01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Troufají si vysoko nastavenou laťku udržet

Hluboká nad Vltavou je městem s více než čtyřmi tisíci obyvatel, které se v letní i zimní sezóně rozrůstá denně o několik stovek návštěvníků. V uplynulém desetiletí se zde podařilo vytvořit kvalitní zázemí pro rozvoj cestovního ruchu včetně rozšíření infrastruktury o další lákavé a netradiční...

Hluboká nad Vltavou je městem s více než čtyřmi tisíci obyvatel, které se v letní i zimní sezóně rozrůstá denně o několik stovek návštěvníků. V uplynulém desetiletí se zde podařilo vytvořit kvalitní zázemí pro rozvoj cestovního ruchu včetně rozšíření infrastruktury o další lákavé a netradiční aktivity, zejména sportovního charakteru. Rozvoj města klade přirozeně vysoké nároky i na komunikační prostředky, které stále častěji dostávají elektronickou podobu.

Starosta města Ing. Tomáš Jirsa vysvětluje, že charakteru Hluboké nad Vltavou a směru jejího dalšího rozvoje přizpůsobili také elektronický informační systém. Je to organismus, který se krůček po krůčku rozvíjí už několik let. Na jedné straně má sloužit vnitřním potřebám městského úřadu nebo komunikaci mezi představiteli samosprávy a občany města, na druhé straně je však také účinným nástrojem pro rozvoj cestovního ruchu. Od června letošního roku proto oblast elektronické komunikace v tomto městě zastřešuje projekt OIS (Oficiální informační systém Hluboká nad Vltavou - www.hluboka.cz), který propojuje obě části. Část "úřednickou", tedy tu týkající se městské samosprávy a městského úřadu má na starosti městský informatik a současně i správce sítě v jedné osobě. Při tvorbě webových aplikací mu vypomáhá jeden externí spolupracovník. Realizaci "turistické" části toho projektu byl na komerční bázi svěřen zkušené místní počítačové firmě BCN. Sponzorsky do tohoto projektu vstupuje i českobudějovická firma TRANSOFT jako internetový provider. Obě části OIS jsou tak prostřednictvím těchto subjektů provázány jak obsahově, tak ekonomicky. Tímto řešením se podařilo dosáhnout optimálního stavu, kdy provoz celého informačního systému je finančně naprosto soběstačný a nepotřebuje od města žádné dotace.

Vnitřní informační systém

V rámci městského úřadu tvoří základ elektronické komunikace vnitřní síť, na níž jsou připojena pracoviště všech pracovníků úřadu. Každý pracovník úřadu má svojí počítačovou stanici s pevným připojením k internetu. Podstatná část komunikace uvnitř úřadu proto mohla být převedena do elektronické podoby už zhruba před dvěma roky. Výměna dokumentů mezi jednotlivými pracovníky prostřednictvím e-mailů je naprosto běžnou záležitostí, právě tak jako rozesílání vnitřních sdělení, oběžníků, zápisů z porad a podobně. Obdobně funguje i komunikace vně úřadu, kdy se využívá systému elektronické podatelny, zatím bez možnosti elektronického podpisu. Pro kancelářský provoz a vyřizování agend využívá městský úřad jeden starší softwarový produkt nainstalovaný právě před dvěma roky.

Rozsah zpracovávaných agend jednotlivých odborů se příliš nemění a tak toto softwarové vybavení je dostačující, dokonce některé moduly nejsou ani plně využívány.

Plně se osvědčily především moduly určené ekonomickému odboru a organizačnímu odboru. Stavební úřad využívá jiný, samostatný softwarový produkt s řadou modulů specializovaných na danou problematiku. Jsou to dva různé produkty od dvou různých dodavatelů, takže městský informatik postupně vyhledává možnosti jejich propojení, aby nedocházelo zbytečně k duplicitám. Internetové připojení v největší míře využívá pro svoji práci tajemník úřadu a právní oddělení. V rámci úřadu je zaveden limitovaný přenos dat (500 MB měsíčně), ale zatím se nestalo, že by tento limit byl při běžném provozu úřadu překročen.

"Při realizaci elektronické komunikace v rámci městského úřadu pomáhá především metodika, kterou připravuje Svaz měst a obcí," říká informatik a správce sítě městského úřadu Jan Pirgl. Domnívá se, že počítačová gramotnost je mezi pracovníky úřadu poměrně vysoká, a to bez ohledu na věkovou strukturu. O radu se na něho obracejí jen výjimečně, a to většinou když "zabloudí" v některém z programů, které používají méně často, nebo při vyhledávání na internetových stránkách. Projevuje se tak skutečnost, že elektronická komunikace na městském úřadě je v provozu už přes dva roky a pracovníci úřadu se příliš nemění.

Pro pracovníky úřadu připravuje městský informatik zhruba dvakrát ročně jednoduchý seminář z oblasti informačních technologií, který probíhá formou volné diskuse. Má tak možnost vysvětlit některé úpravy a novinky zavedené do informačního systému. Průběžně poskytuje individuální konzultace, případně zaškoluje nové pracovníky.

