01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Libereckém kraji se podpora rapidně zvýšila

Liberecký kraj poskytuje fyzickým i právnickým osobám v souladu se zákonem o krajích příspěvek na zvýšené náklady spojené s obnovou, zachováním a využitím kulturních památek, které jsou v jeho vlastnictví a nacházejí se na jeho území."Každoročně se tato...

Liberecký kraj poskytuje fyzickým i právnickým osobám v souladu se zákonem o krajích příspěvek na zvýšené náklady spojené s obnovou, zachováním a využitím kulturních památek, které jsou v jeho vlastnictví a nacházejí se na jeho území.

"Každoročně se tato finanční podpora zvyšuje - z původních 300 tisíc Kč (v rámci tehdejšího grantového programu Podpora místní kultury a obnovy kulturních památek) v roce 2002 až na 9 262 000 Kč v roce 2004. Tak velký loňský nárůst byl možný díky dotaci ze státního rozpočtu ve výši 8 762 000 Kč," vysvětlil Antonín Schäfer, náměstek hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu bylo v roce 2004 doručeno 92 žádostí s požadavky za 54 892 011 Kč. Podle předem stanovených kritérií bylo vybráno 52 příjemců. Vzhledem ke značnému převisu požadavků nedostali žadatelé příspěvky v plné výši. Kraj však nikdy nehradí veškeré náklady, vlastník se musí na obnově památky podílet minimálně 25 %.

Liberecký kraj by měl letos rozdělit prostředky zhruba ve stejné výši jako v roce 2004. Jak uvedl Antonín Schäfer, v únoru zastupitelstvo schválilo změny pravidel poskytování finančních příspěvků, která jsou nyní pro žadatele jednodušší a přehlednější.

"O prostředky je možné žádat i z grantového fondu Libereckého kraje - z dotačního programu Obnova kulturních památek. Finanční možnosti v tomto programu jsou ale omezené, vloni jsme rozdělili 305 tisíc Kč mezi 11 žadatelů," doplnil náměstek.

Na kraj se obracejí i obce, pokud chtějí získat finanční podporu na památky v jejich vlastnictví. Platí pro ně ale stejný režim jako pro ostatní vlastníky. V roce 2004 dostalo příspěvek 20 obcí v kraji, což bylo 33 % ze všech příjemců finanční podpory.

Liberecký kraj poskytuje příspěvky zejména na projekty, které:

není možné v celé výši realizovat z běžných prostředků žadatele,

jsou financované z více zdrojů,

přispívají k záchraně v rámci kraje ojedinělé kulturní památky,

přispívají k záchraně kulturní památky, která je uvedena v Seznamu nejohroženějších a nevyužívaných kulturních památek Libereckého kraje (dle Koncepce účinnější podpory památkové péče v Libereckém kraji),

přispívají k zachování podstaty bezprostředně ohrožené kulturní památky,

přispívají k záchraně objektu, který je atraktivní z hlediska cestovního ruchu,

povedou k vhodnému využití kulturní památky v souladu s významem kulturní památky a požadavky státní památkové péče,

přispívají k záchraně kulturní památky, která je přístupná veřejnosti nebo práce hrazené z příspěvku kraje jsou pohledově přístupné veřejnosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down