Tříletý přednáškový cyklus Akademie samospráv bude zahájen 1. listopadu v Plzni. Má posílit právní sebejistotu starostů a vyústit i ve zcela nový zákon o obcích

Hospodaření s majetkem obcí a měst – především na důkladné vysvětlení této problematiky se zaměří celorepublikový odborný projekt Akademie samospráv, který v pondělí tohoto týdne v obci Komňa na Uherskohradišťsku společně představili senátor Ivo Valenta a advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, členka redakční rady časopisu Moderní obec a jeho kmenová autorka. Starostové a zastupitelé díky tomuto projektu získají nejen možnost se ve své práci pro obce a města lépe orientovat ve stále složitějším právním prostředí, ale také se zapojit do tvorby zcela nového zákona o obcích. Tříletý cyklus 37 přednášek ve všech krajích odstartuje 1. listopadu v Plzni pro zástupce územních samospráv z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Starostové zejména menších obcí a měst nemají ani zdaleka ustláno na růžích. V posledních letech na ně stát, ale i kraje přenášejí stále nové a nové povinnosti. Představitelé územních samosprávných celků jsou zasypáváni zbytečnou administrativou, tlačeni do kouta sílící regulativou a očekávaná metodická pomoc leckdy zůstává v rovině nekonečného vzájemného dopisování. Starostové jsou tak často bezradní a jen marně se dovolávají pomoci.

To by se nyní mělo změnit. Slovácký senátor Ivo Valenta totiž spojil síly s uznávanou advokátkou a mj. rovněž kmenovou autorkou odborného časopisu Moderní obec Janou Zwyrtek Hamplovou, která se specializuje na vzdělávání a právní pomoc územním samosprávám. "Cílem projektu Akademie samospráv je přinést starostům konkrétní a praktickou odbornou pomoc srozumitelným výkladem práva a v diskusi s nimi sepsat nové znění zákona o obcích, které by bylo pro praxi praktičttější, srozumitelné a jednoznačné," shrnula základní poslání projektu Jana Zwyrtek Hamplová.

"Sám jsem během své funkce v horní parlamentní komoře poznal, že současný stav je nenormální," uvedl senátor Ivo Valenta. "Stát se snaží uvázat si starosty ´na vodítko´, jelikož čím dál více utahuje šrouby ve snaze unifikovat fungování místních samospráv a vstupovat jim do jejich suverénního rozhodování. Dokonce se domnívám, že si tento trend moc nezadá s budováním nové podoby minulých národních výborů. Na mnoha příkladech jsem si společně s občany a zastupiteli ověřil, že přežitá je také podoba současného zákona o obcích. Proto jsem uvítal nápad na vznik Akademie samospráv a věřím, že společně s paní Zwyrtek Hamplovou nabídneme starostům skutečnou reálnou pomoc a s jejich pomocí a na základě jejich zkušeností sepíšeme také nový zákon o obcích," dodal Ivo Valenta, jenž je již druhým rokem členem senátních výborů a komisí, které se věnují právě veřejné správě a rozvoji venkova.

Oficiální představení projektu Akademie samospráv se uskutečnilo v Komni i proto, že tuto malou obec v těsné blízkosti hranice se Slovenskem někteří historici považují za rodiště Jana Amose Komenského, "učitele národů". Starostka Komni Jana Křižková vznik Akademie samospráv uvítala. "Jsem ráda, že si konečně někdo všiml toho, že především malé obce trpí náporem administrativy i stále více se komplikující legislativy, a že existuje snaha s tím něco zásadního udělat," konstatovala Jana Křižková. "Akademie samospráv nabídne pomocnou ruku ke zvládání složitého právního prostředí. O to cennější je pak skutečnost, že na základě zkušeností nás, starostů, vznikne nový zákon o obcích, jehož současná podoba je již do značné míry zastaralá. Je nejvyšší čas tuto legislativu zásadně upravit."

Časopis Moderní obec byl v Komni u oficiálního představení projektu Akademie samospráv. Zeptali jsme se: "Měli by starostové procházet nějakým úvodním vstupním povinným školením, které by bylo věnováno zejména právním souvislostem výkonu jejich funkce?"

Starostka Komni Jana Křižková by v zásadě pro takové školení či kurz byla.

