Učebnice Veřejná správa a finance veřejného sektoru autorů doc. Ing. Jitky Pekové, CSc. z VŠE Praha a doc. Ing. Jaroslava Pilného, CSc., z Univerzity Pardubice (ASPI Publishing Praha 2002) se zabývá velmi důležitou problematikou v souvislosti s probíhající reformou veřejné správy a územní samosprávy.
Na rozdíl od publikací, které se zpravidla zabývají jen některými problémy a spíše se zaměřují na výklad zákonů, tato učebnice přináší v syntetické formě řadu potřebných informací a dává je do souvislostí. Cenné komplexní poznatky najdou v učebnici nejenom studenti ekonomických oborů vysokých škol zaměřených na fungování veřejné správy, ale i odborníci pracující v této sféře na úrovni státní správy i na úrovni územní samosprávy.
První kapitola objasňuje postavení veřejné správy v rámci veřejného sektoru, proč veřejný sektor vzniká, jak je organizován a řízen, se zvláštním zřetelem na postavení veřejné správy jako resortu veřejného sektoru a zároveň organizátorem činností organizací ve veřejném sektoru.
Druhá kapitola vysvětluje postavení jednotlivých článků veřejné správy a územní samosprávy a vztahy mezi nimi. Čtenář se seznámí v základních rysech i s regionální politikou v ČR, zasazenou do kontextu regionální politiky Evropské unie. V rámci probíhající reformy veřejné správy a veřejných financí autoři věnují pozornost decentralizaci kompetencí v rámci veřejného sektoru ze státu na územní samosprávu. Proto je podrobněji vysvětlena současná struktura územní samosprávy v ČR.
Financování veřejné správy je věnována třetí kapitola. Podrobněji seznamuje čtenáře s rozpočtovou soustavou, příjmy a výdaji státního rozpočtu i rozpočtů územní samosprávy. Komplexně vysvětluje i vazbu financování neziskových organizací ve veřejném sektoru na rozpočtovou soustavu.
Syntetizující pohled na financování veřejného sektoru ve třetí kapitole je poté rozveden výkladem o financování potřeb jednotlivých odvětví veřejného sektoru - ve školství, ve zdravotnictví, v sociálním zabezpečení, v kultuře, ve sportu, v oblasti péče o životní prostředí, ve vědě a výzkumu, v odvětví obrany státu, financování bydlení, financování justice a policie a nakonec i financování církví. Výklad je doplněn řadou praktických příkladů. Jednotlivé kapitoly jsou ilustrovány jednak řadou názorných grafů, jednak množstvím tabulek, jež obsahují cenné aktuální údaje k příslušným tématům v rámci vývoje financování v rozpočtové soustavě v ČR v posledním období. Je velmi přínosné, že učebnice obsahuje i české reálie, které autoři využívají k dokumentování vazeb ve veřejných financích a při financování veřejného sektoru na praktických příkladech.
JIŘÍ NOVOTNÝ,
katedra veřejných financí
VŠE Praha
|