O současných Úněticích nelze tvrdit, že jsou jenom místem, odkud se vyjíždí za prací většinou do Prahy a kde se po návratu všichni lidé uzavírají do svých domů. Obec v posledních letech ožívá. Psal se rok 1994, kdy první nadšenci, mezi které stále patří starosta Ing. Vladimír Vytiska, spontánně...
O současných Úněticích nelze tvrdit, že jsou jenom místem, odkud se vyjíždí za prací většinou do Prahy a kde se po návratu všichni lidé uzavírají do svých domů. Obec v posledních letech ožívá.
Psal se rok 1994, kdy první nadšenci, mezi které stále patří starosta Ing. Vladimír Vytiska, spontánně založili Spolek pro obnovu únětické kultury. Jeho členové se stali iniciátory společenského a kulturního dění v obci. Spolek se zaměřil mj. na záchranu a rekonstrukci bývalého tereziánského špejcharu. Předpokládá se, že v něm trvalé umístění najde expozice z historie obce. Jejím jádrem by měly být kopie předmětů z doby bronzové, uložených v pražském Národním muzeu i v depozitářích Středočeského muzea v Roztokách.
Špejchar má spolek zatím v podnájmu. Zastupitelé navrhli jeho vlastníkům, že objekt odkoupí, aby v něm zmíněný spolek mohl lépe realizovat všechny zamýšlené kulturní aktivity a žádat o finanční podporu na rekonstrukci.
VYUŽITÍ ŠPEJCHARU
V budoucnu by součástí expozice mohla být i významná sbírka evropského naivního umění, kterou bude mít spolek dlouhodobě zapůjčenou. Od roku 1995 připravují členové spolku ve špejcharu a přilehlých zahradách pravidelné výstavy a výtvarné dílny pod názvem "Nové objevy únětické kultury", při kterých děti, mladí adepti výtvarného umění i profesionálové hledají vlastní projev na určité téma. Další využití špejcharu bude zaměřeno na setkání občanů o adventu či slunovratu i na pořádání seminářů a přednášek, jako tomu bylo v roce 1998, kdy se do Únětic sjeli účastníci XIV. mezinárodního archeologického sympozia o Únětické kultuře.
DALŠÍ KULTURNÍ ČINNOST
Již několik let zde působí "Velmi smíšený únětický sbor dospělých s dětmi". Zpívají na liturgických vánočních i velikonočních slavnostech v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Sbor vystupuje při různých příležitostech také ve špejcharu a je zván i na koncerty do sousedních vesnic. Účinkuje též v Praze a podílí se na společných představeních s přáteli.
Předloni byla v rámci spolku obnovena další kulturní činnost - vzniklo "DIVadlo OCHotníků". Pod režijním vedením Vladimíra Vytisky se jeho členové rozhodli uvést hru Staří blázni, kterou před sto lety sehráli v Úněticích prarodiče a příbuzní některých současných ochotníků. Na premiéře a osmi reprízách tleskalo divadelníkům vždy 200-300 diváků. Do kulturních aktivit se zapojují i zájemci z okolních obcí. Do Únětic dojíždějí na zkoušky a vystoupení z Horoměřic, Suchdola a Roztok.
Starosta se s dalšími nadšenci podílí na rozvíjení kulturní a sportovní činnosti, která dává víc lidí dohromady a začíná hýbat vesnicí. Ale nejen to.
Při neformálních besedách po zkouškách pěveckého sboru, divadelních hrách a podobných příležitostech, rovněž při oddechu po sportovním zápolení se často živě diskutuje o širších celoobecních záležitostech. O tom, co lidi pálí a co by se mělo řešit. I z tohoto prostředí přicházejí podněty pro vytváření budoucí vize, jak pokračovat v rozvoji vesnice.
O těchto otázkách se jedná především na schůzích obecního zastupitelstva, ty se ale často protáhnou. Někdy je nutné vyřešit i hodně drobných problémů a neodkladných záležitostí daných ze zákona, ale to na veřejné schůze, byť dobře připravené, lidi příliš nepřitahuje.
