01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úsporné žárovky zatím recykluje jen 40 % domácností

I díky přispění obcí loni Češi odevzdali k recyklaci přes pět milionů kusů úsporných světelných zdrojů. Do přírody se tak nedostalo 25 kg toxické rtuti a dále se recyklovaly stovky tun skla, plastů a kovů. Nejvíce se na zpětném odběru podílely firmy. Domácnosti zatím zaostávají, třídí jich jen 40 %.

Podle Radoslava Chmely, zástupce společnosti EKOLAMP, tuzemské domácnosti a firmy loni sebraly a předaly k recyklaci 801 tun světelných zdrojů, což představuje zhruba pět milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů. Oproti roku 2010 šlo o 11% nárůst. EKOLAMP, zajišťující zpětný odběr a recyklaci osvětlovacích zařízení, očekává, že počet recyklujících domácností nadále poroste.

RADNICE SE ZBAVÍ STAROSTÍ A JEŠTĚ UŠETŘÍ


»Zejména menší sídla se nyní učí využívat bezplatný systém zpětného odběru elektrozařízení. Nechce se jim totiž platit nesmyslné částky za likvidaci firmám (obvykle odpadovým společnostem), které fungují mimo režim zpětného odběru,« shrnuje Radoslav Chmela. Zákon o odpadech ukládá obcím povinnost ekologicky sebrat, vytřídit a zpracovat nebezpečný odpad. Vysloužilá elektrozařízení, k nimž patří i zářivky, sodíkové výbojky, LED zdroje, však do nebezpečného odpadu vůbec nespadají, nakládá-li se s nimi v režimu zpětného odběru, který zajišťuje společnost EKOLAMP.

V Česku lze vysloužilé úsporné světelné zdroje vrátit v jakémkoli obchodě, kde se prodávají nové, ve sběrných dvorech obcí (720) či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, městských úřadech i řadě firem.

»Zájem firem a municipalit o umístění malých sběrných nádob meziročně vzrostl o 26 %. Dosud jsme jich rozmístili více než 1400 a letos očekáváme přírůstek dalších zhruba 400 nádob. Do budoucna bychom chtěli mít ve všech obcích a městech nad 2000 obyvatel alespoň jedno veřejně dostupné sběrné místo, kam budou moci občané odevzdat vysloužilé zářivky.« dodává Petr Číhal, obchodní manažer společnosti EKOLAMP. Více informací o rozmístění sběrných míst a správné likvidaci osvětlovacích zařízení je na www.ekolamp.cz.

OBCE MOHOU RECYKLACI ÚSPOREK SNADNO PODPOŘIT

Lidé se chovají ekologicky, je-li pro ně zpětný odběr pohodlný. »Už se naučili třídit starý papír, sklo či plasty, mají-li sběrné kontejnery v těsné blízkosti bydliště, při své pravidelné cestě do práce, na úřad nebo na nákup,« vysvětluje Radoslav Chmela. Obce recyklaci úsporných žárovek snadno podpoří vytvářením veřejně dostupných sběrných míst, např. instalací malých sběrných nádob, třeba i na obecních úřadech. EKOLAMP navíc obcím nabízí systém zpětného odběru a recyklace zdarma.

»Sběrné místo vybavíme vhodnými kontejnery, světelné zdroje následně odvezeme, zrecyklujeme, postaráme se o veškerou administrativu spojenou s evidencí použitých elektrozařízení a kromě toho obce odměníme za každý kilogram sesbíraných zářivek, výbojek a průmyslových svítidel,« doplňuje Petr Číhal.

ZNEČIŠTĚNO NEBYLO OSMDESÁT MÁCHOVÝCH JEZER

»Za šest let našeho působení na českém trhu jsme zabránili úniku zhruba 120 kg rtuti do volné přírody a na skládky,« uzavírá Radoslav Chmela. »Kdyby se toto množství rtuti dostalo do přírody, mohlo by znečistit vodu v objemu více než jedné vodní nádrže Lipno či téměř 80 Máchových jezer.«

 

Co je dobré vědět

K recyklaci je třeba odevzdávat nejen lineární, ale i malé kompaktní zářivky, které nahradily klasické žárovky. Všechny »úsporky« obsahují toxickou rtuť, která je za běžných okolností užitečná, avšak při nesprávné likvidaci zamořuje životní prostředí.

Rychlá fakta

Loni se v rámci zpětného odběru osvětlovacích zařízení organizovaného společností EKOLAMP vybralo 801 tun úsporných žárovek a 287 tun průmyslových svítidel, tj. o 9 % více než v roce 2010.

V uplynulém roce se také ekologicky odstranilo zhruba 25 kg toxické rtuti obsažené ve vysloužilém elektrozařízení, které zpětně odebral EKOLAMP.

Na zpětném odběru se stále více podílejí i obce, kterým potřebné služby nabízí EKOLAMP, a to všem subjektům zdarma.

EKOLAMP zřídil více než tři tisíce sběrných míst a každým rokem přibývají stovky dalších.

Více na www.ekolamp.cz.

ZDROJ: EKOLAMP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down