Sílící protiromské nálady, jež nedávno vyvrcholily demonstracemi v několika městech, ukazují jedno: Stát ani obce si nevědí rady s rostoucím počtem chudých lidí. O to důležitější je poučit se od těch měst, která se tento problém alespoň pokoušejí řešit, byť jim stát hází klacky pod nohy. Třeba tolerováním předražených ubytoven či zavíráním očí před řáděním lichvářů, ale také některých exekutorů.
Jedním z těchto inspirativních příkladů je Krásná Lípa ve Šluknovském výběžku, kde už řadu let fungují programy města i služby Komunitního centra Kostka Krásná Lípa.
OD PŘEDŠKOLÁKŮ PO SENIORY
Kostka, která má dvě další poradenská střediska v Jiříkově a ve Šluknově, poskytuje sociální služby pro lidi v obtížné životní situaci, kterou sami nedokážou řešit. Z velké části jde o Romy. Programy jsou financovány z různých zdrojů - z evropských fondů, z Ministerstva práce a sociálních věcí, Rady vlády pro romské záležitosti, úřadu práce a města Krásná Lípa.
»V klubu Včelka začínáme pracovat už s předškoláky, kteří nedocházejí do školky. U nás velmi rychle dohánějí své vrstevníky,« vysvětluje ředitelka Kostky Hana Volfová. Školáci mohou do komunitního centra chodit odpoledne. Začíná se přípravou do školy. »Navíc jsou zde pro ně přichystány volnočasové aktivity - výtvarné a sportovní činnosti, učí se vařit, mají přístup na internet či se účastní víkendových akcí. Přes prázdniny se s dětmi připravujeme na reparáty, nebo je vozíme na tábor,« pokračuje Hana Volfová v popisu aktivit Kostka. Starší děti mohou chodit do místního T-klubu, který je zaměřen hlavně sportovně.
»Pro žáky 6. až 9. tříd jsme přichystali program Profesní orientace, v jehož rámci navštěvují zaměstnavatele nebo střední školy, aby si doplnili představu o své budoucí práci. V programu Retrostipendium, kde spolupracujeme s Člověkem v tísni, studenti středních škol mohou požádat v 1. ročníku o stipendium 1000 Kč měsíčně po dobu dvou let. Podmínkou je nízké vzdělání jednoho z rodičů. Sleduje se prospěch studenta ve čtyřech klíčových předmětech a také pravidelná školní docházka. Program běží druhým rokem a je v něm zapojeno 35 studentů,« dodává ředitelka.
Komunitní centrum organizuje i přednášky pro veřejnost, např. na téma zdravý životní styl, či jak nenaletět podomním obchodníkům.
VELKÝ PROBLÉM - NEZAMĚSTNANOST
Kostka se věnuje také pracovnímu poradenství, což je ve městě s téměř 20% nezaměstnaností mimořádně důležité.
»Udržujeme si přehled o volných místech, pomáháme lidem s psaním životopisu, nacvičíme přijímací pohovor, zkontaktujeme je se zaměstnavateli. Připravili jsme i projekt Učení je cesta. Přijali jsme do něj dvacet nezaměstnaných, kteří tak absolvovali kurz pro práci v sociálních službách. Na dotovaná pracovní místa jako terénní pracovníky jsme umístili 17 z nich. S dokladem o vzdělání a praxí mají větší šanci získat další zaměstnání,« říká Hana Volfová.
Město Krásná Lípa nyní rovněž zaměstnává 45 lidí v rámci veřejně prospěšných prací. »Příspěvek úřadu práce na jedno zřízené pracovní místo byl v letos navýšen na 10 tis. Kč na osobu měsíčně. Fakticky nás tedy takový pracovník při současné minimální mzdě stojí 720 Kč měsíčně,« uvádí místostarosta Krásné Lípy Jan Kolář. Oproti loňsku došlo podle něj k navýšení příspěvku na osobu o 1 tis. Kč a dohody jsou uzavírány na 12 měsíců, zatímco dříve to bylo jen 6 měsíců.
