01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Čerčanech dostanou příležitost aktivní senioři

Do 20 tisíc korun za metr čtvereční obytné plochy by se měla vejít pořizovací cena bytu v penzionu pro seniory s komplexními službami, jehož výstavbu již odsouhlasilo zastupitelstvo obce Čerčany na Benešovsku.

Přitom náklady na výstavbu podobných zařízení pro seniory bývají běžně podstatně vyšší. Například už loni předseda Státního fondu rozvoje bydlení JUDr. Jan Wagner konstatoval, že průměrné celkové náklady na výstavbu bytů pro seniory s podporou fondu o rok dříve přesáhly 29 tisíc korun za metr čtvereční. Výjimkou však nebývají ani náklady až 40 tisíc korun za metr čtvereční.

Proč tedy v Čerčanech může být tento typ malometrážních bytů do 50 metrů čtverečních, který je sám o sobě dražší než výstavba velkých bytů, tak levný? Když i v Čerčanech, stejně jako v podobných zařízeních, se do ceny bytů zahrnou náklady na prostory, které budou sloužit k poskytování služeb seniorům? V částce do 20 tisíc korun bude obsažena i cena investic do inženýrských sítí, doprovodných služeb, komunikací, rekultivace a ozelenění areálu, na němž je dnes zatím ještě pole.

NADACE ZNÁ ŘEŠENÍ

Celý vtip spočívá ve způsobu financování budoucího penzionu v Čerčanech podle projektu Nadace pro výstavbu penzionů pro seniory s komplexními službami. Nadace totiž spoléhá na výhody zákonů o stavebním spoření a penzijním připojištění, jichž mohou využívat i senioři či lidé, kteří se již přiblížili k věku pro odchod do důchodu (uvažuje se o občanech kolem 55 let a starších). Částka 250 tisíc korun získaná ze stavebního spoření bude poskytnuta jako platba za byt v penzionu, který senior získá jako spoluvlastník. Dofinancování hodnoty spoluvlastnického podílu - nemělo by jít o více než uvedených 20 tisíc Kč/m2 - zajistí senior z vlastních finančních zdrojů. Investorem stavby bude soukromá společnost, která objekt postaví a poté seniorům prodá do spoluvlastnictví.

S investorem nadace uzavře smlouvu o spolupráci při výstavbě, v níž bude zajištěno, aby investor dodržel závazek pořizovací ceny bytu do 20 tisíc Kč/m2, byty prodával klientům určeným nadací a po prodeji bytu odešel z vlastnického vztahu k objektu. Spoluvlastnický vztah seniorů k bytům bude definován podle § 149 a následujících paragrafů občanského zákoníku. Senioři budou jako spoluvlastníci zapsáni v katastru nemovitostí.

Penzion bude stát na pozemku o rozloze 0,85 hektaru, který nadace odkoupila od obce na základě veřejné soutěže, v níž splnila všechna požadovaná kritéria včetně nabídkové ceny 500 Kč/m2. Tento pozemek si nadace ponechá i po dobudování penzionu, v němž jí budou patřit také nebytové prostory. Ty bude nadace pronajímat, přičemž si ponechá rozhodování, jaké služby se v nich budou poskytovat. Získá-li dostatek peněz formou sponzorských darů, Nadace sama koupí jeden či více bytů, které by využila pro týrané seniory, zejména z řad osamělých žen.

MOCI SE VČAS ROZHODNOUT

Předsedkyně nadace JUDr. Jitka Hoplíčková nezastírá, že penzion není určen vysloveně nejslabším sociálním vrstvám. Zhruba milión korun za byt dnes každý senior přece jen nemá a hypotéka je pro něho vzhledem k jeho věku nedostupná. Pro středně příjmové skupiny občanů však miliónová investice nemusí být zcela nepřekonatelnou překážkou. Vždyť mnozí lidé mají úspory, jiní mohou prodat chalupu, chatu či byt, v němž dosud bydlí. Finančně pomoci mohou i nejbližší příbuzní - ostatně spoluvlastnický podíl na byt v penzionu bude předmětem dědictví. "Heslem naší nadace je Aktivním stářím k doživotní soběstačnosti," vysvětluje předsedkyně. "Důležitým předpokladem k tomu je, aby senioři mohli rozhodovat o kvalitě svého života ve stáří včas, tedy v době, v níž ještě nejsou oslabeni zdravotním stavem ani vysokým věkem."

Nadace eviduje již více než stovku zájemců o bydlení v penzionech tohoto druhu. Podmínkou je, aby každý doložil, že uzavřel smlouvu na stavební spoření i penzijní připojištění, "byť třeba jen se stokorunovými měsíčními úložkami," říká předsedkyně a vysvětluje: "Chceme totiž, aby všichni získali stejné startovací podmínky a stejné reálné i zákonné výhody." Jestliže stavební spoření má vytvořit základní čtvrtmiliónový podíl na úhradě spoluvlastnického podílu, pak penzijní připojištění každému seniorovi zajistí možnost financovat si různé nadstandardní služby v penzionu.

