Účastníci Fóra cestovního ruchu v Posázaví se shodli na potřebě rozvíjet spolupráci

Jak propojit region kolem řeky Sázavy a zvýšit jeho atraktivnost pro turisty i místní obyvatele? O tom jednali účastníci Fóra cestovního ruchu ve čtvrtek na zámku Jemniště. Pro padesátku zástupců obcí a měst, informačních a kulturních center, muzeí i podnikatelských subjektů v cestovním ruchu ho uspořádala obecně prospěšná organizace Posázaví. Ta od roku 2004 usiluje o rozvoj a propagaci regionu.

„Setkání se účastním poprvé a má podle mého názoru velký smysl. Všichni aktéři v cestovním ruchu jsou většinou velmi zaměstnaní, takže nemají čas si sami vyhledávat ty, s nimiž by mohli spolupracovat. Je třeba se spojit, aby pro konečného klienta byla návštěva Posázaví bohatší, aby tady nestrávil dvě hodiny, ale minimálně jeden nebo dva dny,“ řekla spolumajitelka zámku Třebešice Eliška Valdová. Se svou rodinou koupila památku, která byla na prahu zániku, a po 12leté rekonstrukci ji proměnila v zajímavý turistický cíl.

Také Blanka Kunčarová z unikátního muzea Svět Škodovek, které se otevřelo letos v červenci mezi Poříčím nad Sázavou a Čerčany, si pochvalovala: „Určitě z toho vzejde spousta spolupráce a dobrých nápadů do budoucna.“ Podobného názoru byl i majitel Farmaparku Soběhrdy Jiří Proučil: „Odnesl jsem si pár zajímavých nápadů a aktivit, které by se daly výborně propojit a mohly by v regionu fungovat. Měli bychom si vzájemně nějak pomoci, abychom klientům tady měli co nabídnout.“

Právě potřeba vzájemné spolupráce a výměny zkušeností (i klientů) zaznívala nejčastěji. Kvůli koronavirové krizi, která zastavila mnohé aktivity v oblasti cestovního ruchu, totiž lidé začali objevovat krásy Posázaví. Některé turistické cíle sice zaznamenaly pokles návštěvnosti, jiné si ale na nezájem návštěvníků nestěžují. Výbornou sezónu mělo například Vojenské technické muzeum v Lešanech, které prohlídku svých expozic nabízí zdarma. Během letošní sezony tam denně zavítalo na 700 lidí.

Během setkání zazníval také návrh na propojení turistických cílů v regionu, třeba prostřednictvím cyklotras. Uvítal by ho například Dvůr Pecínov, Fara Postupice nebo města Bystřice a Týnec nad Sázavou. Podle starosty Bystřice Michala Hodíka by některá z cyklotras mohla vést místy násilného vystěhování regionu během druhé světové války. Václav Pošmurný z Posázaví o.p.s. upozornil, že koncept propojení turistické infrastruktury musí počítat i s dostatečnou kapacitou parkovišť, aby příliv návštěvníků nezatížil život místních obyvatel.

/zr/

 Na snímku účastníci Fóra cestovního ruchu, které na podporu rozvoje turismu v Posázaví uspořádala stejnojmenná obecně prospěšná společnost.

Foto: Posázaví, o.p.s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down