V soutěži o Ekologického oskara se utkají Hronov a Šitbořice

Jihomoravská obec Šitbořice a Hronov jsou dvě města, která jsou nominována (i se spolu utkají) v devátém ročníku soutěže E.ON Energy Globe v kategorii OBEC.

Šitbořice provozují unikátní systém třídění odpadu, do něhož přímo zapojují místní obyvatele. Ti mohou svůj odpad doma třídit do označených pytlů a obec jim pak jako odměnu vrací část běžných poplatků za svoz komunálního odpadu. Každá domácnost má svůj „odpadový účet“, kde si může zkontrolovat, kolik a jakého odpadu se jí podařilo vytřídit, nebo jaká jí náleží odměna. Unikátní systém třídění odpadu a motivace obyvatel funguje již od roku 2012, ke třídění lidi motivuje nejen ochrana životního prostředí, ale také nižší poplatek za svoz komunálního odpadu. Nejlepší třídiči za odpad platí pouhých 130 Kč ročně. „Za čtyři roky se nám podařilo snížit objem netříděného komunálního odpadu na polovinu," říká starosta obce Antonín Lengál.

Proti nim stojí město Hronov, který od roku 2011 systematicky snižuje energetickou náročnost svých budov. Dosud se obci podařilo zateplit mateřské a základní školy a modernizovat devět zdrojů tepla včetně kotelny v Jiráskově divadle. Město ročně ušetří na energiích 1,5 milionu korun. Modernizace technologií přitom město financuje metodou EPC, tedy formou financování z budoucích úspor na nákladech za energie. Díky úsporným opatřením město do roku 2016 ušetřilo na provozních nákladech 5,7 milionů korun, což je dokonce o 13 % více, než činila kalkulace a splátky projektů v rámci EPC. Během druhé etapy úsporných projektů chce letos město Hronov modernizovat také veřejné osvětlení. Stávající pouliční lampy by měla nahradit moderní LED světla s výrazně nižšími energetickými nároky a autonomní regulací světelného toku v nočních hodinách.

Mezi dalšími nominovanými  projekty byly v dalších kategoriích například Český ostrovní dům či projekt Rekola, původně studentský projekt, jenž podporuje veřejné sdílení kol, případně projekt ekologické prádelny společnosti BSB (kategorie FIRMA). Za unikátní lze považovat projekt Tomáše Nezvala z Plumlova, který do soutěže přihlásil své digitální zařízení BeeSpy, které díky citlivému měření různých veličin nabízí českým včelařům přesné informace o stavu jejich včelstva.

Do šesti kategorií soutěže se přihlásilo celkem 260 projektů. Odborná porota letos vybírala dva nejlepší projekty zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v kategoriích Obec, Kutil, Firma, Mládež a Stavba. Jednomu ze dvou nominovaných projektů v každé kategorii mohou nyní lidé poslat svůj hlas. „Novinkou 9. ročníku soutěže je způsob zvolení celkového vítěze. Letos o něm totiž rozhodne odborná porota Akademie věd ČR,“ říká Martin Dvořák, člen představenstva E.ON Energie, a. s., organizátora soutěže v České republice. „I letos pak v soutěži figuruje kategorie Nápad, která patří všem nezrealizovaným projektům se zaměřením na úsporu energií či ochranu životního prostředí. Nominace v této specifické kategorii budeme znát až koncem září. Vítěze kategorie Nápad vybíráme sami za pomoci odborníků, veřejnost pro něj nehlasuje,“ dodává.

Pro vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé hlasovat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do 30. září. Nejlepší projekty pak obdrží řadu cen od partnerů soutěže. Vítěz každé soutěžní kategorie vyhraje kondenzační kotel Vaillant, vysavač od Miele a v neposlední řadě vůz ŠKODA CITIGO G-TEC s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) k užívání po dobu jednoho roku zdarma. Celkový vítěz navíc získá vůz ŠKODA OCTAVIA G-TEC a tepelné čerpadlo Vaillant.*

(ev)

Popisek k foto: Starostka Hronova Hana Nedvědová před Jiráskovým divadlem, které také bylo součástí projektu na EPC

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down