Když v 80. letech poprvé napustili děčínské koupaliště termální vodou z místního přírodního vrtu, měly radost především děti. Tím, že teplá voda z vrtů může nahradit spalování nekvalitního uhlí, se začali zabývat dospělí. To je samozřejmě nadsázka. Jak říká bývalý starosta Vladimír Medek, "v Děčíně si podávali dveře odborníci z Dánska, Německa, Velké Británie i USA".
Projekt, který pro vytápění bytů a ohřev teplé užitkové vody používá jako zdroj energie termální pramen v kombinaci se zemním plynem, je v ČR první, přičemž dokonce i v EU se o podobný projekt málokde pokusili.
Příkladem ze zahraničí je Dánské království, které vynakládá nemalé finanční prostředky na ochranu zdraví a zdravého prostředí. V rámci Evropy motivuje odborníky finančními granty. Počátek nápadu využít v Děčíně termální prameny souvisí s dlouhodobou spoluprací ČR s Dánským královstvím. Právě dánští odborníci se věnovali této problematice. Vznikl projekt, který se v roce 1992 začínal realizovat a měl celkově změnit systém vytápění ve městě. Vladimír Medek říká: "Informace o dánských odbornících jsme získali z hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a z Ministerstva životního prostředí."
Dánské království financovalo určité granty, které se zaměřovaly na zlepšení životního prostředí a které hlavně naplňovaly parametry v EU běžné. Z toho důvodů byla vybrána dánská konzultativní firma, která později zpracovala projekt obnovy tepelného hospodaření města Děčína. Představovala výstavbu tří velkých kogeneračních zdrojů, které snad konečným způsobem vyřeší složitou ekologickou situaci v Děčíně. Díky tomu, že se spolupracovalo s Dánskem, byly navíc získány prostředky na samotnou realizaci. Zčásti je dávala přímo dánská vláda, a také prvními dodavateli těchto kogeneračních zdrojů byly dánské firmy. Prvé dva zdroje budovaly dánské firmy, ten poslední a největší centrální zdroj tepla vybudoval český dodavatel - společnost ČKD Praha DIZ, a. s. Vybudování kogeneračních zdrojů s využitím termálních pramenů bylo finančně zastřešeno formou grantu Dánského království. Prostředky byly vypsány na realizaci určitých záměrů, a hlavně na naprosto přesně stanovené limity, kterých mělo být dosaženo. To znamená při zlepšování životního prostředí šlo o uspořené tuny škodlivin, které by jinak odcházely do ovzduší. Díky této nové technologii došlo k výraznému zlepšení a z evropského pohledu byly dodrženy limity a parametry, které těmto grantům odpovídaly.
Celá stavba centrálního zdroje tepla stála asi jednu miliardu korun. Z toho město poskytlo zhruba 180 miliónů korun, dále to byly dotace dánské vlády a Státního fondu životního prostředí. Další investiční prostředky investovala akciová společnost Termo, jejímž většinovým vlastníkem je společnost MVV Energie CZ. Návratnost vložené investice je dlouhodobá. Podle Vladimíra Medka je spočítána asi do deseti let s tím, že cena za teplo se v současné době pohybuje kolem 320 až 340 korun za gigajoul a je také závislá na pohybu ceny za základní médium, což je zemní plyn. Nicméně se předpokládá, že tento nový zdroj tepla bude do budoucna i zdrojem úspor. V současné době má město ještě zátěž úvěru, za který se stavělo, a musí se také pokrýt náklady na výstavbu rozvodných sítí.
Cena tepla pro rodinný dům z vlastní topné jednotky je zatím příznivější, ale zkušenosti ze zahraničí nasvědčují, že v budoucnu určitě dojde k vyrovnání ceny a naopak bude převažovat výhoda tohoto alternativního centralizovaného zdroje dodávání tepla.
Vladimír Medek říká: "Náš termální zdroj energie je určitě investice do budoucna, která funguje momentálně na hranici sociální průchodnosti. To znamená, že každé rodině je cena toho tepla dosažitelná. Věřím však, že se v budoucnu výrazně zlevní."
Centrální zdroj tepla byl uveden do provozu ve své třetí poslední etapě na počátku října 2002. To znamená letos poprvé je celá topná sezóna zajištěná novým ekologickým zdrojem. Z jedné třetiny pokrývá svůj výkon energií z teplé vody, tzn. termální voda je zdrojem energie, která zásobuje více než 25 tisíc domácností.
Jana Kracíková
|