01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V HOSTITELSKÉM MĚSTĚ

Nakládání s odpady nejen v komunální sféře ovlivňuje vědomí blízkého vstupu do Evropské unie. Jedním z progresivních měst, které se na nové požadavky připravuje i v regionální dimenzi, je Hradec Králové. Ve zdejším kongresovém centru ALDIS probíhá 13. a 14. června konference Odpadové dny 2000 -...

Nakládání s odpady nejen v komunální sféře ovlivňuje vědomí blízkého vstupu do Evropské unie. Jedním z progresivních měst, které se na nové požadavky připravuje i v regionální dimenzi, je Hradec Králové. Ve zdejším kongresovém centru ALDIS probíhá 13. a 14. června konference Odpadové dny 2000 - téma Hospodaření s komunálními odpady. O místním odpadovém hospodářství jsme hovořili s primátorem města Ing. Oldřichem Vlasákem.

[*] Jakým způsobem jsou sběr a zpracování komunálního odpadů organizovány? Podílí se město na nějaké regionální koncepci nakládání s odpady?

V této souvislosti byla založena první komunální akciová společnost, Bohemian Waste Management, ve které se spojila města Hradec Králové a Pardubice. Obě města mají po dvaceti procentech, zbytek vlastní dánská firma Marius Pedersen. Tato akciová společnost vybudovala řízenou skládku ve Chvaleticích, a to již podle norem Evropské unie. Z obou měst se tuhý komunální odpad vozí sběrnými vozy nejprve na překladiště a odtud je potom v kontejnerech na speciálních nákladních vozech s přívěsem dopravován na skládku. Systém skládkování je dobře zajištěn. Skládkový plyn se odčerpává a je dál zužitkováván.

Problematikou nakládání s odpady se v regionálních dimenzích obecně zabývaly Komise životního prostředí NUTS 2 a zahrnuly ji do svých regionálních operačních programů. Stejně tak NUTS 2 Severovýchod, v jehož vedení dva roky působím. Celková koncepce nakládání s odpady v regionech však čeká na krajské úřady. Na této úrovni se teprve dají sdružit prostředky na budování skládek, spaloven či kompostáren. Tato etapa je tedy přes dosavadní iniciativy měst teprve před námi.

[*] Máte sice v držení významné množství akcií a také jste spoluzakladateli akciovky, ale pořád jste minoritními akcionáři. Pracuje společnost k vaší spokojenosti?

Spojili jsme se s firmou, která má v odpadovém hospodářství tradici a řekl bych, že to byla jedna z nejlepších investic města. Na počátku jsme vložili dva milióny korun a už na dividendách a vratkách za poplatky se nám tato suma několikrát vrátila. Jsme zastoupeni v představenstvu i dozorčí radě, kontrolní mechanismy fungují dobře a s činností společnosti jsme celkově velmi spokojeni.

[*] Kdy začal fungovat váš systém odpadového hospodářství?

V organizaci systému nakládání s odpady máme dlouhou tradici. Město stálo u zrodu koncepce nakládání s komunálními odpady pro oblast Hradec Králové, Pardubice a Chrudim již v roce 1991. Výstupy z tohoto programu byly použity pro zavádění systému nakládání s komunálními odpady na území města. Už v roce 1991 jsme začali se separovaným sběrem papíru, skla a PE a celý systém odpadového hospodářství jsme schválili v roce 1993.

[*] Které komodity se v Hradci separují?

Separuje se sklo, papír a plasty. Musím říci, že mne příjemně překvapily výsledky průzkumů - občané Hradce jsou při separaci odpadu ukáznění. V podstatě na každém místě, kde jsou popelnice na běžný odpad, jsou zároveň umístěny kontejnery i na separovaný odpad. Výjimkou je historické centrum, kde jsou menší popelnice klasického formátu. Zde jsou separační nádoby umístěny odděleně.