DOBŘE VOLENÉ SOUSEDSTVÍ

Budoucí penzion dostává do vínku nejen vstřícnost rady a zastupitelstva obce, ale také velice šťastné sousedství v podobě Křesťanského komunitního centra Čerčany. Jde o projekt, v jehož rámci Občanské sdružení Tři připravuje výstavbu Hospice Dobrého pastýře, Kostela Nejsvětější Trojice a Církevní školy Archa pro alternativní výuku na úrovni mateřské i základní školy. Církevní školu doplní Centrum volného času pro záj-mově orientované skupiny dětí, mládeže i dospělých.

VÝZVA PRO ARCHITEKTY

Sousedství obou areálů však představuje také výzvu pro architekty. Akad. arch. Petr Kovář, který se svým kolegou Ing. arch. Zdeňkem Meisnerem pro penzion připravuje architektonickou studii, sousedství křesťanského komunitního centra, ale také základní školy, kterou bude mít penzion "v zádech", považuje za šťastnou okolnost. Čerčanům nechybí pouze skutečné centrum, ale také menší komorní prostory a oba architekti by si přáli, aby lokalita s penzionem a křesťanským centrem se stala jednou z nich jako vděčné místo pro setkávání lidí. Ostatně 18 až 20 procent z celkové zastavěné plochy penzionu má být věnováno službám a veřejně využitelnému zázemí jak pro jeho obyvatele, tak pro občany Čerčan. Proto už nyní oba autoři rezolutně prohlašují, že penzion rozhodně nebude obehnán žádným plotem či zdí. "Nesmí to být žádný "lidojem"," poznamenává Ing. arch. Zdeněk Meisner. Co největší kontakt s obcí umožní i různé služby typu kadeřnictví, rehabilitačních masáží, manikúry a pedikúry, které tam stáhnou ostatní obyvatele obce. V areálu bude také kavárnička, stejně jako prostory pro zájmové činnosti. I když se zatím ještě definitivně nerozhodlo o velikosti a umístění bazénu, je jisté, že bude vybudován ke spokojenosti seniorů a všech ostatních občanů.

Areál penzionu bude sestávat ze třípodlažních objektů po devíti malometrážních bytech s bezbariérovým přístupem, přičemž oba tvůrci pro vstup do vyšších podlaží hodlají použít rampy využívající mírně svažitého terénu. Vše nasvědčuje tomu, že architekti se rozhodnou i pro terasu na úrovni prvního nadzemního podlaží, odkud se bude otvírat pohled na volnou plochu mezi oběma areály s odpočinkovými místy a osazenou zelení.

Architekti se chtějí pojetím penzionu co nejvíce přiblížit názorům, které zazněly ve volné diskusi, uspořádané s některými seniory evidovanými v nadaci. Z ní například vyplynulo, že domy v areálu penzionu by neměly mít velké energetické nároky a že by se jejich případní obyvatelé nebránili zatravněným střechám. Zvítězí-li varianta rovných střech, budou zatravněné střechy patrně i pochůzné. Některým seniorům by prý ani nevadilo, jestliže by obvodové stěny domů byly hlinoslaměné. "Tak daleko však nepůjdeme," tvrdí oba architekti, byť jsou zapojeni do činnosti občanského sdružení Ekodům, takže jim nejsou cizí energeticky a materiálově nenáročné stavby. Jsou však už rozhodnuti v penzionu co možná nejvíce využívat solární energii.

"U tohoto typu penzionu by v zásadě neměly existovat nějaké rozdíly mezi pojetím bytů pro, zdůrazňuji, aktivní seniory a byty například pro mladé rodiny," říká akad. arch. Petr Kovář. "Ideální by bylo uzpůsobit každému seniorovi jeho příští byt "na míru". Protože dopředu však penzion zřejmě ještě nebude plně obsazen, uvažujeme o tom, že byty rozdělíme do tří kategorií - standard, nadstandard a nižší standard. Rozhodně by však všechny byty měly být uspořádány tak, aby každý nový obyvatel si je mohl variabilními příčkami upravit podle svých potřeb."

OBA PROJEKTY SE DOPLŇUJÍ

Starosta Čerčan Karel Bárta je názoru, že areál penzionu vhodně naváže na projekt křesťanského komunitního centra. Obec si mj. kladla za podmínku, aby záměr na výstavbu penzionu odpovídal územnímu plánu a urbanisticky dotvořil zatím volnou lokalitu, která doslova zařezává do středu obce a na níž už je schválen projekt Občanského sdružení Tři. Penzion rovněž musí přednostně sloužit obyvatelům Čerčan a okolí a svým architektonickým pojetím nesmí konkurovat pohledu na Kostel Nejsvětější Trojice, ani převýšit úroveň obytné zástavby v přilehlých ulicích. Občané jsou o výstavbě penzionu podrobně informováni, mj. i v místním zpravodaji, a už se přihlásili první zájemci o seniorské bydlení. První sondáže, jak se stát investorem, již podniklo také několik stavebních firem. Ještě více dotazů zaznamenali na obecním úřadě z řad občanů, kteří s výstavbou a provozem penzionu logicky spojují naděje na nová pracovní místa.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down