01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspory nákladů na veřejné budovy? Zkuste Buildpass

Také obcím a městům se nyní otevře nová možnost optimalizovat náklady na obnovu a údržbu objektů ve svém vlastnictví. Municipality současně získají i nástroj vhodný pro posuzování předložených nabídek v rámci veřejných zakázek.

Vlastníci a investoři totiž budou moci využívat informační systém Buildpass, který navrhuje a optimalizuje náklady na obnovu a údržbu objektů po celou dobu jejich životnosti (viz box). Tým vědeckých pracovníků Fakulty stavební ČVUT v Praze vyvinul sofistikovaný matematický aparát, který provádí kvalifikované odhady nákladů obnovy pro bytové domy, administrativní budovy, školy či nemocnice stejně jako pro inženýrské stavby.


Ve spolupráci s experty z ČVUT bude tento nástroj dál rozvíjet olomoucká společnost TESCO SW a pojme jej i jako součást svého informačního systému FaMa+. Zároveň má být letos spuštěn portál, který umožní on-line využívání systému Buildpass i pro jednodušší stavby. Každý investor tak bude moci předem posoudit náklady obnovy na stavbu během celého jejího životního cyklu.

I BEZ DETAILNÍCH DAT JE PŘESNOST VÝPOČTŮ NA ÚROVNI 80-90 %

Jak uvedl vedoucí projektu doc. Ing. Daniel Macek, Ph.D., z katedry ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT, princip nástroje spočívá v tom, že na základě referenčních databází vytvoří pomocí základních parametrů modelové schéma analyzovaného objektu. Navrženou strukturu modelu lze dále upřesňovat zadáváním detailních dat o objektu, ale i bez podrobnějších informací je podle docenta Macka přesnost výpočtů na úrovni 80-90 %.

»V současném stavu aplikace optimalizuje a navrhuje průběh nákladů obnovy a údržby. Otázku tepelných ztrát, ze kterých by se dala spočítat energetická bilance objektu, bude řešit nadstavbový modul, který začne fungovat v příštím roce. Nákladovost variantních řešení při použití jiných konstrukčních prvků se snadno vypočítá jednoduchou modifikací záměny konstrukčních prvků ve vygenerovaném modelu,« upřesnil vedoucí projektu.

Struktura výpočetního modelu se generuje na základě výběru typového objektu (například rodinný dům - samostatný, střecha plochá). Dále jsou k dispozici dva generativní modely. V prvním případě se zadává pouze informace o ceně pořízení. Model je sice hrubší, pracuje s agregovanými položkami, ale je vhodný pro porovnání projektových variant, kdy nemusí být projektové varianty zpracovány do detailní podoby. Ve druhém případě se zadávají základní informace - výšky, šířka, délka objektu a nanejvýš další tři doplňující parametry, které závisejí na typu objektu (počet podlaží, sklon střechy, počet bytů, přesah římsy apod.). Tento model je generován na úrovni podrobných konstrukčních prvků a je vhodný pro navrhování a optimalizaci obnovy a údržby stávajících objektů.

PROVOZNÍ NÁKLADY: PROČ SE NA NĚ TAK MÁLO PAMATUJE?

Docent Macek na náš dotaz potvrdil, že tento nástroj je využitelný i v rámci veřejných zakázek pro posuzování předložených nabídek z hlediska nákladů údržby a obnovy objektu v jeho životním cyklu. »Pro dodavatele by nemělo být pouze kritérium nejnižší pořizovací ceny, ale také započtení nákladů, které budou nutné na provozní fázi. Nabídky s nejnižší pořizovací cenou často bývají provozně nákladnější než další varianty v pořadí. Náklady životního cyklu ve stanoveném období pak mohou změnit pořadí výhodnosti předložených nabídek. Z uvedených důvodů by měla být jedním z hodnoticích kritérií i provozní nákladovost předložené nabídky. V rámci expertní pracovní skupiny Mosty - zvýšení efektivity navrhování, typizace, která byla iniciována Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a jejímž jsem členem, se dospělo k závěru, že posouzení variant investičních projektů z hlediska nákladů životního cyklu je nezbytné.« poznamenává doc. Ing. Daniel Macek, Ph.D.

Jen u velkých staveb dopravní infrastruktury financovaných státem by se tak díky Buildpassu, ukázkovému výstupu aplikovaného výzkumu, mohly šetřit miliardy korun. Na miliony, desítky či i stovky milionů ve formě úspory nákladů by však mohly dosáhnout rovněž projekty obcí a měst, stejně jako krajů. Ostatně docent Macek sám zdůrazňuje, že na počátku úsilí jeho týmu byla snaha »pomoci veřejné správě s úsporami nákladů na výstavbu a údržbu škol, nemocnic či mostů«.

Aplikaci lze využít již ve fázi vyhodnocování projektových variant, kdy dalším kritériem při výběru nejlepší varianty jsou předpokládané náklady na obnovu objektu.

SNADNO SI VYPOČÍTÁTE TAKÉ TRŽNÍ CENU SVÉ NEMOVITOSTI

Ředitel společnosti TESCO SW Josef Tesařík tvrdí, že programátoři této firmy plánují rozšířit aplikaci o další funkcionality, zrychlit zpracování velkého množství dat a zjednodušit práci s nimi, aby se vylepšil uživatelský komfort. Každý uživatel si bude moci zvolit míru detailů a modifikovat navržené modely podle vlastního zadání. »Buildpass půjde využít jak pro efektivní plánování velkých a rozsáhlých staveb veřejné správy, tak pro občany pro určení tržní ceny jejich nemovitosti,« vysvětluje Josef Tesařík.

Podle jeho slov práci s Buildpassem zvládne každý, kdo má běžné uživatelské znalosti práce s počítačem a internetem. »Je to jednoduchý a intuitivní nástroj, a uživatel tedy ani nemusí mít žádné odborné stavební vzdělání,« dodává ředitel společnosti TESCO SW. Ta předpokládá, že jednorázové vyzkoušení aplikace bude i nadále zdarma. Širší využití služeb portálu bude zpoplatněno přiměřeným aktivačním a měsíčním paušálním poplatkem ve výši odstupňované podle rozsahu využívání služeb.

 

Nástroj je využitelný také v rámci veřejných zakázek pro posuzování nabídek z hlediska nákladů údržby a obnovy objektů.

 

Informační systém Buildpass

S demoverzí se lze na internetu seznámit

už nyní, a to na adrese www.buildpass.eu.

Buildpass je v současné době rozvíjen a rozšiřován o další funkce. Jeho první verze s novou funkcionalitou bude k dispozici koncem letošního roku v rámci připravovaného portálu FaMa Services, který nabídne i řadu dalších aplikací pro komplexní správu nemovitostí.

Společnost TESCO SW spolu s Fakultou stavební ČVUT v Praze předpokládají, že jednorázové vyzkoušení aplikace bude i nadále zdarma. Širší využití služeb portálu bude zpoplatněno přiměřeným aktivačním a měsíčním paušálním poplatkem ve výši odstupňované podle rozsahu využívání služeb.

ZDROJ: TESCO SW

Vedoucí projektu Daniel Macek z Fakulty stavební ČVUT v Praze (vlevo) a Josef Tesařík, ředitel společnosti TESCO SW.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down