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová poukázala na odpovědi starostů, jichž se na svých seminářích i na Kongresu místní samosprávy FORUM MUNICIPAL často ptá: "Na koho musíte ve své funkci myslet nejvíce?" "Přece na občany své obce," obvykle odpovídají. To je však chybná odpověď. Podle Jany Zwyrtek Hamplové totiž starostové musí při výkonu své funkce myslet hlavně na sebe, aby se dopouštěli co nejmenšího počtu chyb. Ochrání tím nejen sami sebe, ale budou tak moci odvést i co nejvíce práce pro obec. Jak dále uvedla, nebyla by proti případnému kratšímu kurzu zejména pro ty starosty, kteří do této funkce přicházejí poprvé. Nesměl by však být povinný a ani být zakončen zkouškou. Jde o volenou funkci, jejíž výkon nemůže být podmíněn absolvováním jakéhokoliv kurzu. Jana Zwyrtek Hamplová však připomněla i slovenskou praxi, kde předpokladem pro výkon funkce starosty je ukončení minimálně středoškolského vzdělání.

Ivo Valenta na naši otázku sdělil, že by si dokázal představit projekt, v jehož rámci by adepti na příští starosty mohli absolvovat krátkou stáž ve vybraných úspěšných obcích – a dost možná by pak i někteří z nich už o tuto funkci nestáli. Senátor se v té souvislosti podělil i o svoji vlastní zkušenost z jednodenního "starostování" v Komni o tomto pondělí. Manažersky by patrně funkci starosty zvládl, avšak neskutečná záplava administrativy pojící se s prací starosty by jej od práce v čele obce odradila.

Ptali jsme se i na to, zda případná zásadní změna zákona o obcích nestrhne lavinu změn mnoha dalších zákonů. "Ano, to je pravděpodobné," odpověděla Jana Zwyrtek Hamplová. A uvedla příklad obce Podolí u Uherského Hradiště. Zastupitelstvo tam nedávno zhruba dvě hodiny po půlnoci odvolalo starostku, což vyvolalo ostrý  nesouhlas významné části obyvatel obce. Zjitřenou atmosféru se tam pokoušeli zklidnit i senátor Ivo Valenta a Jana Zwyrtek Hamplová. Jediným řešením vzniklé situace by v Podolí byly předčasné volby, v nichž by voliči znovu rozdali karty. Jenže na to nový starosta nechce přistoupit. A přes to na základě stávající legislativy takříkajíc nejede vlak. Podle Jany Zwyrtek Hamplové by podobné situace napříště mohlo vyřešit místní referendum – samozřejmě nejméně při účasti určitého zákonem stanoveného minimálního počtu voličů – jež by rozhodlo o konání či nekonání předčasných voleb v dané obci. Tato nová možnost by se promítla jak do zákona o obcích, tak do zákona o místním referendu.

Letos v listopadu tak startuje tříletý cyklus 37 přednášek, které budou určeny pro zástupce místních samospráv v celé České republice. Kromě toho bude Akademie samospráv připravovat odborné metodické příručky a praktické internetové lekce. Školení a praktické workshopy budou zpoplatněny pouze symbolickým poplatkem, aby byly otevřeny co nejširšímu spektru zájemců.

Do konce letošního roku jsou naplánovány tyto přednášky: 1. 11. v Plzni (pro Plzeňský a Karlovarský kraj), 8. 11.  v Českých Budějovicích (pro Jihočeský kraj a Kraj Vysočina), 15. 11. ve Zlíně (pro Zlínský a Jihomoravský kraj), 22. 11. v Pardubicích (pro Pardubický a Královéhradecký kraj), 24. 11. v Turnově (pro Liberecký a Ústecký kraj), 29. 11. v Praze (pro Prahu a Středočeský kraj) a 5. 12. v Olomouci (pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj). Hlavním tématem těchto přednášek bude Hospodaření s majetkem obcí a měst (dispozice s rozpočtem – dispozice s nemovitostmi – veřejné zakázky – další témata).*

/rš/

K foto:

Z pondělní tiskové konference v obci Komňa k zahájení projektu Akademie samospráv. Zleva: Miroslav Kubánek, lektor Akademie samospráv, advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, senátor Ivo Valenta a starostka Komni Jana Křižková

Foto. Ivan Ryšavý

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. pani hamplova a pane valento, ja mam uplne opacnou zkusenost s fungovanim samospravy.. stat neuvazuje na voditko ale naopak nechava starostum neomezenou volnost.. zakon o obcich nema zadne kontrolni a sankcni mechanismy a starostove jsou nepostizitelni.. krajske urady slabe pomahaji v tom ze resi odvolani a tez odbor kontroly MV dela co muze (nesouhlasim s anticenou) ale policie cr odklada trestni oznameni takze se pripady vubec nedostanou k soudu.. to co vidite v praze je naprosta vyjimka.. naopak nas starosta a 5 jeho kamaradu soudi obcana za to ze se postavil proti spalovne.. v mnisku je starosta nad zakonem.. petr jansky mnisek pod brdy

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down