Celkem 306 škol a týmů a více než 72 tisíc dětí. Loňská akce Pěšky do školy meziročně ztrojnásobila počet dětí, kteří se do výzvy aktivní mobility zapojily. V roce 2023 je očekávána účast ještě vyšší. Celorepubliková výzva konaná v rámci Evropského týdne mobility (16.–22. 9. 2023) má za cíl aktivaci dětí k pravidelnému pohybu i zvýšení dopravní bezpečnosti v okolích škol. Registrace k akci byla včera spouštěna.
Organizace Pěšky městem vyhlašuje výzvu Pěšky do školy již po sedmé. Výzva i letos žáky nabádá k pravidelnosti docházky, oproti jiným akcím tedy nezdůrazňuje celkový počet kilometrů nachozených v daném týdnu, ale dlouhodobou změnu životního stylu. „Během loňského Evropského týdne mobility jsme motivovali k pravidelné chůzi meziročně trojnásobný počet dětí. Cílem výzvy není nachodit v jednom časovém úseku co nejvíce kilometrů, ale především ukázat rodičům i dětem samotným, že existuje alternativa k automobilové dopravě, která dětem přináší fyzické i psychické benefity. Pěší doprava navíc uzdravuje nejen lidský organismus a duši, ale i okolí škol. Ty jsou především ve velkých městech automobilovou dopravou doslova ucpané,“ konstatovala hlavní projektová manažerka Marie Čiverná.
Výzva je i letos otevřena jak pro základní, tak i pro mateřské a střední školy. Účastníci výzvy mohou do školy vyrazit pěšky, na koloběžce nebo na kole. Pokud bydlí dál od školy, mohou přijet autobusem či tramvají a zbytek cesty dojít. V případě automobilové dopravy je žádoucí zaparkovat v desetiminutové dochozí vzdálenosti od školy, nikoliv až přímo u ní, kde se tvoří při začátku a konci výuky dopravní zácpy. Projekt cílí na školáky ze všech krajů a regionů České republiky. V počtu zapojených škol v minulém roce dominoval Moravskoslezský kraj (55 zapojených škol). Až za ním se umístila Praha (39 zapojených škol) a Jihomoravský kraj (39 zapojených škol).
Doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D., z Fakulty tělesné výchovy a sportu University Karlovy k tomu dodal: „Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku.“
Projekt v rámci týdenní výzvy bude sledovat a následně vyhodnotí i ostatní aspekty cesty do školy. Díky zapojení do výzvy města a obce mohou získat důležitá data o dopravních návycích dětí i rodičů, zmapovat překážky a bariéry, které jejich rozhodování ovlivňují, a vyjít vstříc jejich potřebám při plánování městské mobility. Pěšky městem navíc pro učitele připraví i speciální edukační materiály o bezpečnosti, životním prostředí nebo dopravě ve veřejném prostoru.
V letošní výzvě nezisková organizace Pěšky městem spouští pilotní provoz nové webové aplikace Pěšky do školy (Pěšky do školy (peskydoskoly.cz) ). V ní budou zaregistrované týmy v reálném čase vidět, jak si stojí oproti ostatním týmům/třídám. Součástí výzvy je také opět soutěž, ve které mohou vyhrát školáci s nejvyšší pravidelností docházky, kteří navíc v rámci Evropského týdne mobility přidají vlastní doprovodné aktivity. Pojďte s námi pěšky do školy!
Registrace do výzvy Pěšky do školy je otevřená, viz Pěšky do školy – Pěšky městem (peskymestem.cz) – přihlásit se mohou celé školy, jednotlivé třídy nebo rodinné týmy, přátelé či sousedé, a to až do 30. 8. 2023.
Výzva samotná poběží ve školním týdnu od 18. do 22. září 2023.*
/tz/
Ilustrační foto: Helena Pěchoučková