01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Umístění nádob na odpad

Umístění nádob na odpad Mohou být nádoby na odpad umísťovány na komunikacích, parkovištích a chodnících dle zákona o pozemních komunikacích a jak postupovat v případech, že nikoliv? ODPOVĚĎ: Ve smyslu zákona číslo 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, v platném znění je možné na vozovkách,...

Umístění nádob na odpad

Mohou být nádoby na odpad umísťovány na komunikacích, parkovištích a chodnících dle zákona o pozemních komunikacích a jak postupovat v případech, že nikoliv?

ODPOVĚĎ: Ve smyslu zákona číslo 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, v platném znění je možné na vozovkách, dopravních ostrůvcích a krajnicích dálnice, silnice a místní komunikace umístit sběrné nádoby na odpady (rozumí se trvale) jako pevné překážky pouze na základě povolení silničního správního úřadu za vyjádření (souhlasu) dalších specifikovaných orgánů. Reálnost tohoto postupu a závěru je prakticky nulová.

Jiná otázka je, zda po projednání s těmito orgány je možné na přesně vymezenou dobu zabezpečit odvoz odpadů vyprázdněním těchto nádob umístěných přechodně na krajnicích všech druhů komunikací. Tato situace je v podstatě individuálně řešitelná a v praxi není ojedinělá.

Při povolování a provozování parkovišť je možné zajistit i místa pro nádoby na odpad, což se běžně děje u odpočivadel (parkovišť) komunikací (zejména dálnic), stejnou možnost (a dokonce vhodnou povinnost) má zřizovatel jiných parkovišť na okraji (uvnitř) zástavby apod. Samozřejmě toto neplatí u parkování vozidel na komunikacích.

Chodníky také nejsou obecně místa pro trvalé umísťování nádob na komunální odpad (i když zkušenosti zejména z měst někdy ukazují pravý opak). Zásadně platí to, co bylo řečeno u vozovek. To znamená, že časově přechodné vynesení nádob od jednotlivých prioritních původců odpadu nebo službou realizující svoz odpadů na chodník a po vyprázdnění opětovné zařazení na stabilní místo pro ukládání odpadu zejména občany, je možné.

V rámci adresného místa (chodníku) lze také za přijatelných podmínek pro chodce legalizovat trvalé úložiště těchto nádob.

Umísťování nádob neřeší zákon číslo 125/1997 Sb., o odpadech, v platném znění (dále zákon o odpadech). Je to věcí předmětného stavebního řízení, v našich podmínkách ovšem také (u starších staveb) rozumných zvyklostí dodržovaných desítky let.

Obce mají v moci nástroj, který může tuto věc v místě řešit, tj. § 9 odst. 2 zákona o odpadech.

Pokud obec přijala ve své samostatné působnosti obecně závaznou vyhlášku k místnímu systému sběru, svozu, třídění, využívání a zneškodňování komunálních odpadů do 29. 2. 2000, kdy nabyla účinnosti novela zákona o odpadech č. 37/2000 Sb., má občan dvě možnosti:

1. zapojit se do systému stanoveného vyhláškou obce a tedy plnit příslušné povinnosti (mimo jiné stanovené případně i pro umístění nádob),

2. nezapojit se do systému stanoveného obcí, potom musí prokázat, že odpad využil nebo řádně zneškodnil sám v souladu s příslušnými předpisy.

Nelze přitom vycházet z předpokladu, že občan nevyprodukuje žádný komunální odpad.

Pokud po 29. 2. 2000 je přijata obcí příslušná vyhláška, tak od její účinnosti fyzické osoby jsou bez výjimky povinny se do tohoto systému zapojit. Nová vyhláška však musí výslovně zrušit případně existující vyhlášku předchozí, přijatou na základě znění zákona o odpadech do 29. 2. 2000.

Shrnutě vyjádřeno, obecně závazná vyhláška přijatá obcí před 29. 2. 2000 je platná, pokud nebyla výslovně zrušena vyhláškou novou.

Obecně závaznou vyhlášku obce a její výkon může pozastavit okresní úřad, zrušit ji může jen Ústavní soud ČR.

