Svaz měst a obcí ČR dokončuje sběr reálných dat ohledně obecních rozpočtů v květnu. Už první čísla jsou šokující: propady příjmů dosahují běžně 35 %. Na vině jsou podle svazu opatření Ministerstva financí, která dopadají na obce.
Pokud v předchozím velkém průzkumu starostové potvrzovali, že ruší nebo zastavují investice, v květnu se propady příjmů promítají i do běžné činnosti. Paradoxně se tyto problémy nejvíce týkají aktivních obcí, které investují do svého rozvoje.
„Zastupuji malou obec (337 obyvatel) a meziroční propad byl za květen skoro 34 %. Žádné úspory nemáme, snažíme se peníze investovat a doplňovat o dotační prostředky, protože v nastaveném systému financování je to pro nás jediná možnost, jak vůbec některé projekty realizovat. Bohužel nám stát bere část získaných prostředků zpět, a de facto jsme trestáni za to, že rozvíjíme naše území, budujeme infrastrukturu atd. Případný další propad v daňových příjmech bude pro naši obec katastrofální,“ napsala svazu starostka malé obce v Olomouckém kraji.
„Jednoduše řečeno: Dosud jsme se jako starostové vzdávali připravených investic, teď přemýšlíme, jak budeme financovat běžnou údržbu. Pro města a obce je to pohroma, a ještě větší pro obyvatele, kteří v nich žijí. Proto žádám vládu, aby okamžitě konala a umožnila obcím naplňovat své poslání,“ říká šéf SMO ČR a starosta Kyjova František Lukl.
Přesné údaje o propadech obecních příjmů za květen budou k dispozici až po prvním červnovém týdnu, už první odhady jsou však tak varující, že se je Svaz měst a obcí ČR rozhodl zveřejnit. „Pokud to bude dál pokračovat, tak vůbec nevím, z čeho budeme financovat nejen rozvoj, ale už i samotnou činnost obce,“konstatoval starosta malé obce z Královohradeckého kraje.
Předseda vlády Andrej Babiš včera prostřednictvím sociálních sítí vzkázal starostům, že stát vrátí obcím peníze formou navýšených dotací s nižším podílem povinného spolufinancování. To však aktuální finanční problémy obcí neřeší.
Svaz se teď snaží najít širší podporu pro prosazení jednorázové dotace obcím ze státního rozpočtu, která by alespoň pokryla ztráty spojené s vyplácením kompenzačních bonusů a navrhovaným snížením DPH v rámci tzv. protikrizového daňového balíčku.
„Na kritickou situaci, která se fatálně dotýká nejen samospráv, ale celé české ekonomiky, poukazuje stále více renomovaných ekonomů. Chceme s vládou jednat, a ne pouze zpovzdáli sledovat postupnou likvidaci našich obcí. Upozorňujeme na tikající bombu, která může znamenat až krach některých samospráv,“ uzavřel František Lukl.
/zr/*