Významnou část majetku státu, se kterým je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) příslušný hospodařit, představuje dědictví, které nenabude žádný dědic a které připadne podle ust. § 462 občanského zákoníku státu. Nabývacím titulem je v tomto případě pravomocné usnesení...
Významnou část majetku státu, se kterým je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) příslušný hospodařit, představuje dědictví, které nenabude žádný dědic a které připadne podle ust. § 462 občanského zákoníku státu. Nabývacím titulem je v tomto případě pravomocné usnesení příslušného soudu. Příslušnost soudu se řídí podle posledního trvalého bydliště zůstavitele.
Zjistí-li notář, jako soudní komisař, že zemřelá osoba nemá zákonné ani závětní dědice, oznámí to ÚZSVM a vyzve právní zástupce k účasti v dědickém řízení.
Před vydáním usnesení, kterým je potvrzeno nabytí majetku státem, je třeba provést soupis majetku zemřelého včetně jeho dluhů. Tento soupis probíhá ve spolupráci se znalci, kteří majetek ocení.
Vzhledem k tomu, že stát na rozdíl od zákonného či závětního dědice nemůže dědictví odmítnout, získá mnohdy majetek, například zůstatek na účtu či vkladní knížce, jehož cena se rovná nákladům státu na likvidaci naprosto bezcenného bytového zařízení. V některých případech připadnou státu po zůstaviteli poměrně značné úspory a současně bytové zařízení v bytě či rodinném domku v takovém stavu, že do nich lze vstoupit pouze po předchozím provedení desinfekce.
Pokud v dědickém řízení přihlásí své pohledávky více věřitelů a je zřejmé, že dědictví bude tzv. předluženo, navrhne právní zástupce, aby soud rozhodl o likvidaci dědictví podle ust. § 175t občanského soudního řádu. Připadnou-li státu cenné šperky, starožitný nábytek, originály obrazů, různé sbírkové předměty a podobně, požádá ÚZSVM v souladu s prováděcí vyhláškou k zákonu číslo 219/2000 Sb. Ministerstvo kultury ČR o určení organizační složky či státní organizace, které bude převedena příslušnost hospodařit s tímto majetkem.
Bytové zařízení, které není nutno likvidovat, převádí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových kupní smlouvou na právnické nebo fyzické osoby, které obchodují s použitými věcmi. Poněkud odlišně ÚZSVM postupuje při realizaci nemovitého majetku - v těchto případech je povinen nabídnout nemovitost organizačním složkám státu, které by ji mohly potřebovat k výkonu své činnosti. Jestliže o ni zájem neprojeví, přistoupí se k prodeji formou výběrového řízení.
O konání výběrového řízení jsou předem informováni starostové obcí, ve kterých se prodávané nemovitosti nacházejí.
Kromě uvedených druhů majetku připadají státu rovněž nejrůznější akcie, obchodní a členské podíly .
Přibližně 90 % dědických řízení, ve kterých je stát zastupován ÚZSVM, je vedeno déle než jeden rok. ÚZSVM dokonce eviduje případy dosud neuzavřených řízení zahájených v roce 2001, tedy v době, kdy ještě ÚZSVM neexistoval (vznikl 1. 7. 2002).
Alena Hýsková
ředitelka odboru Majetku v operativní evidenci
ÚZSVM
Realizace nových případů na územních pracovištích ÚZSVM v roce 2005:
ÚP Brno: 299 případů - pro stát více než 13,6 mil. Kč. Lze uvést majetek po známém herci Luboru Tokošovi, jehož součástí bylo asi třicet obrazů, které sám namaloval. Dále to byl například převod hřbitovní kaple v Uherském Brodě na město Uherský Brod, který byl dokončen v první polovině roku 2005. Tato budova rovněž připadla státu (ust. § 462 o. z.).
ÚP České Budějovice: 90 případů - pro stát více než 7,6 mil. Kč. Odbor Odloučené pracoviště Tábor tak předal Národnímu zemědělskému muzeu Kačina v Čáslavi historický traktor z let 1945 až 1950, který spolu s dalším majetkem po zemřelém měl hodnotu více než 2,6 mil. Kč. Stát získal prostředky uložené na vkladních knížkách a tři zemědělské usedlosti. Finanční zůstatek z vkladní knížky převede ÚZSVM do státní pokladny. Stejně bude postupovat i v případě zemědělských usedlostí. Majetek nejprve nabídne organizačním složkám státu a pokud neprojeví zájem, bude prodán ve výběrovém řízení.
ÚP Hradec Králové: 180 případů - pro stát okolo 17 mil. Kč. Zabývalo se velmi smutným a zároveň kuriózním případem, jehož součástí byla hotovost zhruba 220 tisíc Kč uložená v psychiatrické léčebně. V jednom případě činil příjem z vkladních knížek přibližně 900 tisíc Kč.
ÚP Ostrava: 83 případů - pro stát 5,8 mil. Kč. Například pravomocným usnesením Okresního soudu v Šumperku nabyl stát spoluvlastnický podíl k nemovitostem a majetková práva na území Slovenska. Řízení bylo vedeno podle zákona č. 97/1963 Sb., o mezinárodním právu soukromém.
ÚP Plzeň: 113 případů - 1,4 mil. Kč. Odbor Odloučené pracoviště Cheb se například zabýval případem, jehož součástí byly pohlednice, alba, knihy, soubory fotografií, úřední listiny z roku 1931 a dobové oblečení. Řada těchto předmětů byla předána Krajskému muzeu v Chebu, Městskému muzeu a Městské knihovně v Mariánských Lázních.
ÚP v hlavním městě Praze: 290 případů - více než 32 mil. Kč. Byly to věci muzeální a sbírkové hodnoty například v případu po zesnulém synovi akademického malíře J. Kunce, vnukovi Vojtěcha Hynajse. Národnímu památkovému ústavu v Plzni byl předán nábytek, koberce a soupravy dýmek, Národní galerie obdržela obrazy od Mařáka, Šafaříka, Hynajse a Reidela. Zajímavým případem bylo také dědické řízení týkající se majetku po operní pěvkyni Marii Tauberové-Krombholcové. Památky na její uměleckou činnost a tvůrčí činnost jejího manžela byly předány Národnímu muzeu, zatímco vybrané kusy bytového zařízení získalo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.
ÚP Střední Čechy: 262 případů - pro stát více než 21 mil. Kč. Například odbor Odloučené pracoviště Rakovník řešil případ v katastrálním území Třeboc u Rakovníka, jehož součástí bylo kromě nemovitostí několik kusů starožitného nábytku. Nemovitosti byly prodány ve výběrovém řízení, starožitný nábytek byl na základě doporučení Ministerstva kultury ČR předán Muzeu T. G. Masaryka Rakovník.
ÚP Ústí nad Labem: 109 případů - pro stát více než 9 mil. Kč. Nejzajímavější bylo nejspíš dědické řízení, kdy na stát přešla vila se zahradou a nábytkem v rustikálním provedení, o který projevil zájem Národní památkový ústav pro vybavení reprezentačních prostor Státního zámku Lemberk na Českolipsku. Je to například sekretář, knihovna, příborník, prádelník, stůl jídelní i psací a židle.
Co je to "odúmrť"
"Odúmrť" je v právním řádu České republiky obecně definována v zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, a to v § 462 takto: "Dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu". Příslušnost ÚZSVM hospodařit s takto nabytými věcmi, respektive majetkem vyplývá ze zákona č. 219/2000 Sb., o majetku ČR a jejím vystupování v právních vztazích v platném znění.