, protože při nestejných výchozích podmínkách všichni dělají maximum.

Společným znakem nominovaných měst je velké množství památkových objektů soustředěných do památkových reservací a zón a soustavné plnění Programu regenerace na základě usnesení vlády z roku 1992.

Společným znakem je také neradostný počáteční stav - po roce 1989 byla centra některých historických měst prakticky souborem ruin, nebo byla nešťastnými architektonickými zásahy a neodbornými opravami znehodnocena.

Rozsah práce, konaný ve jménu regenerace, je obrovský - od přesvědčování zastupitelstev při schvalování výdajů na rekonstrukci památek, přes cílevědomou činnost při zpracování koncepce vývoje města, po přímý výkup památkových objektů. Dotace získané v rámci Programu regenerace jsou jen nepatrným zlomkem v rozpočtech, ale sama kontinuita jeho plnění není nepodstatným stimulem a leckdy je základem strategického uvažování o postavení města v rámci regionu.

Za rok 1999 bylo do soutěže přihlášeno 49 měst a městeček. Po vyhodnocení přihlášek v prvním kole a na základě doporučení památkových ústavů bylo navrženo do užšího výběru sedm měst: Kadaň, Jindřichův Hradec, Kutná Hora, Plzeň, Litomyšl, Uherské Hradiště a Šternberk. Po dalším kole hodnocení byla na cenu nominována města Jindřichův Hradec, Kutná Hora a Litomyšl.

JINDŘICHŮV HRADEC

Město Jindřichův Hradec přistupuje k obnově své památkové reservace naprosto komplexně. Za léta regenerace byly opraveny téměř všechny původně navržené objekty, nově vydlážděna a opatřena mobiliářem veřejná prostranství. Vzhledem k tomu, že převážná část jsou objekty soukromé a v církevním vlastnictví, je nedílnou součástí Programu jednání se soukromými vlastníky. V jednom případě dokonce město napomohlo převedení vlastnictví na okresní úřad, aby mohla být památka zachráněna (Křižíkova elektrárna v bývalém mlýně).

Dokončuje se rekonstrukce hradu a jezuitské koleje. V rámci komplexních změn došlo ke zpracování urbanistické studie jako podkladu pro změnu územního plánu. Kromě nemovitých památek se opravují i movité (varhany). Důsledně je preferována strategická politika města jako turistického a kulturního centra. Byla zřízena odnož univerzity, konají se koncerty na evropské úrovni a kongresy.

Město se zaměřuje na služby, které by pozvedly úroveň turistiky a specializuje se na památky a objekty, které souvisejí s některou z větví subkultury - gobelinářská dílna, koncerty vážné hudby, výtvarné umění.

KUTNÁ HORA

Na konci dvacátého století se Kutná Hora stává zase tím, čím bývala v minulosti - kulturním a nyní i turistickým magnetem a podnikatelským centrem regionu. Unikátní soustředění na stavební a kulturní historii města přináší konkrétní výsledky v podobě nejen zjevné, ale promítá se i do soustavné práce osvětové a informační.

Městská památková reservace Kutné Hory, zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO, zaznamenala díky soustavnému toku investic nebývalý vzrůst počtu domů opravených nejen zvenku, ale i připravených k bydlení. Podstatným činem pro zlepšení tváře města byla komplexní úprava veřejných prostranství včetně sítí a osvětlení. Do stoupající kvality zapadají i solitérní akce na obnovu a záchranu jednotlivých památkově chráněných objektů. Opláštění střechy chrámu sv. Barbory, obnova kaple Božího těla a dokončení rekonstrukce kostela sv. Jana Nepomuckého jsou stěžejními akcemi minulého roku, k nimž samozřejmě přistupuje celá řada dalších rekonstrukcí, jako např. obnova interiérů Kamenného domu pro novou exposici musea a oprava fasády Hrádku.

LITOMYŠL

Vyhlášení areálu zámku v Litomyšli památkou UNESCO bylo v roce 1999 nejen uznáním historicko architektonických kvalit areálu, ale také potvrzením známého faktu, že věhlas města a jeho atraktivita je součtem mnoha drobných i větších akcí, které nejen regenerují vzhled města, ale také oživují společenský a duchovní život.

Výčet konkrétních počinů v rámci Programu regenerace je rozsáhlý, například byla provedena rekonstrukce Smetanova domu, zámeckého pivovaru, Úřednického domu a měšťanského domu č. p. 37. Dalšími významnými akcemi byly rekonstrukce Červené věže a Lidového domu. Město ale investuje také nemálo prostředků na obnovu fasád, zvelebení veřejných prostranství a úpravu parků. V blízké budoucnosti dokončená velkorysá úprava Klášterní zahrady bude jen dokreslovat atmosféru města.

Celá řada investičních akcí je výlučně z rozpočtu města. Sleduje se především kontinuální a významový účin, například možnost konání kulturních událostí a umístění aktivit přesahujících významem hranice města. Vysoká náročnost na kvalitu a detail se projevuje ve výběrů architektů, kteří ve městě působí a jsou povoláváni ke spolupráci na základě soutěží.

JAROMÍRA EISMANNOVÁ

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down