Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) napomáhá rozvoji malého a středního podnikání, infrastruktury a dalších sektorů ekonomiky, které vyžadují veřejnou podporu. Působí rovněž jako finanční manažer evropských prostředků, poskytnutých České republice na financování rozvoje infrastruktury měst a obcí.
Města a obce (kromě hlavnía města Prahy) i svazky obcí mohou být příjemci municipálního úvěru z Regionálního rozvojového fondu. Ten lze čerpat například na terénní úpravy, přístupové komunikace, plynovod, kanalizaci, čistírny odpadních vod, dále na přípojky elektrické energie včetně trafostanic, výstavbu budov, nájemních nemovitostí i využití starých průmyslových areálů pro podnikání. Maximální výše úvěru je 30 milionů korun s dobou splatnosti 10 let. První splátku lze odložit až o tři roky od data podpisu smlouvy. Úvěr může být poskytnut až do výše 100 procent nákladů projektu.
ZÁJEM O ÚVĚRY ZBRZDILY VOLBY
"Nové kolo pro přijímání úvěrů z tohoto fondu bylo vyhlášeno již k 1. červenci 2006. I když naše banka ve spolupráci s Centrem pro regionální rozvoj zajistila příslušnou publicitu, informace o možnosti získat výhodně úročené úvěry na průmyslové zóny pronikly do municipální sféry až v závěru letního období. V té době se již začal projevovat určitý utlum aktivit měst a obcí, související s nadcházejícími komunálními volbami. Zájem o podmínky úvěrů z tohoto fondu projevilo ve druhé polovině roku 2006 pouze pět měst a obcí," uvedl Ing. Ladislav Macka, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB.
Například o municipální úvěr ve výši 45 milionů korun na polocentralizaci školního stravování požádalo město Hlučín. Další půjčku ve výši 25 milionů korun na rekonstrukci a přístavbu budovy sokolovny získalo město Hostinné. Z dotazů, které banka obdržela počátkem letošního roku, se dá usuzovat, že v roce 2007 budou disponibilní zdroje na úvěry z tohoto fondu ve výši zhruba 150 milionů korun postačovat k uspokojení poptávky. Poskytování těchto úvěrů tím definitivně skončí.
LONI ODSTARTOVAL PROGRAM OBEC
Od 1. února 2006 uskutečňuje ČMZRB program dlouhodobých úvěrů na financování infrastruktury nazvaný Obec. Program využívá finanční prostředky Evropské unie ze zdrojů určených na podporu měst a obcí. Slouží k financování projektů uskutečňovaných na území České republiky, opět s výjimkou Prahy.
Úvěry jsou určeny například na vodovody, kanalizaci, plynofikaci, elektrifikaci, čistírny odpadních vod, zařízení na sběr, skládkování a likvidaci tuhého odpadu, dále na školská, předškolní, kulturní, sportovní a sociální zařízení, místní komunikace, pořízení dopravních prostředků, stavební úpravy veřejných prostranství, na úsporu spotřeby energií i zlepšení podmínek bydlení a životního prostředí obcí. Půjčku lze získat na 10 let. Její výše se pohybuje od 10 do 100 milionů korun a může být poskytnuta až do výše 100 procent uznatelných nákladů. Začátek splácení jistiny úvěru lze odložit až o 2,5 roku od data uzavření smlouvy.
Jak nás informoval generální ředitel ČMZRB Ing. Ladislav Macka, frekvence konkrétních dotazů a výzev k podání nabídek byla nejvyšší v letních měsících minulého roku. Později se v souvislosti s komunálními volbami snížila.
Banka však nečekala jenom na to, až se města či obce samy přihlásí, ale aktivně podávala nabídky do zadávacích řízení zveřejňovaných městy či obcemi v informačním systému o zadávání veřejných zakázek. Celkem jich v minulém roce zveřejnila patnáct. Nejčastěji se města a obce zajímaly o úvěry na dopravní stavby, likvidaci odpadů, školní budovy, bydlení pro občany s nižšími příjmy a sportovní zařízení.
ČMZRB v letošním roce počítá s objemem prostředků pro program Obec ve výši přibližně 350 milionů korun.
"Očekáváme, že letos se zájem měst a obcí o naše municipální úvěry zvýší. Naznačují to první zkušenosti získané v lednu a únoru. Signalizují také určitý přesun zájmu o úvěry v nižším rozsahu, kde půjde o veřejné zakázky malého rozsahu, popřípadě o tzv. podlimitní zakázky," doplnil Ing. Ladislav Macka, předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB.
/kž/