VĚTŠINA DOMŮ KLIENTŮ ZASTAVENA V EXEKUCI
V rámci sociálních služeb terénní sociální pracovníci dojíždějí i do rodin a řeší s nimi celé spektrum záležitostí - od výchovných, až po dluhy, problémy s bydlením či exekutory apod.
Největším problémem jsou dluhy. Nabídky půjček bez záruky visí např. v sousedním Rumburku na každém sloupu a cílí právě na sociálně slabé. Nejsou-li lidé schopni takové půjčky splácet, přijdou po zásahu exekutorů o své domy a další majetek. Podobnou »funkci« vykonávají i herny a zastavárny, které tam najdeme hned čtyři.
»Řešení dluhů tvoří dnes 70 % naší práce. A je to opravdu vážné. Motivaci lidí hledat si práci snižuje, když větší část své mzdy odevzdají exekutorům a lichvářům. Někomu se nepodaří včas zaplatit splátky, jiný zase onemocněl a ztratil dobře placenou práci či nesehnal dost zakázek, další se nechal nachytat nebo nezaplatil poplatky u lékaře,« konstatuje Bohunka Slaná z oddělení odborného sociálního poradenství.
Podle průzkumu, který si Kostka udělala mezi klienty, 65 % z nich bydlí v nemovitosti, která je zatížena exekucí. Buď jde o jejich vlastní nemovitost, nebo o dům, v němž klienti Kostky bydlí v nájmu.
A jak se řeší problémy s dluhy? »Důležité je, aby je lidé aktivně řešili, aby obálky s pruhem nezahazovali, dokázali se odvolat a dohodli splátkový kalendář,« vysvětluje Bohunka Slaná. Dobrým řešením je podle ní i osobní insolvence, protože v případě jejího prohlášení musí rodině vždy zůstat na živobytí 23 tisíc korun. Téměř 30 návrhů na insolvenci z 36 podaných ve spolupráci s poradnou bylo schváleno.
PŘIBÝVÁ NEZKOLAUDOVANÝCH UBYTOVEN
Kromě dluhů je problém, aby romské rodiny vůbec sehnaly byt, což nahrává »podnikatelům« se sociálním bydlením.
»V místní části Krásný Buk si několik romských rodin koupilo bytové domy. Minimálně ve dvou z nich majitelé, kteří se vrátili údajně ze zahraničí, provozují podnikání se sociálním bydlením, štědře a nepochopitelně dotované státem. Nájemné je tam mnohonásobně vyšší oproti obvyklým sazbám v místě. O sociálně vyloučené lokalitě je v tomto případě asi ještě předčasné hovořit, ale situace se zhoršuje. Vliv radnice je v takových případech bohužel jen minimální,« trpce konstatuje Jan Kolář.
Role státu zde podle něj selhává. »Jak je možné, že z objektu, který byl donedávna školou, je náhle bytový dům? Bez rekolaudace, funkčního napojení na kanalizaci, bydlí se ve třídách. Majitel jej koupí v dražbě a stát mu kupní cenu v průběhu několika měsíců vrátí na příspěvcích "jeho" nájemníkům. Často platbou přímo majiteli, jako tzv. náhradnímu příjemci. A město s tím nemůže nic dělat,« stěžuje si místostarosta.
Městu se přesto daří udržovat poměrně nízkou úroveň kriminality ve srovnání s podobnými lokalitami, snad s výjimkou drog, které jsou mezi romskou populací velmi závažným problémem. Zásluhu na nízké kriminalitě mají i tři romští pracovníci prevence kriminality, kteří se po celý den pohybují v ulicích města.
Podle průzkumu, který si Komunitní centrum Kostka provedlo mezi svými klienty, 65 % z nich bydlí v nemovitosti, která je zatížena exekucí.
V klubu Včelka se pracuje už s předškoláky, kteří nedocházejí do mateřské školy. Rychle tak dohánějí své vrstevníky.
Pro školáky je v klubu Včelka připravena řada volnočasových aktivit - i kurzy vaření.
Křinické náměstí v Krásné Lípě prošlo rozsáhlou regenerací, včetně řešení optimalizace průtahové komunikace II/263.
FOTO: ARCHIV