V Pardubicích se mládne Třetí generace bydlí v panelovém městě Polabiny - rozsáhlé čtvrti Pardubic. Domy volají po obnově - od zateplování fasád po vnitřní úpravy bytů. Je to složitý problém, neboť jsou nejen majetkem města, ale i v rukou družstev nájemníků či soukromé organizace. O financích na...
V Pardubicích se mládne
Třetí generace bydlí v panelovém městě Polabiny - rozsáhlé čtvrti Pardubic. Domy volají po obnově - od zateplování fasád po vnitřní úpravy bytů. Je to složitý problém, neboť jsou nejen majetkem města, ale i v rukou družstev nájemníků či soukromé organizace. O financích na revitalizaci domů a bytů tudíž rozhodují různé subjekty. Město však chce pomoci všem svým občanům. A podle průzkumu rychle a správně volilo rozsáhlou pomoc nejmladší generaci.
V celé čtvrti panelové zástavby využili staré zničené hrací plochy a pískoviště a převážnou část postupně během necelého jednoho roku obnovili. Projekty jednotlivých hracích ploch jsou malebné, zasazené do parkové úpravy sídlištní zeleně. Je na nich patrná ruka odborníka, jiné plochy nejsou esteticky pojaté, nicméně svoji úlohu herních prvků pro rozvoj obratnosti a pohyb dětí jako celek jistě plní.
Pískoviště mají opět pevné a bezpečné ohrazení, starý písek se vybagroval a navezl nový. Vedle pískovišť a nových laviček tu najdeme různé typy prolézaček kovových, dřevěných, provazových, malé "horolezecké" stěny, mnoho typů houpadel či typické houpačky, malé kolotoče, několik typů skluzavek a především dřevěné k prolézání určené věže či různě velké "hrady". Příjemná je pestrobarevnost či využití zvířecích motivů.
Na několika místech se tvůrci rozhodli využít pouze dřevo. Děti mohou bloudit v tzv. labyrintu z kulatiny, vylézt a sklouznout ze slona. Bezvadný je nápad umělých kopečků, v rovinatém městě si nejmenší v zimě na sněhu rádi sjedou byť jen na "pekáči". Na městském úřadě však tvůrce nenapadlo, že některé občany bude hluk dětí obtěžovat a posléze museli jednotlivé kopečky osadit keři. Zcela nová je plocha pro skateboardisty. A opět dobrý nápad, jak využít již nefunkční požární nádrž. Právě do ní dráhové "účko" s nástupními plochami bylo vsazeno. V letošním roce sídlištní čtvrť Polabiny dokončí revitalizaci neboli obnovení ještě tří hřišť k míčovým hrám. A bude hotovo! Opravovat je však stále co.
Společně s hracími plochami pro děti, kterých je na desítky, město Pardubice vyčlenilo finanční prostředky i na cyklistické stezky, které hrací plochy propojují a tvoří součást cyklistické stezky města. Pardubice jsou jedna rovina a kolo patří k základnímu vybavení snad všech jeho obyvatel. Děti tu na kole jezdí mnohem intenzivněji, zkrátka neustále. Cyklistické stezky budou proto stále tvořit součást revitalizačního projektu sídlišť.
Před několika lety rozhodl magistrát o obnově zelených ploch a v rámci nich i dětských hřišť. Projekt se týká i stávajícího parku - Bubeníkovy sady a parku Vinice, skoro již zapomenutého. Existuje návrh zahradních architektů a dosud realizována je rozsáhlá hrací plocha originálních dřevěných prolézaček z kulatiny. Ojedinělým prvkem parku je fontána architekta Petra Davida a sochaře Reného Tikala, vytvořena nejen jako estetická součást parku, ale i jako barevný terén pro dovádějící děti. Z finančního hlediska se o ni zasloužila Nadace města Pardubic, ta také financovala dětské hrací plochy na pardubickém Závodišti Dostihového spolku (viz obrázek).
Primátor Pardubic, Ing. Jiří Stříteský, říká: "Humanizaci, to znamená jisté zlidštění sídlištní zástavby, podporuje město zaměřením na děti, jejich přirozenou pohybovou aktivitu, a proto dáváme dost finančních prostředků do projektů obnovení dětských hracích hřišť, stejně tak myslíme i na hrací plochy uvnitř parků a zeleně. V současnosti se snažíme získat více investic k rekonstrukci, vlastně jakémusi vzkříšení parku Vinice. A protože se táhne podél říčky, bude ideální procházkou pro rodiny s dětmi. Určitě tu chceme vybudovat, a v projektu jsou, místa s hracími prvky pro děti. Samostatnou kapitolou je objemná rekonstrukce hokejového stadionu, která již po částech v současnosti probíhá. Město se na ní významně finančně podílí a chceme ji dokončit do juniorského šampionátu v roce 2002, který se má v Pardubicích odehrávat."
Vše hradí město či městské obvody z vlastního rozpočtu a nevyužívají žádných dotací. V některých konkrétních případech pomáhá dílčí podpora místních sponzorů. Do budoucna však možné státní dotace jistě využijí.
Jana Kracíková
FOTO AUTORKA