Žili společně s dětmi na ubytovnách, v azylových domech, bydleli po známých nebo dokonce skončili na ulici. Díky projektům podporovaným Ministerstvem práce a sociálních věcí získalo aktuálně nový nájemní byt přes 700 domácností, v nichž žijí i stovky dětí. Řada z nich dokonce pomáhá postavit se na nohy dalším. V pozici tzv. peer konzultantů asistují skrze své osobní zkušenosti ostatním.
Počty lidí v bytové nouzi podle poslední Zprávy o vyloučení z bydlení vystoupaly až na 161 000. Vedle toho jsou statisíce lidí ohroženy ztrátou bydlení, další vysokými cenami energií a žijí v tzv. energetické chudobě. Projekt Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem Podpora sociálního bydlení pomáhá 41 projektům obcí a neziskových organizací po celé ČR v ukončování bezdomovectví. Konkrétně se zaměřují na zabydlování lidí ohrožených ztrátou bydlení a zavázaly se najít nový domov více než 740 domácnostem. Již se to podařilo u více než 706 domácností, v nichž žije přes 550 dětí (43 % jsou domácnosti s dětmi do 18 let) a přes 900 dospělých.
„Nejde jen o čísla. Za osudy nových nájemníků se skrývají nelehké životní situace: 26 % nájemců zažilo domácí násilí, 30 % tvoří samoživitelky, 24 % nájemců má nějaký stupeň invalidity, 28 % navštěvuje psychologa nebo psychiatra. Dostali šanci, které si váží, se zabydlením jim pomáhají sociální pracovníci a potvrzuje se vysoká úspěšnost udržení si bydlení přes 85 %,“ uvádí Barbora Špicarová Stašková, hlavní garantka projektu Podpora sociálního bydlení na MPSV.
Celkem 25 lidí s předchozí zkušeností s bezdomovectvím se také aktivně zapojilo do pomoci ostatním a předávají v projektech své zkušenosti dál v pozici tzv. peer konzultantů. Skrze práci s vlastním příběhem mohou osobám v těžké situaci přinést naději a cenné zkušenosti.
Systémovou pomoc navrhuje zákon o podpoře bydlení
Lidem v bytové nouzi by měl pomoct i připravený zákon o podpoře bydlení, který projednává Poslanecká sněmovna. Zákon přináší kontaktní místa pro bydlení na všech obcích s rozšířenou působností a podporu při zabydlení skrz asistenci v bydlení. Využívat bude jak byty obcí, tak soukromníků, kterým za to poskytne garance. Zákon o podpoře bydlení podporuje dle aktuálního výzkumu veřejného mínění ppm factum 86 % veřejnosti (napříč voliči všech stran), a to i za cenu zvýšených výdajů státu (70 % veřejnosti).
„Zákon o podpoře bydlení rozhodně nevyřeší všechny problémy dostupnosti bydlení, to musí mix různých opatření, v čele s výstavbou. Využívá ale všechny nástroje pro pomoc lidem v bytové nouzi, které jsme ověřili díky již 70 projektům v praxi. Ze 706 nově zabydlených bytů je 55 % od soukromníků, což dokazuje, že zprostředkování a garance otvírají dveře sociálně potřebným i na běžném trhu, a to bez obchodníků s chudobou. Spolu s odbornou asistencí v bydlení a kontaktními místy pro bydlení po celé ČR bude zákon jedním z významných dílů mixu pro nastartování dostupnosti bydlení,“ dodává Barbora Špicarová Stašková.
Informace k tomu, co zákon o podpoře bydlení přináší, projekt MPSV nově umístil přehledně na jedno místo: www.socialnibydleni.mpsv.cz/mitdomov. Na webu i facebooku projektu Podpora sociálního bydlení budou postupně publikovány i příběhy lidí ze sociálních bytů a další novinky z dané oblasti.
Doplňující informace k 70 realizovaným projektům
Na úspěch předchozích 30 projektů navázaly v druhé půlce roku 2022 dvě nové výzvy OPZ+ č. 007 a č. 101. Potvrdily velký zájem o podporu sociálního bydlení: během několika měsíců od vyhlášení se zapojilo celkem 41 projektů obcí (16) a neziskových organizací (25). Dalších 9 se věnuje převážně podpoře osob přicházejících z válkou zasažené Ukrajiny.
Koncem roku 2022 úspěšně ukončilo svou činnost 13 projektů v rámci výzvy č. 108 OPZ. Projekty díky přístupu Housing First pomohly získat střechu nad hlavou jednotlivcům a rodinám bez domova. Zabydleno bylo celkem 280 domácností, v nichž žije 730 osob, z toho 330 dětí. Bydlení si po jednom roce od zabydlení udrželo celkem 85 % domácností, 8 % se odstěhovalo z vlastních důvodů a pouze 7 % se odstěhovalo z důvodu porušení nájemní smlouvy.
Mezi lety 2016–2020 MPSV podporovalo 16 projektů měst, městských částí i malých vesnic při zavádění sociálního bydlení. Během realizace projektů nalezlo domov 534 domácností. Z 437 domácností, jejichž úspěšnost bylo možné sledovat v čase (část domácností byla zabydlena až ke konci projektů), 72 domácností sociální byt opustilo (16 %), řada z nich dobrovolně. Úspěšnost v udržení si bydlení činila 84 %. Dokonce 8 let od startu projektů v nich dál stovky těchto domácností bez problému bydlí.*
Více informací o MPSV podporovaných projektech na sociální bydlení najdete zde.
Text o peer konzultantech a recovery koučích v sociálním bydlení najdete zde.
/tz/