Dvě nové přenosné kamery rozšířili arzenál bohumínské městské policie. Strážníci je využijí k dopadení lidí, kteří zakládají černé skládky. Podle potřeby je budou přesouvat do míst, kde ke znečišťování dochází nejčastěji. Záběry z mobilních kamer pomohou hříšníky snadněji vypátrat.
Pořízení dvou kamer za zhruba 12 tisíc korun je dalším nástrojem města v boji proti černým skládkám. Na problém znečišťování veřejného prostranství v Bohumíně se v poslední době městská policie zaměřila více než v minulosti. Zatímco například před pěti lety řešila na území města 38 černých skládek, loni už to bylo 72 případů.
„Takové chování lidí je nepochopitelné, zvlášť když mají ve městě dostatek alternativ. Je tu pro ně šest dní v týdnu stálý sběrný dvůr umístěný v areálu našich technických služeb a do jednotlivých částí města v pravidelných intervalech zajíždí i mobilní sběrný dvůr,“ podotkl ředitel Městské policie Bohumín Roman Honysz.
Výskyt černých skládek není záležitostí jedné lokality, i proto se budou kamery přesouvat podle aktuální potřeby z místa na místo. Jednou z prvních monitorovaných oblastí bude městská část Skřečoň, kde se v poslední době s odpadem roztrhl nejeden pytel. Detailnější rozmístění kamer si z pochopitelných důvodů nechávají strážníci pro sebe.
Městská policie dosud v boji se znečišťovateli veřejných prostranství využívala fotopasti, kamery by jim ale mohly poskytnout celistvější záznam prohřešku. „Spustí se ve chvíli, kdy zaznamenají pohyb. My si pak video pohodlně stáhneme z úložiště a můžeme případ začít okamžitě řešit,“ poznamenal ředitel Městské policie Bohumín.
Hříšníkům se zakládání černých skládek může dost prodražit, pokuta se může vyšplhat až na 50 tisíc korun. U prokázaných přestupků se bohumínští strážníci neuchylují jen k udělování pokut, snaží se tvůrce černých skládek i vychovávat. „Požadujeme, aby si po sobě majitel svůj nepořádek do posledního odpadku uklidil,“ uzavřel Roman Honysz.*
/zr/
Ilustrační foto: BM servis