Oficiální informační systém

Tou nejznámější částí většiny elektronických informačních systému bývají webové stránky. Nová podoba stránek městského úřadu začleněných do projektu OIS dává možnost vytvořit kompletní redakční systém, kdy jednotliví přispěvatelé - ať už jsou to pracovníci odborů městského úřadu, zastupitelé nebo externí dopisovatelé - umisťují svoje příspěvky na stránky sami. Tajemník úřadu, jako osoba zodpovědná za celkový obsah webových stránek, plní už jen úlohu supervizora. Celý proces aktualizace stránek se tak zjednodušuje. Jak jsme dozvěděli od Jaroslava Berita z místní počítačové firmy BCN, byla při realizaci projektu OIS použita nově také progresivní technologie XML na principu trvanlivé databáze umožňující nejen všechny soubory přehledně popsat a archivovat, ale i pracovat operativně s jejich obsahem. Všechny informace se ukládají na vzdálený server umístěný na páteřní síti providera. Forma webhostingu zaručuje jak rychlý přenos objemných souborů dat, tak vysoký stupeň softwarové i fyzické ochrany celého systému a nepřetržitý dohled nad jeho provozem.

Projekt OIS byl v Hluboké nad Vltavou připravován na základě zkušeností, které získalo město Český Krumlov před několika roky při realizaci svého městského informačního systému. Ten se umístil bezkonkurenčně na prvním místě jednoho z ročníků soutěže Zlatý erb a svým rozsahem i přehledným uspořádáním a uživatelsky přívětivým prostředím se stal inspirací i pro další města a obce. Hlubočtí si troufají takto nastavenou laťku udržet. Díky tomu, že se městští a obecní informatici i ostatní zainteresované subjekty v jihočeském regionu snaží navzájem spolupracovat, podařilo se vytvořit informační osu Český Krumlov - České Budějovice - Hluboká nad Vltavou.

V Hluboké nad Vltavou se během realizace projektu OIS utvořil přirozenou cestou i stálý redakční tým těchto webových stránek. Tak se podařilo zajistit i dobrou vazbu mezi projektem OIS a klasickým, tištěným hlubockým zpravodajem - každý měsíc je proto k dispozici i jeho elektronická podoba na webových stránkách OIS.

K projektu informačního systému se připojila rovněž i mezinárodní škola Townshend International school, která sídlí v Hluboké nad Vltavou. Její lektoři připravují bezplatně překlady pro anglickou a německou verzi stránek. Místní počítačová firma zajišťuje nejen provoz internetového OIS, ale kompletní informační služby v Hluboké nad Vltavou, tedy například i činnost městského Infocentra. Je to velmi praktické, protože se všechny informace soustřeďují na jednom místě a mohou být aktuálně zveřejňovány všemi prostředky, které jsou ve městě dostupné.

Veřejný internet

V Hluboké nad Vltavou jsou dvě veřejně přístupné internetové stanice. Ta v městské knihovně je určená především občanům města a je přístupná v provozní době knihovny. Internetová stanice je v provozu dva roky, ale zájem o její využití má klesající tendenci - je to patrně dáno tím, že možnosti přístupu k internetu se rychle rozšiřují, mládež má k síti internetu stále snadnější přístup ve školách, rozšiřuje se i počet domácích připojení. Druhý terminál, určený především návštěvníkům města, byl letos nainstalován v nově otevřeném městském Infocentru.

Možnosti rozvoje

Většina území města je zatím v oblasti datových přenosů závislá na klasických telefonních linkách. Kabelová televize, která by také umožňovala internetové připojení, působí jen v jedné velmi malé a omezené lokalitě, bezdrátové připojení tu také není rozšířené. V Hluboké nad Vltavou však začínají uvažovat o projektu metropolitní sítě alespoň v omezeném rozsahu. Pevné připojení by bylo zatím nainstalováno jen v několika dalších městských objektech nejdůležitějších objektech města a ve sportovní zóně, která je důležitá z hlediska rozvoje turistického ruchu. I když běžně používaný rozsah internetových aplikací není tak široký, kvalitní pevné připojení městského úřadu a Infocentra umožňuje i experimenty s různými druhy širokopásmových služeb. Je k tomu příležitost zejména při velkých mezinárodních sportovních akcích. Tehdy je možné nainstalovat webové kamery, na náměstí využívat velkoplošnou projekci nebo přenášet digitální signál přímo do televizního vysílání. Takové akce pak sledují nejen jejich přímí účastníci, ale online třeba i diváci na druhé straně zeměkoule - i to se už stalo..

Zatěžkávací zkouška

Elektronický oficiální informační systém prošel první zatěžkávací zkouškou při srpnových povodních a prokázal svoji účinnost, zejména proto, že má do sítě internetu bezdrátové připojení. Zatímco pevné telefonní linky byly většinou vyřazeny z provozu a komunikace prostřednictvím mobilních telefonů nebyla bez problémů, elektronická pošta se osvědčila jako operativní komunikační prostředek. Zdejší OIS přinášel třikrát až čtyřikrát denně nejen aktuální fotografie z postižených míst, ale i konkrétní zpravodajství o tom, které oblasti jsou zatopené, jaké jsou průjezdové a objížďkové trasy, co kde funguje nebo nefunguje, Posloužil velmi dobře nejen při řízení protipovodňových opatření, ale i těm, kteří zde nebyli přítomní - tedy občanům, kteří byli v kritickou dobu na pracovní cestě či na dovolené a neměli jiný kontakt s domovem nebo naopak i těm, kteří v okolí Hluboké měli svoje děti na letních táborech nebo svoje blízké na dovolené.

Velké množství aktuálních informací bylo k dispozici i na webových stránkách ať už oficiálních institucí (Český hydrometeorologický ústav), zpravodajských serverech (Česká televize) nebo prezentacích jednotlivých měst a obcí. Tato situace připomenula i prapůvodní myšlenku, která stála u zrodu internetu - vytvořit informační síť, kterou bude možné jen těžko narušit a která bude sloužit i v krizových situacích.

Svatopluk K. Jedlička

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down