01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ucpávky, uzávěry a těsnicí vaky

Objekty nebo celá území mohou proti povrchové vodě velmi dobře ochránit protipovodňové zábrany. Za jistých okolností však hrozí povodňová voda, která útočí ze všech stran, včetně kanalizačních systémů.

Pro izolaci vody přitékající z kanalizačních vpustí, potrubí nebo stok slouží kanalizační ucpávky pro jednorázové či opakované použití, uzávěry a těsnicí vaky. Jak je správně používat?

KANALIZAČNÍ UCPÁVKA JEDNORÁZOVÁ

Jednorázová kanalizační ucpávka utěsní kanalizační vpustě a velké otvory v nádržích a cisternách. Přilne na mokrý, mastný nebo zkorodovaný povrch a je určena pouze k havarijnímu použití max. na 48 hodin. Ucpávky se snadno napojují a utěsní libovolně velkou plochu; jsou to vyztužené plastické desky z netoxického materiálu s velkou přilnavostí. Skladují se v suchém prostředí bez kontaktu se silnými oxidačními činidly a slunečním zářením.

Při použití ucpávky je třeba odstranit z okolí proraženého otvoru nebo kanalizační vpusti prach a hrubé nečistoty a poté ji pevně přitisknout. Po odčerpání kapaliny se odstraní zbytky desky a uloží se do nádoby na nebezpečný odpad.

RYCHLOUCPÁVKA K OPAKOVANÉMU POUŽITÍ

Kanalizační rychloucpávka k opakovanému použití je elastická deska vysoké hustoty a přilnavosti, jež slouží pro rychlé uzavření kanalizačních vpustí při havarijních situacích nebo pro krátkodobé preventivní opatření. Je vyrobena z netoxického a zdravotně nezávadného materiálu. Ucpávky je třeba skladovat v temnu o teplotě -20 až +30 °C. Splňují podmínky pro použití ve výbušném prostředí.

Ucpávky odolají vodě, vodným roztokům anorganických solí, alkáliím nebo ropným látkám. Spodní vrstva neodolává látkám, jež rozpouštějí nebo rozkládají polyuretan (kyselina chlorovodíková, aceton, toluen). V takovém případě nelze rychloucpávku opakovaně použít.

Rychloucpávku umístíme na kanalizační vpusť, jejíž okolí je zbaveno nečistot (prachu, kamínků apod.). Je nutné, aby ucpávka přečnívala alespoň o 10 cm přes okraj vpusti. Poté, co ohrožení pomine, odlepíme ucpávku pomalým souvislým tahem. Neodlepujeme ji, pokud má rychloucpávka více než 30 °C.

Nakonec očistíme její povrch čisticím prostředkem a proudem vody, resp. povrch neutralizujeme, osušíme a uložíme do polyetylenové fólie a do obalu.

UZÁVĚRY A TĚSNICÍ VAKY

Kanalizační uzávěry a těsnicí vaky slouží pro rychlé a spolehlivé utěsnění či uzavření kanálů, potrubí, stok a vpustí, nebo ke zkouškám vodotěsnosti stok a kanalizace. Kanalizační uzávěru tvoří vzdušnice z kvalitní pryže vyztužená tkaninou. Dalším typem jsou těsnicí vaky průtočné, které zvětšují svůj objem plněním vodou. Voda z nich následně vytéká řízeným způsobem. Uzávěry se dále používají při opravách, údržbě, haváriích a při zkouškách těsnosti nových nebo sanovaných potrubí.

Materiál kanalizačních uzávěr tvoří pryž s vyztužovací tkaninou, ventil je mosazný, nebo je obal z chemlonové tkaniny, vzdušnice z fólie a uzávěra je opatřena plastovým napouštěcím ventilem pro plnění z tlakových lahví nebo kompresoru a polyamidovými oky pro uchycení kotvicího lana. Uzávěry jsou odolné proti vodě, zředěným vodným roztokům i vodě znečištěné ropnými látkami. Uzávěry jsou netoxické, zdravotně nezávadné, čistí se mechanicky pomocí běžných prostředků, ne rozpouštědly. Skladovány jsou v suchém prostředí bez kontaktu se silnými oxidačními činidly a slunečním zářením.

NÁVOD K POUŽITÍ UZÁVĚR

K dokonalému utěsnění stok je nutné používat rozměrově a tvarově shodný těsnicí profil. Stoku je třeba v prostoru umístění a plnění uzávěry vyčištit. Při osazování do stoky musí být kanalizační uzávěra zajištěna proti tlaku vody lanem za úchyt nebo vzpěrou umístěnou před uzávěrem. Vak se spojí vzduchovou hadicí s ovládací jednotkou a na tlakovou lahev se namontuje redukční ventil, který musí být uzavřen.

Otevře se ventil lahve a seřizovacím šroubem se nastaví na redukčním manometru tlak 0,2 MPa. Vzduchovou hadicí se spojí redukční ventil s ovládací jednotkou. Po otevření redukčního ventilu je souprava připravena k plnění vaku. Vak se plní otevřením ventilu ovládací jednotky. Po naplnění je možno ovládací jednotku odpojit od vaku. Rychlospojka plní funkci zpětného ventilu.

Je zakázáno používat jiné tlakové médium než vzduch, poškozené vaky, hadice, armatury nebo ventily. Nelze používat uzávěru bez ovládací jednotky nebo pro potrubí o větším průměru, než pro který je konstruována. Nesmí se měnit nastavení pojistného ventilu ovládací jednotky či nafukovat uzávěru na provozní přetlak ve volném prostoru. Po každém použití se uzávěra čistí a kontroluje se funkce pojistného ventilu ovládací jednotky. Při plnění uzávěry vzduchem ručním i strojním způsobem musí být dotyčné osoby mimo stoku.

JIŘÍ MATĚJKA

Ministerstvo vnitra generální ředitelství HZS ČR

Schéma zapojení kanalizační uzávěry

1 kanalizační uzávěra

2 hadice s koncovkami

3 ovládací jednotka

4 hadice s rychlospojkami

5 redukční ventil

6 tlaková lahev

7 zajištění proti posunutí

8 kapalina

Průtočný těsnicí vak zvětšuje svůj objem plněním vodou. Voda z vaku poté vytéká řízeným způsobem.

Kanalizační uzávěry jsou z pryže vyztužené tkaninou nebo chemlonu. Odolají i vodě znečištěné chemickými látkami.

FOTO: ARCHIV AUTORA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down