V Rybitví zkoušejí tzv. chytré podložky pro klienty LDN

Inovativní podložky, které mají za úkol monitorovat životní funkce, jsou prevencí před proleženinami a jsou vhodné pro pacienty s počínající i trvalou demencí, nyní využívá Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví. Podložky, které se vkládají pod matrace, nejsou přínosem pouze pro personál, ale také pro rodiny pacientů.

„Díky podložkám, které monitorují základní fyziologické funkce klienta, lze navíc odhalit příznak onemocnění ještě dříve, než se začne projevovat navenek. Jedná se například o nachlazení, zánět močových cest a další. Podložky jsou vhodné především pro pacienty s lehčím průběhem onemocnění, ale také pro domácí péči. Cením si toho, že LDN Rybitví využilo možnost tyto podložky u svých pacientů vyzkoušet,“ ohodnotila situaci v LDN Rybitví náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Inovativní projekt, na kterém již delší dobu pracuje start-up Deeplab a Centrum pokročilých technologií, které je pracovištěm Univerzity Hradec Králové, přivedl do Rybitví radní pro rozvoj a inovace Ladislav Valtr. „Oslovil jsem paní ředitelku LDN Rybitví Janu Tomšů, která nabídku se zájmem přijala. Jsem rád, že se zdravotnická pomůcka po uvedení do praxe osvědčila a spolupráci si všichni chválí. Jedná o opravdu zajímavou inovaci, která zanedlouho může nalézt široké uplatnění i v dalších zařízeních nejen v naší zemi. A to od lůžkové zdravotnické péče, imobilní klienty, přes sociální péči až po péči domácí.“

Každá podložka je vybavena citlivými senzory, které odesílají informace do tabletu umístěného na sesterně. Personál je pak schopen z anonymizovaných údajů vyhodnotit zdravotní stav pacienta.  Nesmírnou výhodou je možnost umístění podložky do jakékoli postele pod různě silné matrace.

„V tuto chvíli u nás máme deset podložek na vyzkoušení a další dva kusy bychom rádi získali do našeho spánkového centra, jediného v Pardubickém kraji. Podložky pomohou nejen našemu personálu, ale také celému týmu ke kontrole, že péče je taková, jaká by měla být. Rodina pacienta navíc díky jasným datům z podložky vidí, že se o pacienta staráme,“ sdělila ředitelka LDN Rybitví Jana Tomšů.

To, že je přesných údajů dostatek, dokládá fakt, že se za jednu sekundu do úložiště zapíše až 330 dat z jednoho senzoru.*

/TZ/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down