FINANCOVÁNÍ INFRASTRUKTURY
Zejména pokud se jedná o další výstavbu v obci, je základem schválený územní plán, podle kterého se začalo s budováním infrastruktury. Byl dokončen kanalizační přivaděč do čistírny odpadních vod v blízkých Roztokách. Jeho náklady dosáhly 5 mil. Kč, přičemž část hradila státní dotace. Letos má být uskutečněna první etapa prací na výkopu a uložení hlavního, páteřního kolektoru napříč obcí v délce půldruhého kilometru. Kromě kanalizační sítě v něm povede plynové potrubí.
Na tuto finančně náročnou investici, která přijde celkem až na 9 mil. Kč není dost vlastních prostředků, proto se obec rozhodla šetřit. Byla zvolena stavební spořitelna Raiffeisen. Obec do peněžního ústavu postupně vložila již 2,5 mil. Kč. Výše uložené částky umožní získat od uvedené spořitelny překlenovací úvěr na stavbu, úročený jen 6 %. Celkem tedy bude mít obec k dispozici až 5 mil. Kč. O zbývající peníze na vybudování kolektoru byly požádány příslušné státní instituce, které poskytují dotace a bezúročné půjčky. Na udělení finanční podpory závisí zdárný průběh první etapy kanalizace a plynofikace.
Přívod plynu k domům se bude dělat průběžně s postupující stavbou kolektoru. Obec je připravena přispět občanům na úhradu vzniklých nákladů půjčkou z Fondu oprav, do kterého získala od Ministerstva pro místní rozvoj bezúročnou půjčku 450 tisíc Kč, splatnou do 10 let. Do fondu byla navíc vložena i část peněz, které obec obdržela z prodeje svého majetku. Celkem až 700 tisíc Kč tedy umožní udělovat krátkodobé půjčky, úročené nejvýše 5 %, a motivovat občany k využívání plynu v domácnostech a především k připojení na kanalizaci.
NOVÁ ZÁSTAVBA
Na novou infrastrukturu bude postupně napojena převažující část obce se starší zástavbou, plyn a kanalizace vyústí u stavebních parcel v lokalitě Sv. Jan. Zde již začaly přípravné práce ke stavbě 30 rodinných a 2 bytových domů. Investorem je stavební a bytové družstvo Stavebník. V zastavovacím plánu je navržen domov pro seniory se 40 místy. Zatím ale chybí finanční prostředky i budoucí provozovatel. Tato nová zástavba by měla být ukončena pásem zeleně, který bude sloužit i jako ochrana proti erozi. Všechny tyto investiční akce jsou pro Únětice významné, ale úspěšné byly i menší, neméně potřebné.
"V rámci Programu obnovy vesnice se podařilo s finanční podporou Ministerstva pro místní rozvoj provést řadu úprav a zlepšení na únětickém hřbitově. Máme nové schody, skládku odpadů, novou opěrnou zeď, opravený taras u vchodu a hlavně nový rozvod vody. Také jsme vyměnili shnilé trámy pod pódiem v sokolovně, a tak se můžeme směle pustit do práce na novém vlastním divadelním kusu o rodině dr. Rýznera," uvedl starosta.
Lékař a archeolog z Roztok Čeněk Rýzner ve druhé polovině 19. století se svými pomocníky odkryl 57 hrobů ze starší doby bronzové. Významný objev je od té doby uváděn pod zmíněným názvem "Únětická kultura".
Stezka doktora Rýznera je současný projekt turistické trasy o délce 12 km v mikroregionu Roztoky - Únětice. Na jeho realizaci se budou podílet vedle zmíněných obcí také Spolek pro obnovu únětické kultury a Středočeské muzeum v Roztokách. Jiným příkladem spolupráce bude zavedení kanalizace a plynu společně se Statenicemi a Černým Volem. Společným projektem má být chybějící víceúčelový sportovní stánek pro Úholičky, Černý Vůl, Únětice a Žalov. I to je typický mikroregionální projekt, na který lze, stejně jak se již stalo u projektu turistické stezky, obdržet finanční podporu i z evropského programu SAPARD.
JAN BEDNAŘÍK
FOTO ARCHÍV