V Zašové na Zlínsku zkoušejí proměňovat odpadové hospodářství

Obec Zašová v okrese Vsetín proměňuje odpadové hospodářství. Zavádí do něj takzvané chytré technologie. Jde například o chytrý evidenční systém či pytlový sběr skla, nápojových kartonů a dalších komodit takzvaně od dveří.  Již nyní technologické novinky přináší významné úspory – došlo například k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů.

Díky technologiím, které obec zavedla, podstatně snížila množství komunálního odpadu a zaznamenala nárůst vytříděných složek odpadu o téměř dvacet tun! Obec také navýšila odměnu od organizace EKO-KOM. Co za tím je? Zásadně tomu pomohlo zavedení evidenčního systému. Ten umí s pomocí mobilních terminálů načítat prostřednictvím QR kódů naplněnost pytlů i druhy odpadů. Díky tomu samospráva obce ví, co nádoby s odpadem obsahují a může tak optimalizovat obecní odpady.

V rámci proměny odpadového hospodářství pak v Zašové:

  • byl zaveden systém sběru tříděného odpadu takzvaně od dveří
  • byla zavedena evidence jednotlivých výsypů a celkového objemu odpadů. To je možné díky tomu, že pytle jsou vybaveny QR kódy, které jsou propojené s evidenčním systémem ECONIT. 
  • bylo možné optimalizovat frekvenci svozů, pytle jsou sváženy jednou za 14 dní.
  • proběhla intenzivní komunikační kampaň – občané získali – ohledně proměny odpadového hospodářství obce – všechny potřebné informace. Díky kampani se dozvěděli o výhodách, které jim novinky přinesou, i o způsobu, jak se mohou do nového systému rychle zapojit.

„Nové technologie v odpadovém hospodářství, které jsme zavedli, se rychle promítly do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady,“ uvádí  místostarosta obce Vlastimil Těhan a dodává: „Věříme, že díky dalším plánovaným novinkám, budou úspory ještě vyšší a vytřídíme i podstatně více odpadu. Naopak komunálního odpadu bude méně. Naše obec také bude lépe připravena na novou odpadovou legislativu.“

 

Chytrá evidence

Evidenční systém, který obec zavedla, se jmenuje ECONIT. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená přesně na míru obce Zašová.*

 

/TZ - zr/

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down