01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Trvalý pobyt a zánik mandátu zastupitele

Jeden ze členů zastupitelstva obce se odstěhoval mimo území obce. Má tento fakt vliv na jeho mandát, jak by měla obec správně postupovat? Řešení této situace upravuje zákon číslo 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů. Trvalý pobyt na území obce je podle tohoto...

Jeden ze členů zastupitelstva obce se odstěhoval mimo území obce. Má tento fakt vliv na jeho mandát, jak by měla obec správně postupovat?

Řešení této situace upravuje zákon číslo 491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů. Trvalý pobyt na území obce je podle tohoto zákona považován za podmínku k nabytí volebního práva a rovněž k jeho výkonu. Ztráta trvalého pobytu na území obce je tak důvodem pro zánik mandátu člena zastupitelstva obce, u kterého tato skutečnost nastala.

K zániku mandátu v tomto případě nedochází automaticky (ze zákona), ale až po vyslovení zastupitelstva obce; nedojde-li v mezidobí k rezignaci samotného člena zastupitelstva obce. Zastupitelstvo by mělo zánik mandátu vyslovit na svém nejbližším zasedání po dni, kdy ke skutečnosti zakládající důvod pro zánik mandátu (tzn. změně trvalého pobytu mimo území obce) došlo.

Pro případ, že by obec takto nepostupovala, tzn. zastupitelstvo by na svém nejbližším zasedání nevyslovilo zánik mandátu, a člen zastupitelstva obce by nepodal rezignaci, vstupuje podle zákona do procesu ředitel krajského úřadu.

Ten v takovém případě požádá o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva, které se má uskutečnit nejpozději do 21 dnů od doručení této žádosti. Nedojde-li ani na tomto zasedání k vyslovení zániku mandátu, což nelze vyloučit (zastupitelstvo se věcí odmítne zabývat, pro přijetí usnesení se nevysloví nadpoloviční většina všech členů zastupitelstva), zanikne mandát člena zastupitelstva obce, vysloví-li to ředitel krajského úřadu.

Postup zastupitelstva obce při vyslovení zániku mandátu člena zastupitelstva lze v souladu se zákonem o volbách do zastupitelstev obcí a zákonem o obcích ve stručnosti obecně popsat následovně:

1. zastupitelstvo věc projedná a přijme usnesení, kterým vysloví zánik mandátu člena zastupitelstva obce z důvodu ztráty volitelnosti,

2. toto usnesení zastupitelstva obec zveřejní na úřední desce a zašle dotčenému členu zastupitelstva a volební straně, která podala kandidátní listinu v obci,

3. usnesení je doručeno sedmým dnem ode dne vyvěšení,

4. od tohoto okamžiku členu zastupitelstva obce, zánik jehož mandátu byl zastupitelstvem vysloven a příslušné volební straně běží lhůta pro podání žaloby k soudu; tato lhůta je 2 pracovní dny od doručení,

5. uplynutím lhůty pro podání návrhu soudu, případně dnem právní moci rozhodnutí soudu, kterým nebylo usnesení zastupitelstvo obce zrušeno, dochází k zániku mandátu dotčeného člena zastupitelstva obce,

6. dnem následujícím vzniká ze zákona mandát náhradníkovi,

7. do 15 dnů od vzniku mandátu by mělo být tomuto novému členu zastupitelstva obce předáno osvědčení o tom, že se stal členem zastupitelstva obce; osvědčení předává rada obce, není-li zastupitelstvo,

8. zastupitelstvo by dále mělo přijmout usnesení, kterým vezme na vědomí zánik mandátu předchozího člena zastupitelstva a dále vznik mandátu nového člena zastupitelstva.

Chci ještě připomenout, že v praxi se již řešily případy, kdy člen zastupitelstva obce změnil trvalý pobyt pouze dočasně a dříve, než zastupitelstvo obce rozhodovalo o zániku mandátu, opět získal trvalý pobyt na území příslušné obce. Avšak ani takovýto "návrat" trvalého pobytu nemůže právní skutečnost, která je důvodem pro vyslovení zániku mandátu, tzn. změnu trvalého pobytu mimo obvod obce, zhojit (viz nález Ústavního soudu IV. ÚS 420/2000 ze dne 10. října 2000).

Mgr. PAVLA SAMKOVÁ
právnička

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, jeden člen zastupitelstva si zřídil účelově trvalý pobyt, aby zde mohl kandidovat. tuto skutečnost jsme zjistili až později a proto krajský soud tuto skutečnost neřešil s tím , že podání bylo přijato pozdě- podat stížnost lze podle krajského soudu do 10-ti dnů od konání voleb. Lze se proti tomuto rozhodnutí krajského soudu někde, např. Ús odvolat?
    Děkuji za odpověd.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down