Asociace Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM) se dlouhodobě zaměřuje na oblast strategického řízení. Informační systém DataPlán NSZM nyní umožňuje zcela nový přístup ke sledování strategických cílů, projektů a finančních prostředků ve městech, obcích a regionech.
Počtem zpracovaných plánů a strategií si Česká republika nezadá s nejrozvinutějšími zeměmi Evropské unie. Problém ovšem spočívá v tom, jak se obsah těchto dokumentů uplatňuje v praxi. V moderní veřejné správě je totiž důležité nejen plánovat, ale především kvalitně řídit a vynakládat veřejné prostředky do podpory kvality života obyvatel v souladu s principy udržitelného rozvoje.
POŘÁDEK A PŘEHLED
DataPlán Národní sítě Zdravých měst ČR je nový internetový software, který slouží městům, obcím, mikroregionům a krajům k tomu, aby ve veřejné správě měly pořádek a přehled. Navíc jsou hlavní informace prostřednictvím internetu bez problému přístupné široké veřejnosti.
Tento nástroj může být využíván každou municipalitou - od malé obce přes velká města až po kraje - k tomu, aby byla ve svém území schopna sladit priority a cíle v jednotlivých oblastech rozvoje a zároveň přehledně sledovat, jaké finanční prostředky a s jakým efektem jsou do těchto priorit rozděleny a využívány.
UMOŽNÍ SLEDOVAT PROJEKTOVOU KAPACITU PRO ZDROJE EU
DataPlán NSZM zcela prakticky ukazuje propojení expertních strategických plánů s komunitními plány a jejich vazbu na aktuální rozpočty. Jeho silnou stránkou je sledování projektové kapacity pro zdroje Evropské unie a možností financování v jakémkoliv území a v širokém spektru tématických oblastí.
NEOCENITELNÝ POMOCNÍK V ROZVOJI ÚZEMÍ
DataPlán NSZM:
Sleduje koncepční a strategické dokumenty na úrovni municipalit, zejména samotný strategický plán rozvoje a další rozvojové programy (například program rozvoje kraje), ale i komunitní plány, mapující názor veřejnosti (například komunitní plány sociálních služeb).
Díky speciálním funkcím má municipalita přehledné porovnání vlastní strategické dokumentace, srovnání s jinými městy a kraji. Je možné jednoduše zjistit souvislost místních záměrů s prioritami kraje, operačními programy i s národními a mezinárodními dokumenty (například Strategie udržitelného rozvoje České republiky a Evropské unie, Agenda 21 aj.).
Slouží jako zásobník projektů, lze jej efektivně využívat například pro mapování absorpční projektové kapacity měst, mikroregionů a krajů a sledování realizace jednotlivých projektů. Speciální funkcí je porovnávání projektových záměrů s možnostmi financování (zejména ve spolupráci s kraji a resorty).
S jeho pomocí lze okamžitě získat přehled o tom, jaká je vazba strategických priorit na rozpočet.
Je technicky připraven na sledování a porovnávání konkrétních indikátorů a měřítek, je v té souvislosti velmi úspěšně využíván pro benchmarking. Informační systém je nezbytným pomocníkem při zavádění metody balanced scorecard.
Dává přehled o nejlepších aktivitách, které probíhají v obcích, městech a regionech. Databáze dobré praxe obsahuje inovativní a inspirativní projekty či aktivity. Umožňuje sdílet dobrá řešení nejrůznějších problémů, se kterými se municipality setkávají ve své každodenní praxi.
Nový informační systém DataPlán NSZM bude podrobněji představen na veletrhu INVEX v rámci Dnů krajů, měst a obcí na brněnském Výstavišti ve dnech 9. až 11. října 2006. Více informací naleznete na http://dataplan.nszm.cz.
JITKA BOUŠKOVÁ
Kancelář NSZM ČR