Vedení obce Přezletice nemělo zpočátku k dřevostavbám důvěru. Bálo se nevzhledného »táborového baráku«. Kvůli nedostatku financí přistoupili k výstavbě montované školky, a nelitují. S vylepšením projektu pomohli místní architekti.
Velký problém s absencí školky v Přezleticích začal koncem devadesátých let s masivním nárůstem výstavby rodinných i bytových domů. Do této doby obec »spádovala« do těsně přiléhající městské části Prahy 9 - Vinoř, ale i tady vzrostla výstavba a tím se zvýšila poptávka po místech v MŠ.
Obec tehdy marně žádala o dotaci na výstavbu vlastní školky, nepomohlo ani zřízení školky pro 20 dětí v pronajatých prostorech ve Vinoři. Díky dobrému hospodaření s vlastními finančními prostředky zastupitelé schválili návrh starostky postavit MŠ z vlastních zdrojů. Na jaře 2012 bylo vypsáno výběrové řízení formou soutěžního dialogu na výstavbu MŠ, ale ukázalo se, že jediné rychlé a finančně schůdné řešení je stavba formou montované školky a z hlediska užitných vlastností a komfortu užívání jako dřevostavba.
O rok později bylo vypsáno nové výběrové řízení přímo na montovanou dřevostavbu a v rámci zadávací dokumentace byly jasně vyspecifikovány nároky na vnitřní uspořádání a technickou vybavenost. Součástí nabídek měl být upravený návrh typizovaného projektu, který řešil zejména jednu menší učebnu navíc pro zájmové kroužky a výdejnu jídel. Maximální cena byla 8 mil. Kč bez DPH. Tady jsme trošku riskovali, ale vyplatilo se. Tři hodnocené nabídky zadání splnily a vítězná cena byla 7,2 mil. Kč. Celkové pořizovací náklady (projekční úpravy, stavební práce, vybavení tříd, kompletní zahrada, parkoviště před MŠ) byly 11,3 mil. Kč vč. DPH.
Od dubna začaly práce na konečné verzi smlouvy o dílo, protože si obec přála úpravy typizovaného projektu - jednalo se o plynové etážové topení v kombinaci s podlahovým, podlahová krytina z PVC a přesah střechy na jižní straně pro možnost pobytu dětí venku i za deště. Práce na finální verzi projektu byly dlouhé a často jsme museli tvrdě stát za svým (např. posun hřbetu střechy mimo osu stavby, aby nemusel mít přesah střechy podpěry, vlastní návrh obkladů v umývárně i na WC, úprava dlážděného prostoru pro venkovní hry před okny a posunutí příjezdové cesty na kraj pozemku).
Během přípravné fáze jsme spolupracovali s architektem Břetislavem Lukešem z Přezletic, který nám zdarma pomohl při jednání s dodavatelem o výše uvedených technických úpravách, do kterých se dodavateli moc nechtělo; jeho »dílem« je i barevná plastická fasáda včetně dřevěných rámů u vstupu do školky. Samotný zhotovitel byl překvapen, jak z »táborového baráku« lze udělat krásný prostor pro výuku dětí. Podle konečného projektu byla zadána školka »do výroby«, kdy se udělaly na míru jednotlivé části budovy.
Koncem května začaly zemní práce na základové desce a přípojkách, první kamion s dřevěnou skládačkou přijel 25. 6. a pod střechou byla školka 10. 7. Koncem srpna dostala budova barevný kabát, dokončovaly se venkovní dlažby i plot a 17. 9. byla MŠ zkolaudována.
Zahrada je dílem zahradní architektky, také z Přezletic, Lenky Bulové, která svou vizí zahrady se stavbami z vrbových proutků krásně doplnila naši představu o přírodních prvcích, které mohu děti přelézat, skákat z nich, schovávat se; prostě rozvíjet dětem tolik chybějící motoriku a obratnost.
Rok provozu ukazuje velké výhody zateplené dřevostavby, budova si udržuje skoro stále stejnou teplotu, a to jak v létě, tak v zimě, s nízkými energetickými vstupy. Náklady obce na roční provoz vycházejí na cca 400 tisíc Kč.
Veronika Vrecionová
starostka
Ludmila Červínová
místostarostka
Dřevostavba si udržuje stejnou teplotu po celý rok. Stavbu místní architekt vylepšil. Zahrada školky je vybavena originálními stavbami z vrbových proutků.
FOTO: OBEC PŘEZLETICE