01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V BÍLOVCI SE DAŘÍ RŮZNÝM TYPŮM BYDLENÍ

Již poslední byty, jejichž cenu lze hradit formou splátkového kalendáře po dobu dvaceti let, nabízí občanům města i případným dalším zájemcům bílovecká radnice. V lokalitě Nad koupalištěm bylo zkolaudováno už 49 bytových jednotek v...

Již poslední byty, jejichž cenu lze hradit formou splátkového kalendáře po dobu dvaceti let, nabízí občanům města i případným dalším zájemcům bílovecká radnice. V lokalitě Nad koupalištěm bylo zkolaudováno už 49 bytových jednotek v moderních bytových a řadových domech a do konce roku k nim přibude dalších patnáct.

Radnice města Bílovec na Novojičínsku tímto termínem splní jednu z podmínek Ministerstva pro místní rozvoj pro přijetí státní dotace ve výši 320 tisíc korun na každou z nových bytových jednotek. Jimi ve městě se 7600 obyvateli dobíhá starší státní program podpory výstavby obecních nájemních bytů, v němž ještě byla umožněna přímá finanční spoluúčast budoucích vlastníků. Konkrétně v Bílovci vstupní vklad nájemníků činil v prvních domech podle velikosti bytu zhruba 120 tisíc až 273 tisíc korun, později se zvýšil na rozmezí od asi 200 tisíc k bezmála půl miliónu korun. Podobně vzrostly i měsíční splátky z původních přibližně tří tisíc až pěti tisíc korun k nynějším až sedmi a půl tisíci.

...S VÝHLEDEM NA BESKYDY

Byty od 45 do 101 metrů čtverečních jsou však pěkné, s kuchyňskou linkou s vestavěnými spotřebiči, keramickými obklady i dlažbou. Moderní švih má rovněž architektura samotných domů a už jen jejich poloha je prostě k nezaplacení. Z Beskydské ulice se otevírá překrásný výhled na Beskydy, zatímco předností Slunečné ulice je její situování na jih. Nezanedbatelný není ani fakt, že do centra Bílovce je to coby kamenem dohodil a automobilem se odtud lze dostat do Ostravy nebo Nového Jičína za dvacet minut.

Ačkoliv by se snad zdálo, že o tento typ bydlení v regionu s poměrně vysokou průměrnou mírou nezaměstnanosti (v okrese Nový Jičín k 30. 6. 2003 činila 13,7 %) příliš velký zájem nebude, starostka Bílovce Ing. Sylva Kováčiková konstatuje opak. Připomíná, že do těchto bytů přicházejí mladší, lépe situovaní lidé, kteří jsou profesně plně vytíženi a nemívají čas na to, aby si stavěli vlastní bydlení. Starostka připouští, že tato kategorie nájemníků je velice náročná, neboť každý z nich ví, že za dvacet let mu byt připadne, a proto už nyní velmi pečlivě hlídá i sebenepatrnější nedodělky či jiné závady v bytě a velmi důsledně trvá na jejich odstranění.

S letošním nařízením vlády č. 146/2003 Sb. možnost spoluinvestování ze strany nájemníků v obecní bytové výstavbě padla a také v Bílovci už napříště v lokalitě Nad koupalištěm budou stavět pouze individuální stavebníci či stavební firma, která tam vybuduje domy pro soukromé zájemce. Město pro tuto bytovou výstavbu prodává pozemky, které samo zainvestovalo, za cenu 450 korun za metr čtvereční. Je to sice poněkud méně, než kolik činily náklady na vybudování infrastruktury, ale nastavená cena je podle starostky v regionu ještě na hranici, za níž by pozemky už nebyly prodejné.

