V Pražmu se otevřel další z TeleMedPointů v Moravskoslezském kraji

Nejčastějšími záchyty na TeleMedPointech jsou hypertenze. Kromě tlaku si uživatelé mohou změřit také hladinu cukru, saturaci kyslíkem, srdeční akci nebo třeba funkci plic. Po obcích Bílá a Bukovec začíná v Moravskoslezském kraji na obecním úřadě Pražmo fungovat další kontaktní místo, které pro zvýšení dostupnosti zdravotnické péče využívá telemedicínu. Lidé si mohou za asistence proškoleného pracovníka sami změřit základní fyziologické hodnoty, které na dálku posoudí lékař. 

„V Bukovci a Bílé využívá TeleMedPointy už více než sto dvacet lidí. Jsem rád, že se rozhodli využívat možnosti hlídat si své zdraví, aniž by museli cestovat za lékařem nebo dokonce až do nemocnice. V kontaktních místech si mohou za asistence vyškoleného pracovníka změřit tlak, srdeční činnost a další zdravotní parametry, které na dálku kontrolují lékaři,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a připomněl, že v Bílé a Bukovci TeleMedPointy fungují od začátku září.

„Mezi uživateli jsou zhruba dvě třetiny žen a třetina mužů. Nejčastěji dochází lidé mezi čtyřicítkou a padesátkou, z velké části mají o službu zájem chronicky nemocní, dochází ale také lidé, kteří se cítí dobře a měřit se chtějí jen pro jistotu. A dobře dělají, evidujeme také takzvané primozáchyty, kterým jsme doporučili intervenci jejich ošetřujícího lékaře,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Třetí TeleMedPoint v Pražmu, v dalších obcích příští rok

V pořadí třetí TeleMedPoint spustil provoz ve čtvrtek 7. 12. na obecním úřadě Pražmo. Fungovat bude v pondělky dopoledne a ve čtvrtky odpoledne. „I zde budou mít zájemci k dispozici sady přesných zdravotnických přístrojů pro měření krevního tlaku, tělesné teploty a hmotnosti, dechové funkce, saturace krve kyslíkem, srdeční činnosti, případně glykémie. Naměřená data jsou pak s písemným souhlasem pacienta bezpečně sdílena s konkrétními lékaři či zdravotnickými zařízeními, kteří doporučí další postup. TeleMedPointy jsou skvělým pomocníkem pro zvýšení dostupnosti zdravotnické péče i odlehlejších částech kraje,“ poznamenal Jakub Doležel, vedoucí Centra telemedicínských služeb, které TeleMedPointy provozuje na základě poptávky Moravskoslezského kraje. TeleMedPointy Moravskoslezský kraj financuje, na čtyři roky je pro tyto účely v krajském rozpočtu alokováno necelých 8 milionů korun. Moravskoslezský kraj plánuje zřízení ještě dvou TeleMedPointů, v lednu 2024 by měl už čtvrtý začít fungovat v Široké Nivě na Bruntálsku, další je v řešení na Opavsku.

Partnerem projektu TeleMedPointů v Moravskoslezské kraji je i RBP, zdravotní pojišťovna. „Naši pojištěnci z Pražma a okolních obcí budou mít zajištěnu úhradu nadstandardních služeb TeleMedPointu i vzdálenou péči ošetřujících lékařů, stejně jako pojištěnci v Bílé a v Bukovci. Pokud se podaří vytvořit kvalitní zázemí, které zajistí kompletní podporu selfmonitoringu a distanční péče lékařů, mohou se TeleMedPointy stát důležitým střediskem zdravotní prevence a podpory péče o chronicky nemocné osoby v lokalitách s horší dostupností služeb. A nejen to. Při stávajícím trendu centralizace péče do větších měst význam TeleMedPointů v budoucnu zřejmě ještě více posílí,“ řekl Pavel Rydrych, ředitel pro zdravotnictví RBP, zdravotní pojišťovny.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down