01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

U okružní křižovatky v Písečné nasvítili místa pro přecházení

Když Písečná u Žamberka letos v září zabodovala se svou malou okružní křižovatkou v soutěži Cesty městy, ještě nikdo netušil, že Ing. Josef Zámečník, který stojí v čele obce od roku 1971 (!), získá v listopadu titul Starosta roku 2010.

Ačkoliv tato dopravní stavba stále budí diskusi i v samotné obci se 480 obyvateli, starosta je na ni hrdý a zůstává přesvědčen o tom, že čas ukáže, jak »kruháč« kromě přínosu pro zklidnění dopravy a zvýšení bezpečnosti chodců i celkového provozu pomohl také vyváženému, citlivému a komplexnímu uspořádání veřejného prostoru v centru obce. Na tom se ostatně rovněž shodla hodnotící komise soutěže Cesty městy, která křižovatce přiznala vítězství v kategorii Bodová řešení.

Podle autora projektu Ing. Leoše Jelínka ze společnosti Chládek & Tintěra okružní křižovatka představuje významný orientační bod v obci. Navíc dokáže lépe reagovat na změny intenzit dopravy z jednotlivých směrů (třeba při uzavírkách v okolí a vedení objízdných tras touto křižovatkou).

Při přebudování původní stykové křižovatky silnic III/31014 a III/31017 projektant spolu s obcí zvolil okružní křižovatku místo světelně řízené i proto, že by »klasická« se semafory v daných podmínkách postrádala význam, a to s ohledem na nižší intenzitu dopravy a vysoké pořizovací i provozní náklady světelné signalizace. »Kromě toho by neřešila rozlehlehlé a neuspořádané plochy, které by tak jako tak musely projít stavební úpravou, čímž by se rekonstrukce křižovatky stala mnohem nákladnější. Světelná signalizace by také obci přinesla nevzhledný "les" stožárů a značek,« dodává Ing. Leoš Jelínek.

KŘIŽOVATKA MÁ ROLI I V PROJEKTU BEZPEČNÁ CESTA DO ŠKOLY

Součástí projektu jsou také místa pro přecházení s vloženými středními ochrannými ostrůvky umístěná v ramenech křižovatky - a tedy nikoliv klasické přechody se zebrou a definovanou předností chodců před vozidly. Vzhledem k nižšímu počtu chodců v této lokalitě starosta Ing. Josef Zámečník považuje zvolené řešení za odpovídající, kdy chodci i řidiči reagují na situaci v křižovatce. »Umístění přechodů s předností chodců těsně za křižovatkou s jedním jízdním pruhem snižuje bezpečnost a plynulost jízdy vozidel, když při odbočení zůstanou stát v křižovatce před přechodem. I chodci bez řidičského průkazu vědí, že nevstupují-li "na zebru", nemají neomezenou přednost,« podotýká starosta.

Ing. Leoš Jelínek k jeho slovům dodává: »Místa pro přecházení se obecně používají jako doplňkový bezpečnostní prvek k přechodům pro chodce. Případně se budují tam, kde jsou nižší intenzity dopravy a pěších, což byl případ i malé okružní křižovatky v Písečné. Na místech pro přecházení lidé bývají opatrnější a nezaměňují tam přednost pěších s "absolutní" předností (často se snahou "změnit" fyzikální zákony), jak to často můžeme sledovat u přechodů pro chodce. Specifikem míst pro přecházení v Písečné je to, že jsou (stejně jako vlastní křižovatka) samostatně nasvícena, což byl rovněž požadavek dopravní policie.«

Malá okružní křižovatka hraje roli i v projektu Bezpečná cesta do školy, který obec uskutečňuje. Bezpečná cesta do školy vede přes náves. Obec však chystá další úpravy u křižovatky, aby i nejmenší školáci mohli co nejbezpečněji chodit také tudy.

STOLETÝ DUB ZŮSTAL ZACHOVÁN

O okružní křižovatce se v Písečné začalo uvažovat už v roce 1993, od kdy se stala námětem hned pro několik studentských odborných prací a řešila se i v územním plánu. Proto prostorové nároky na technické řešení křižovatky byly v obci už dávno předem známy. Vždy se přitom počítalo se zachováním stoletého dubu, dnes již jediného, zato nepřehlédnutelného svědka kovárny, která v místě stála od roku 1883 do roku 1985. Dubu se přizpůsobila celá křižovatka včetně toho, že kvůli jeho rozsáhlému kořenovému systému se kolem něho vytvořilo co nejvíce nezpevněné plochy.

Ostatně specifikem této křižovatky se stalo rovněž maximální využití ploch pro sadové úpravy, přičemž zelení jsou osazeny i směrovací ostrůvky. To vše umocňuje vesnický ráz prostředí. Zároveň to dokládá, že u malých okružních křižovatek není nutno masívně zpevňovat dokonce i nepochozí plochy, jak se často leckde děje s argumentací, že se tak přece usnadní údržba.

Další výrazný prvek křižovatky v Písečné představuje pískovcový kříž, který byl ošetřen a přemístěn na důstojně upravené a bezpečné místo v jejím sousedství.

 

Specifikem malé okružní křižovatky v Písečné bylo její začlenění do prostoru s ohledem na nutnost zachovat vzrostlý stoletý dub a respektovat jeho rozsáhlý kořenový systém.

FOTO: ŠÁRKA BERGEROVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down