Máme také zpracovanou koncepci sběrných dvorů, jejichž počet by měl dosáhnout pěti. V březnu byl otevřen sběrný dvůr v lokalitě Hradec Králové - Moravské předměstí, kde lze odevzdat železo, barevné kovy, oleje, starý papír, nebezpečné odpady, lednice, televize i velkoobjemový odpad. Stávající dvůr funguje v režii města a provozují jej Technické služby Hradce Králové. V současné době se připravuje další lokalita. Během dvou let by v dalších čtvrtích města měly být zprovozněny zbývající tři sběrné dvory. Nebezpečné odpady mohou občané pravidelně odevzdávat i na standardní trase sběrného vozidla, které porovozuje specializovaná firma. "Jízdní řád" je pravidelně vyhlašován v médiích.

[*] Separace je prvním krokem, záleží ale i na dalším nakládání s odpadem. Máte zajištěn odbyt vytříděných surovin?

Při dalším nakládání s plastovým odpadem spolupracujeme s firmou Transform Bohdaneč, která odpad zpracovává například i na zatravňovací dlaždice. Spolupráce s touto firmou je dlouhodobá, prakticky od roku 1992, od vzniku firmy. Stejně jako Pardubice jsme jedním z jejích hlavních dodavatelů. Její produkty také odebíráme. Transform Bohdaneč zpracovává všechen plastový odpad, který město vyprodukuje. Kapacita podniku je však ještě větší, plastový odpad se dováží i z Německa.

[*] Provoz skládky jednou skončí - uvažujete do budoucna o jiných způsobech likvidace odpadů?

Ceny za uložení odpadu vycházejí velice příznivě a dosavadní způsob skládkování je pro nás zatím nejlepší cestou. Kapacita skládky vystačí na dalších 15-20 let. Nabídky máme i z jiných skládek v okolí, a to i za výhodnější ceny.

Nakládání s odpadem ale není všude na takové úrovni jako ve Chvaleticích, kde, jak jsem už zmínil, probíhá v souladu s našimi i evropskými předpisy. V této oblasti si chceme držet vysoký standard. Zatím nás nic nenutilo k tomu, abychom hledali nějaká další místa ani jiné způsoby. Dostali jsme nabídku i na vypracování pilotního projektu termického zpracování odpadů. Dosud se však jedná pouze o soukromou aktivitu.

[*] Můžete zhodnotit komunikaci s občany?

Město má své internetové stránky, a co se týče odpadového hospodářství, kromě běžných informací o stávajícím nakládání s odpady chystáme mapu budoucích sběrných dvorů. Stejné informace jako na internetu publikujeme v městských novinách. Občané jsou informováni i prostřednictvím vývěsek komisí místních samospráv jednotlivých čtvrtí. V souvislosti se separací plastového odpadu bych chtěl zmínit úspěšnou kampaň, která proběhla zhruba před půl rokem. Vyzvali jsme občany, aby plastové lahve sešlapávali - jinak samozřejmě zabírají hodně místa - a na kontejnery byly nalepeny obrázky s tímto postupem.

[*] Bioodpady z většiny našich měst bohužel končí buďto ve spalovnách, nebo na skládkách. Evropské směrnice však ukládání bioodpadů na skládky omezují. Uvažuje se o kompostárně?

Každá větší separace, každý dokonalejší systém dalšího zpracování je dražší. Doposud také nikdo nepřišel s nabídkou na likvidaci těchto biologických odpadů za solidní cenu nebo v blízkosti města. Biodpady proto zatím skládkujeme ve Chvaleticích.

Zaznamenali jsme však už také zájem farmy ve Vysoké, kde by se chtěli zabývat právě likvidací těchto biologických odpadů ve vazbě na odpady z chovů zvířat. Bude-li tento způsob odsouhlasen hygienikem a bude-li nám nabídnuta přijatelná cena, jsme ochotni separovat i biologický odpad.

Závěrem se domnívám, že oblast nakládání s tuhými komunálními odpady na území města je řešena na vysoké úrovni evropského standardu a že se nemáme za co stydět.

VÁCLAV DRAŠNAR

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down