Monografie Karla Marka "Obchodněprávní smlouvy" (Masarykova univerzita, Brno, 2001) vychází z dlouholeté odborné a vědecké práce jejího autora, který se pedagogicky a vědecky zabývá problematikou obchodního práva, s bližším zaměřením na tzv. smluvní typy obchodního zákoníku. navazující na předchozí autorovy obdobně tematicky zaměřené publikační výstupy.
Publikace nejprve zahrnuje obecnější úvodní pojednání, které se vztahuje k funkcím právní úpravy na předmětném úseku a dále k pramenům a pravidlům obchodního práva, a to ve spojení s těmi ustanoveními obchodního zákoníku (OZ), která určují, čím se mají smlouvy v obchodně závazkových vztazích řídit a v jakém pořadí. Autor svůj výklad doplnil zpřehledňujícími schématy.
Těžiště monografie dále logicky spočívá v postupném pojednání o typových pojmenovaných smlouvách podle části III. hlavy druhé obchodního zákoníku. Autor přitom do příslušných rozborů a výkladů promítá legislativní změny, k nimž došlo nabytím účinnosti tzv. harmonizační novely obchodního zákoníku, provedené zákonem č. 370/2000 Sb. k 1.1.2001, a to právě v tom rozsahu, v jakém se týkají obchodně závazkových vztahů. Při výkladech jednotlivých smluvních typů důsledně zohledňuje také dopad obecných ustanovení obchodních závazkových vztahů (hlava první části III. obchodního zákoníku), případně i občanskoprávních vztahů (§ 1 odst. 2 OZ) včetně doporučení pro příslušnou aplikaci ve smluvní praxi.
V rámci rozboru jednotlivých smluvních autor věnuje mimořádnou pozornost zejména typu smlouvy o dílo (srov. kap. 8), jejíž úprava, jak známo, je v obchodním zákoníku koncipována velmi rámcově. Zcela oprávněně pak provádí kvalifikovaný rozbor aplikace tohoto smluvního typu v rámci přípravy a realizace investiční výstavby (tj. realizace staveb). Zvláštní poznámku si zasluhuje mj. i výklad smlouvy o koupi najaté věci, ve spojení s nímž se autor také zabývá řešením problematiky leasingové smlouvy, která jako typ není v obchodním zákoníku upravena, avšak leasingové operace typu tzv. finančního leasingu vykazují v zahraničí i u nás v rámci zabezpečování rozsáhlých investičních potřeb vzrůstající rozvoj. Velmi cenné a instruktivní jsou také rozbory nového typu smlouvy o nájmu podniku, který přinesla novelizace k 1. 1. 2001 včetně výkladu (podstatně doplňujícího) smlouvy o obchodním zastoupení. Při rozboru jednotlivých smluvních typů, tak jak jsou předmětem legislativní úpravy v části III., hlavě druhé OZ, autor klade důraz zejména na praktické potřeby jejich výkladu pro uzavírání předmětných smluv, přičemž nepomíjí ani otázky jejich společenské efektivnosti.
Publikaci lze doporučit k využití nejen pro studijní účely, ale i pro praktické využití podnikatelskou praxí. Protože smluvními stranami obchodně závazkových vztahů jsou často i obce, může být publikace cenným zdrojem informací také pro ně.
V současné době je již v tisku druhé, doplněné vydání této publikace, které navíc zahrnuje rozšíření o dopady tzv. technické novely obchodního zákoníku, provedené zákonem č. 501/2001 Sb.
PETR PRůCHA
Právnická fakulta MU v Brně
|