Příspěvková organizace Služby města Brumov-Bylnice byla zřízena rozhodnutím městského zastupitelstva v roce 1993. Cílem bylo vytvořit organizaci, která by účelně a hospodárně uspokojovala potřeby města v oblasti veřejně prospěšných služeb a zajišťovala některé služby pro občany. Služby města...
Příspěvková organizace Služby města Brumov-Bylnice byla zřízena rozhodnutím městského zastupitelstva v roce 1993. Cílem bylo vytvořit organizaci, která by účelně a hospodárně uspokojovala potřeby města v oblasti veřejně prospěšných služeb a zajišťovala některé služby pro občany.
Služby města zahájily svou činnost 1. 1. 1994. Začátky byly dosti obtížné. Radnice poskytovala měsíčně paušální příspěvek na veřejně prospěšné práce, který stejně nepokrýval potřeby města. Navíc tato forma nebyla vhodná pro účetnictví a vztah k užívanému majetku a zařízení nebyl po stránce daňové v pořádku. Převládala také nedůvěra k hospodárnému využití příspěvku. Účetnictví se zdálo členům městské rady i zastupitelům neprůhledné.
Po několikaleté zkušenosti obou stran - zřizovatele i příspěvkové organizace se dohodla změna v oblasti financování. Byla uzavřena rámcová smlouva o zajišťování veřejně prospěšných prací. Každoročně se upřesní rozsah práce a formou přílohy k této smlouvě se v rozpočtu města garantuje objem finančních prostředků.
Koncem každého měsíce si zástupci starosty předávají práce a služby veřejně prospěšné a na základě odsouhlasení se teprve vyhotovují faktury. Jen pomalu se daří odbourávat nedůvěru k oprávněnosti fakturace, přestože je všechno průkazné.
Služby města se svými 33 stálými (5 technickohospodářských pracovníků) a sedmi pracovníky na dohodu zajišťují opravy a údržbu místních komunikací a chodníků v délce 27 km, veřejné osvětlení (celkem 570 osvětlovacích těles je řízeno časovými spínači), veřejný rozhlas, dále spravujeme místní hřbitov s kolumbáriem, zajišťujeme praní prádla pro mateřskou a základní školu a radnici a provozujeme městská veřejná sociální zařízení.
Značný objem naší činnosti souvisí s péčí o veřejnou zeleň. Travnatých ploch je ve městě asi 14 ha, z toho polovinu, kvůli značné svahovosti terénu ošetřujeme ručně - kosami, případně křovinořezy. Spravujeme rovněž veřejné plochy, osvětlení a rozhlas i ve dvou integrovaných obcích - Svatém Štěpánu a pohraniční Sidonii.
V zimě zajišťujeme zimní údržbu a posyp místních komunikací a chodníků. Máme k dispozici i sypač na multikáře M-25, tři traktory se závěsnými radlicemi, buldobagr Bělorus, a pro prohrnování chodníků zemní stroje BOBOAT. Vrstva sněhu bývá značná, v některých oblastech republiky by to byl kalamitní stav, nám se doposud dařilo zvládat tyto situace díky obětavosti pracovníků a operativnosti nasazení mechanizace.
Přestože se snažíme dodržovat schválený harmonogram zimní údržby místních komunikací s určením pořadí důležitosti, jsou občané, kteří se bez ohledu na tyto skutečnosti domáhají okamžitého úklidu jejich rajonu. Další obyvatelé či firmy úplně ignorují ustanovení zákona č. 13/1997 Sb., o povinnosti udržovat schůdnost přilehlých chodníků v zimním období.
Jen s obtížemi se nám daří modernizovat strojový park, stáří mechanismů je asi 15,5 roku. Město nám předalo do vlastnictví (pro naši činnost potřebný) movitý majetek, nemovitý majetek máme v pronájmu.
STANISLAV LYSÁČEK,
ředitel Služeb města
FOTO ARCHÍV