Kniha doc. PhDr. Františka Ochrany, DrSc. "Hodnocení veřejných zakázek a veřejných projektů" se zabývá problematikou hodnocení a výběru veřejných zakázek a veřejných projektů. Jedná se o úspěšné přepracované a aktualizované vydání publikace "Veřejné projekty a veřejné zakázky", která vyšla v roce 1999. Druhé, aktualizované vydání připravilo vydavatelství ASPI.
Kniha je rozčleněna do třinácti základních kapitol. V úvodních kapitolách jsou analyzovány právní souvislosti zadávání veřejných zakázek a charakterizována metodika postupu při ohodnocování veřejných zakázek. V následujících kapitolách (kapitola III. až XI.) jsou popsány jednotlivé metody, které lze použít při hodnocení a výběru veřejných zakázek. Podrobně jsou charakterizovány například inputově-outputové metody hodnocení veřejných projektů a zakázek, metody peněžního hodnocení investic, metody stupnic a vah, jakož i způsoby a souvislosti, jak ohodnocovat nedělitelné a dělitelné veřejné projekty.
Kladným rysem publikace je metodický způsob výkladu problému. Autor podrobně přibližuje podstatu použití dané metody na konkrétních případech. To umožňuje čtenářům orientovat se v dané problematice, aniž by bylo potřebné podrobně znát mnohdy složitou teorii. Velmi cenné jsou i závěrečné kapitoly. Z nich je pro úroveň místních orgánů nejpřínosnější závěrečná kapitola, která analyzuje skutečné případy z realizace výběrových řízení v ČR z úrovně municipalit. Autor věcně analyzuje daný způsob hodnocení veřejných zakázek a ukazuje, jaké nedostatky se při hodnocení veřejných zakázek v daných případech vyskytly a jak ovlivnily výsledek rozhodování při výběrovém řízení.
Aktualizovaná publikace velmi dobře reaguje na současné potřeby veřejného sektoru v oblasti zadávání, hodnocení a výběru veřejných zakázek. Ti pracovníci, kteří nemají bezprostřední zkušenosti z hodnocení veřejných zakázek, mohou v knize nalézt komplex metodicky zdařile rozpracovaných postupů, jak v praxi využít manažerské metody pro hodnocení veřejných zakázek. Kniha svým obsahem seznamuje čtenáře se všemi relevantními metodami, které bychom měli ovládat k tomu, abychom mohli úspěšně předkládat žádosti o podporu našich projektů z fondů EU.
Publikace je zpracována na vysoké obsahové, metodické i formální úrovni. Čtenář má možnost si na základě studia textu průběžně kontrolovat stupeň zvládnutí daného problému formou odpovědí na kontrolní otázky, které jsou uvedeny v závěru jednotlivých kapitol.
Jiří Pátek,
Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze 4
|