Česká ekonomika může od včerejšího dne počítat se stabilními dodávkami prvních kilogramů bezemisního zeleného vodíku. Plyn vyrobený pomocí velké fotovoltaické elektrárny za podpory větrné energie v zařízení skupiny Solar Global se uplatní při dlouhodobé akumulaci elektřiny z čistých zdrojů a poputuje i ke spotřebitelům z průmyslu nebo sektoru čisté dopravy.
Slavnostního spuštění prvního průmyslového elektrolyzéru na výrobu zeleného vodíku se v centrále společnosti Solar Global v Napajedlích (okres Zlín) zúčastnila i předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová a ministr životního prostředí Petr Hladík. Partnerem události byl Svaz moderní energetiky.
Elektrolyzér s protonovou vodivou membránou (tzv. PEM – Proton Exchange Membrane), doplněný o bateriové úložiště, ročně díky energii z obnovitelných zdrojů vyrobí 8000 kilogramů bezemisního vodíku. Takové množství umožňuje ujetí 800 tisíc kilometrů v případě využití v osobním vozidle s vodíkovým pohonem nebo 80 tisíc kilometrů při natankování do vodíkového autobusu.
ZELENÝ VODÍK UMOŽNÍ SNÍŽIT ZÁVISLOST NA FOSILNÍCH PALIVECH
„Zelený vodík umožňuje dlouhodobě, i v řádu měsíců, akumulovat čistou energii z obnovitelných zdrojů a vhodně tak doplňuje velkokapacitní bateriová úložiště, která jsou efektivní v krátkodobém skladování přebytků z fotovoltaiky nebo větrných elektráren. Solar Global před šesti lety jako vůbec první energetická společnost v Česku uvedla do provozu velkokapacitní bateriové úložiště a jsem hrdý, že si nyní můžeme připsat prvenství i z hlediska technologií pro dlouhodobou akumulaci do zeleného vodíku v průmyslové aplikaci,” uvedl předseda představenstva skupiny Solar Global Vítězslav Skopal.
„Zelený vodík má obrovský potenciál. Jde o čistý a udržitelný zdroj energie, který nám umožní snížit naši závislost na fosilních palivech a zároveň snížit emise skleníkových plynů. Toto slavnostní spuštění elektrolyzéru na výrobu zeleného vodíku je tedy dalším významným krokem na naší cestě k vyšší energetické nezávislosti, bezpečnosti a celkově zdravějšímu životnímu prostředí,“ konstatovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
„Jsem moc rád, že jsem dnes při mém celodenním výjezdu do Zlínského kraje mohl navštívit pilotní průmyslový elektrolyzér na zelený vodík v Česku. Díky podpoře z Modernizačního fondu se mohou v Napajedlích naplno pustit do využití bezemisního paliva budoucnosti. Zelený plyn považuji za řešení, které v budoucnu vedle baterií pomůže řešit přebytky elektřiny ze solárních a větrných elektráren. Jeho postupné využití v praxi je součástí mozaiky řešení pro ekonomiku nezávislou na fosilních palivech. Zelený vodík pomůže k dekarbonizaci průmyslových podniků nebo hromadné veřejné dopravy,” prohlásil ministr životního prostředí Petr Hladík. „Nedávno vládou schválený klimaticko-energetický plán, spolupřipravovaný Ministerstvem životního prostředí, počítá s vodíkem jako udržitelnou náhradou zemního plynu. Výhodou zeleného vodíku je navíc možnost výroby přímo v Česku. Naším cílem je v roce 2030 vyrobit až 32 tisíc tun vodíku,” připomněl dále Petr Hladík.
První energetický systém na průmyslovou výrobu zeleného vodíku vznikl za podpory Modernizačního fondu. Elektrolyzér o výkonu 230 kW má životnost 50 000 hodin provozu a může potenciálně vyrobit 29 900 kilogramů vodíku ročně. Zařízení společnost instalovala na jaře a od června byl v testovacím provozu. Nyní elektrolyzér poběží v kontinuálním zatížení. V plně zeleném režimu momentálně dokáže vyrobit v průměru 22 kilogramů zeleného vodíku za den, maximální kapacita činí 82 kilogramů tohoto plynu denně.
VV režimu provozu pouze z obnovitelných zdrojů vyrobí téměř 8 tisíc kilogramů vodíku ročně, a to díky energii z fotovoltaické elektrárny o výkonu 611 kWp, která je umístěna na střeše a fasádě centrály Solar Global v Napajedlích. Systém jsme doplnili i bateriovým úložištěm o kapacitě 206 kWh a výkonu 100 kW. Zelený vodík je skladován ve vyrovnávacím tlakovém zásobníku o kapacitě 640 litrů,” upřesnil Vítězslav Skopal.
„V Česku v nedávné době vzniklo už několik jednotlivých zařízení na výrobu zeleného vodíku, ale jde pouze o pilotní projekty určené k testování praktického využití tohoto zeleného plynu. Solar Global je první společnost u nás, která se do výroby zeleného vodíku pustila ve velkém průmyslovém měřítku, má promyšlenou ekonomiku projektu, uplatnění technologie na trhu i vizi, jak z vodíku udělat integrální součást svého podnikání. A ve Svazu moderní energetiky jsme hrdí, že můžeme být u psaní příběhu zavádění zeleného vodíku do praktického využívání v českých podmínkách,” dodal výkonný ředitel Svazu moderní energetiky Tomáš Buzrla.
Zelený vodík chce společnost Solar Global využít zejména pro akumulaci energie. Přidružený tlakový zásobník dokáže uchovat 400 kilogramů tohoto plynu, což představuje ekvivalent velkokapacitního bateriového úložiště o kapacitě 13 MWh. Celkový potenciál akumulace fotovoltaické energie je 246 MWh ročně. V areálu do dvou let vznikne také plnicí stanice pro vozy s vodíkovým pohonem, která umožní natankovat osobní automobil za méně než 8 minut. Vedle vodíku bude elektrolyzér vyrábět i bezemisní kyslík využitelný v průmyslu, potravinářství nebo zdravotnictví.
„Zelený vodík je klíčový pro dekarbonizaci české energetiky a ekonomiky. Vedle zajištění dlouhodobého skladování energie z čistých zdrojů pomůže také nahradit část dovážených fosilních paliv a dekarbonizovat ty průmyslové sektory, které není možné elektrifikovat a snižování uhlíkové stopy je u nich problematické. Jde zejména o chemický nebo metalurgický průmyslu, případně těžkou nákladní dopravu. Výroba tohoto paliva budoucnosti doposud v Česku probíhala jen v malých pilotních projektech, ale energetický komplex v Napajedlích je důkazem, že zelený vodík zvládneme v Česku vyrábět i v průmyslovém rozsahu,” uzavřel Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
/tz/*
O využití bezemisního vodíku jako paliva budoucnosti jsme psali například zde: https://moderniobec.cz/stitek/auta-na-vodikovy-pohon-pro-resorty-zivotniho-prostredi-a-prace-a-socialnich-veci/ a zde: https://moderniobec.cz/opatreni-z-narodniho-akcniho-planu-ciste-mobility-se-dari-plnit/ .
Na snímku: Ze včerejšího slavnostního spuštění prvního průmyslového elektrolyzéru na výrobu zeleného vodíku v Napajedlích ve Zlínském kraji.
Foto: archiv Solar Global