BYTY ZVLÁŠTNÍHO URČENÍ

Město Bílovec nemá ve svém rozpočtu dostatek finančních prostředků, aby bez podobné pomoci státu, jíž se mu dostalo v případě lokality Nad koupalištěm, a bez dříve možné přímé finanční spoluúčasti příštích vlastníků bytů nyní zahajovalo další obecní bytovou výstavbu. Ing. Sylva Kováčiková však už zná recept, jak alespoň části zejména mladých rodin napomoci k bydlení. Bílovecká radnice totiž učinila dobrou zkušenost s výstavbou bytů zvláštního určení v místním domě s pečovatelskou službou poblíž centra. Formou nástavby tam bylo s dotací ze Státního fondu rozvoje bydlení postaveno rovných třicet bytů, zejména 1+kk, ale i čtyři byty 2+kk. Přestárlí obyvatelé města s trvalými zdravotními problémy, které však nevyžadují hospitalizaci, v nich nalezli důstojné bydlení a podle svých individuálních požadavků i pečovatelskou službu. Státní fond rozvoje bydlení na vybudování těchto bytů přispívá dotacemi až do výše 50 procent celkových nákladů, a to mj. za podmínky, že budou nájemní a nájemné v nich bude podléhat regulaci. Původní byty, jež senioři opustili ve městě, dostaly k obývání právě hlavně mladé rodiny, které by jinak na vlastní byt patrně nedosáhly.

"Je v zájmu města postavit ještě alespoň třicet až padesát dalších těchto bytů," podotýká starostka, podle níž nabídka bytů v domě s pečovatelskou službou starým lidem pomáhá ve městě nejspravedlivěji řešit bytovou problematiku.

Přesto inženýrka Kováčiková hovoří o dalším úkolu radnice, totiž o nutnosti vytvořit model, jak se postarat o sociálně potřebné samoživitelky malých dětí. Ve vedení města se pro ně přemýšlí o záchytném místu, kde by bylo k dispozici několik levnějších, jednodušeji vybavených bytů. Soudy sice stále ještě zpravidla pro neplatiče vydávají soudní příkaz k vystěhování se zajištěním náhradního bydlení, ale i v Bílovci již zaznamenali i případ, kdy soud rozhodl o vystěhování neplatící matky samoživitelky se třemi malými dětmi bez této možnosti. Úplně poslední štací pak jsou holobyty, v nichž město pro neplatiče udržuje zvláštní režim pro jejich užívání.

PAMATUJÍ I NA OPRAVY

Jde však i o zachování stávajícího bytového fondu v Bílovci. Na jeho opravy a modernizaci město od loňského června poskytuje fyzickým a právnickým osobám na dobu deseti let nízkoúročené úvěry z finančních zdrojů poskytnutých Státním fondem rozvoje bydlení. Podobně, avšak za jiných podmínek, město na tytéž účely poskytuje půjčky z Fondu rozvoje bydlení, který mu poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj. O tuto formu podpory mají podle starostky zájem především občané města - fyzické osoby. Z právnických osob zatím jeden milión korun na tyto účely obdrželo Bytové družstvo v Bílovci. Celkem tak bylo loni poskytnuto 2,105 miliónu korun, pro letošní rok je naplánována suma tří miliónů.

"V průběhu roku bývá na opravy a modernizaci z těchto zdrojů dostatek peněz," říká starostka. "Pokud se však přece jen několikrát sešlo více žádostí, částečně se jednotlivé poskytnuté půjčky podle možností města krátily. Všechny žádosti však jsou důsledně prověřovány a musí splnit požadovaná kritéria. Už to plní funkci určitého výběru žadatelů," dodává.

Město si však vytvořilo i vlastní fond na obnovu fasád v městské památkové zóně. Jde o nenávratnou, nejvýše dvacetitisícovou dotaci z jeho rozpočtu na jeden objekt. Radnice již zvažuje, že by těmito půjčkami dotovala i obnovu střech a výplní otvorů objektů v městské památkové zóně.

Té dominuje historické Slezské náměstí, kde bylo nutno zásadně rekonstruovat všechny inženýrské sítě a celou plochu předláždit. Nutná omezení postihla zejména obchodníky a další podnikatele v centru. Také ostatním obyvatelům Bílovce rekonstrukce na několik měsíců přinesla nemálo problémů. "V červnu až září roku 2000 to na náměstí vypadalo jako na krosovém závodišti a stezky k jednotlivým obchodům byly mezi děrami do země značeny barevnými pásky," vzpomíná starostka.

Ale díky tomu, že vedení města nelenilo obchodníky i další občany o nutnosti přetavby náměstí osobně přesvědčovat, projevů nelibosti příliš nebylo a lidé ji přijímali s pochopením. Město se dokonce dokázalo dohodnout s majiteli inženýrských sítí, aby jejich rekonstrukci provedli na vlastní náklady. Dnes je náměstí důstojným centrem městské památkové rezervace, od něhož se, jak podotýká inženýrka Kováčiková, v Bílovci odvíjí většina místních aktivit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down