01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tzv. velká/politická korupce patrně převažuje nad uplácením na radnicích

Mezinárodní nevládní organizace Transparency International (TI), celosvětově bojující s korupcí, stanovila České republice pro rok 2006 na žebříčku indexu vnímání korupce (index ) 46. až 48. místo z celkem 163 hodnocených zemí světa. Hodnoty tohoto indexu se pohybují v intervalu od 0 do 10, přičemž nejvyšší hodnoty značí minimální míru korupce v dané zemi. České republice je nyní přisuzována hodnota indexu 4,8, kterou sdílí společně s Kuvajtem a Litvou.

Ve srovnání s rokem 2005 si loni Česká republika polepšila o významných 0,5 bodu. Jde o výrazný pokrok. V uplynulém roce se zlepšilo i postavení naší země na celkovém žebříčku, ve kterém státy mezi sebou soutěží jako ve fotbalové lize. V dlouhodobějším srovnání od roku 2002 je příznivé hodnocení ČR ještě výraznější - tehdy totiž index vnímání korupce u nás činil 3,7.

ZÁJEM ZAHRANIČNÍCH INVESTORŮ NEOCHABUJE

Ustupující korupci odpovídá i stále vysoký zájem zahraničních investorů o Českou republiku. Ta se podle nejnovějšího vydání mezinárodní investiční zprávy Konference OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD) World Investment Report 2006 jako jediná z nových členských států Evropské unie dostala mezi dvacet největších světových příjemců přímých zahraničních investic. Což přes všechno zlepšení protiřečí jejímu stále ne až tak úplně lichotivému hodnocení ze strany Transparency International.

Bývalý šéf agentury CzechInvest a místo-předseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn připomíná, že pokud jde o vnímání korupce, Česká republika zatím stále ještě nemá příliš dobré postavení. Zároveň však poznamená, že na druhou stranu jsme jedním z největších příjemců zahraničního kapitálu ve střední a východní Evropě - a možná i ve světě. Takže zcela evidentně proto tady neexistuje žádný bezprostřední vztah mezi vnímáním korupce a zájmem investorů. Přesto je podle Martina Jahna dobré vědět, jaká korupce je vlastně u nás vnímána a do jaké míry případně ovlivňuje zahraniční investory.

OVLIVŇOVAT CENTRUM JE "EFEKTIVNĚJŠÍ"

Teorii o "neškodlivosti" určitého typu korupce v očích investorů potvrzuje i tvůrce indexu TI prof. Graf Lambsdorff. Tvrdí totiž, že velká/politická korupce odrazuje přímé zahraniční investory méně než dezorganizovaná korupce na nižších úrovních. Investoři chtějí mít své aktivity zajištěny z vrcholných politických, vládních či administrativních kruhů, pokud tyto kruhy mají nižší úrovně administrativy pod svou kontrolou. Je to proto, že uplácení na nižších úrovních administrativy je organizačně značně náročné a výsledek zůstává jistý, neboť v důsledku možných zásahů z vyšších úrovní administrativy či v důsledku politických tlaků může dojít k ovlivnění už dojednaných postupů v místě. Přímí zahraniční investoři navíc mnohdy potřebují v centru ovlivňovat také legislativní normotvorbu.

Prof. Shang-Jin Wei z Harwardské univerzity prokázal silnou negativní korelaci mezi mírou korupce v dané zemi a objemem přílivu přímých zahraničních investic. Výjimku z tohoto pravidla tvoří zejména Česká republika, Čína a Jižní Korea, do nichž proudí neúměrné množství přímých zahraničních investic navzdory relativně vysoké míře korupce.

Na základě syntézy názorů Lambsdorfa, Weie, Jahna a faktu vysokého přílivu přímých zahraničních investic do České republiky lze dospět k jednoznačnému závěru: V ČR se stále vyskytuje tzv. velká/politická korupce, a to ve vysoké míře, což však investorům nevadí.

POZITIVNÍ VÝVOJ MÁ SÍLÍCÍ TREND

Agentura CzechInvest vyvinula značné úsilí přilákat do země investory a index odráží vnímání zejména zahraničních investorů a analytiků, kteří jim radí. Mechanismus podporující příliv zahraničních investic je nastaven nezávisle na vnitropolitické situaci a CzechInvest úzce spolupracuje s místními samosprávami.

Jak jsme již totiž uvedli v článku Korupce na místní úrovni děsí investory víc (viz Moderní obec č.1/2006), i když podíl radnic na korupci v ČR zatím stále zůstává nejasný, lze na probíhající vývoj hledět přece jen s optimismem. Navzdory současné nestabilní politické situaci můžeme v dalších letech očekávat stále se zlepšující postavení České republiky na žebříčku korupce Transparency International.

ALEŠ PACHMANN
Policejní akademie České republiky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down