O dvou oficiálních jménech u lávek pro pěší a cyklisty rozhodli zastupitelé v Bohumíně na svém zasedání v únoru. Stalo se tak na přání občanů, kteří se na radnici obrátili s návrhy na jejich pojmenování. Staronový název získala Antošovická lávka přes řeku Odru, která v městské části Pudlov spojuje...
O dvou oficiálních jménech u lávek pro pěší a cyklisty rozhodli zastupitelé v Bohumíně na svém zasedání v únoru. Stalo se tak na přání občanů, kteří se na radnici obrátili s návrhy na jejich pojmenování.
Staronový název získala Antošovická lávka přes řeku Odru, která v městské části Pudlov spojuje Bohumín s Antošovicemi. »Lávka leží v místech, kde v minulosti fungoval pouze převoz a na druhou stranu jste se mohli dostat za jednu korunu,« uvedla Miroslava Šmídová, vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice s tím, že lidé jí odjakživa říkali Antošovická lávka. »Vůbec první lávka se v těchto místech objevila kolem roku 1947 jako součást plynovodu.« Umístění plynovodu bylo zrušeno a z bezpečnostních důvodů přeloženo o sto metrů dál po proudu až v roce 1985.
Současná lávka je z roku 2000. Nahradila svou předchůdkyni, kterou v roce 1997 při povodni natolik poškodila řeka Odra, že ji město muselo nechat strhnout. Vybudování nové lávky včetně příjezdové cesty a osvětlení přišlo tehdy na 11 mil. Kč.
Nové pojmenování dostal na rozdíl od zkušeného matadora i lávkový benjamínek. Ve městě stojí jen dva roky a převádí chodce i cyklisty přes novou dálnici. Protože leží v městské části Starý Bohumín, přiklonili se zastupitelé k názvu Starobohumínská lávka, který navrhla komise pro městskou část Starý Bohumín.
»V Bohumíně máme dohromady jedenáct mostů a dvě lávky pro pěší a cyklisty. Město spravuje obě lávky, ale jen jeden z mostů a další čtyři se navíc nacházejí částečně mimo Bohumín. Proto zastupitelé rozhodli pojmenovat pouze obě pěší lávky,« shrnula Miroslava Šmídová.
Zimní pohled na Starobohumínskou lávku, která už dva roky slouží pěším a cyklistům nad novou dálnicí.
FOTO: Pavel Čempěl