Čí je povinnost zřídit k příslušnému obytnému domu nebo provozovně příslušné vyhrazené místo pro umístění nádoby na odpad (popelnice, kontejnery apod.) - obce nebo vlastníka budovy?

ODPOVĚĎ: Zákon o odpadech ve svém ustanovení § 2 odst. 12 stanoví, že obec se stává původcem komunálního odpadu v okamžiku, kdy fyzická osoba odpad uloží na místě k tomu určeném, obec se stává současně i vlastníkem tohoto odpadu. Je zcela logické a evidentní, že fyzické osoby bydlí a produkují odpad v rodinných domech, chatách, bytových objektech. Povinnost zřídit vyhrazené místo pro umístění nádob na odpady má vlastník budovy (správce). To vždycky nemusí být obec.

Nádoby mohou být umístěny v budově (např. ve sklepě), nebo na pozemku souvisejícím s budovou. Nádoby mohou být také umístěny městem do vyhrazeného místa na veřejném prostranství (velkoobjemové kontejnery). Tyto otázky neřeší zákon o odpadech, ale mají být v počátku vyjasněny v rámci stavebního (kolaudačního) řízení stavby (viz předchozí otázka).

Produkce a řádné uložení (třídění) odpadů od fyzických osob je věcí občanů, rodin, vlastníků nemovitostí i obcí. Nelze tyto povinnosti jednostranně v části ukládání odpadu do nádob a jejich umístění vyžadovat po obci.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Dobrý den,

    chtěl jsem se zeptat jestli je někde stanoveno, jak můžou být kontejnery na odpad daleko od soukromého pozemku. Je to někde stanoveno?
    Nebo si město může dát kontejnery klidně těsně před něčí souk. pozemek, nezávisle na tom, že je tam z toho zápach atd.

    Děkuji za odpověď

  2. Dobrý den,
    jsme bytové družstvo. V domě máme 2 nebytové prostory, které si městská část nechala jako věcné břemeno, ale jinak pozemek je ve vlastnictví BD. V jednom nebytovém prostoru je restaurace, která si chce umístit na náš dvorek 3 popelnice.
    Máme povinnost jim to umožnit? A který zákon nebo vyhláška toto řeší?
    Děkuji za odpověď.

  3. Dobrý den, řeším stejný problém. Kontejnery za plotem, kde si hrají děti a je bazén. Vosy, zápach a hluk + plísně co musíme dýchat. Nepomohla ani petice celého bloku cca 70 lidí, že tam kontejnery nechceme. Starosta si prostě vyřešil problém a jako jednotlivec nevím jak se jinak bránit. Rád se společnými silami přidám k boji proti takovému jednání. Na hygieně mi řekli že na to není norma

  4. Dobrý den,
    chtěla bych vědět, zda obec má právo umístit kontejnery na tříděný a směsný odpad 1/2 metru od našeho plotu. Odpady z většiny pochází ze 2 pětipatrových bytovek, které nechtějí mít svůj odpad poblíž. Ten je blíž k našemu domu, nežli k jejich. Trápí nás, že plot z třicátých let se v těchto místech rozpadá a otřesy při manipulaci těžkých nádob to ještě zhoršují. Před několika měsíci jsem žádala o nápravu, tedy přemístění kontejnerů, ale setkala jsem se s neochotou problém řešit, je to pro ně komplikace. V létě nás na zahradě také zlobí mlácení s víky kontejnerů, dále zápach(hmyz)..
    V okolí bytovek by místo měli, ale raději ho používají jako parkovací místa a poblíž oken ho nechtějí.(ne méně, než 3 metry od domu).
    Prosím, co říká zákon o ochraně soukromého majetku a soukromí versus veřejný odpad?
    Velice děkuji za odpověď!

  5. Dobrý den,

    chtěl jsem se zeptat jestli je někde stanoveno, jak můžou být kontejnery na odpad daleko od soukromého pozemku. Je to někde stanoveno?
    Nebo si město může dát kontejnery klidně těsně před něčí souk. pozemek, nezávisle na tom, že je tam z toho zápach atd.

    Děkuji za odpověď

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down