Informační technologie mění charakter práce nejrůznějších profesí. Patří k nim už i vrátný, jehož úkolem je vydávat oprávněným osobám klíče ke vstupu do příslušných místností. Elektronický klíčový depozit může »klasického« vrátného zcela nahradit, či mu umožnit věnovat se jiným činnostem.
Někteří výrobci hovoří o systému pro správu klíčového hospodářství, pražská společnost SENSE Progress, a. s., jej nazvala elektronický klíčový depozit. Na první pohled se nijak neliší od tradiční skříně, ve které je zavěšeno množství klíčů. Ale pouze na první, nijak pozorný pohled. Při bližším seznámení se totiž ukáže, že jde o důmyslné systémy, v případě elektronického klíčového depozitu kombinující mechanické i elektronické zabezpečení.
UPLATNĚNÍ V ADMINISTRATIVNÍCH BUDOVÁCH
Cílem je zajistit bezpečné uložení klíčů, mít jistotu, že budou vydávány pouze oprávněným osobám - a zároveň získat přehled o tom, kdo a kdy klíče použil. »Elektronický klíčový depozit je vhodný zejména do administrativních budov, nemocnic, škol a provozů s nepřetržitým provozem, ale například i pro využití v autoparcích,« říká Petr Kopecký, obchodní a marketingový manažer společnosti SENSE Progress.
Stojí před skříní, která se zpravidla zavěsí na zeď. Její velikost může být různá, v závislosti na počtu klíčů, které jsou v ní umístěny. V jedné skříni může být od 8 do 512 svazků klíčů. Různé mohou být i použité prvky zabezpečení a přístupu - od magnetických karet a klávesnice s PIN až po čtečky biometrických údajů, jako jsou otisky prstů. Ve vývoji je identifikace podle obličeje či oční duhovky.
»Nejčastěji zákazníci volí magnetické karty,« upřesňuje ředitel divize Data, telekomunikace a bezpečnostní systémy Ing. Miroš Houser a upozorňuje mě speciálně na bezpečnostní kroužky na klíče. Ty jsou vyrobeny ze zvlášť tvrdé a odolné oceli a slouží ke kompletaci klíčových svazků. Každý kroužek je uzamčen za pomoci speciálního přípravku, takže klíče nelze z kroužku sundat. A kroužek s klíčem či svazkem klíčů nemůže odebrat z depozitu nikdo, kdo k tomu nemá oprávnění. A to ani vrátný, kdyby se ho hypoteticky podařilo přemluvit k neoprávněnému použití klíče.
Navíc může být kroužek označen i mikroznačkou pro přesnou identifikaci svazku, případně i čipem. Díky čipu pak lze zajistit, aby s klíči nikdo nemohl opustit budovu, respektive aby každý takový pokus ihned vyvolal patřičný varovný signál.
SMS PRO ZAPOMNĚTLIVÉ
Varianta s čipem však není příliš běžná. Častěji se využívá pro upozornění zapomnětlivců zasílání SMS zpráv. Osvědčilo se například na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze, na jejímž příkladu se dají názorně představit výhody elektronického klíčového depozitu.
Škola disponuje řadou drahých hudebních nástrojů, které svým studentům střídavě půjčuje. Ti si je předem přes internet zamluví na dobu, kdy jsou nástroje ve zkušebně volně k použití. Když pak studenti přijdou do školy, identifikují se pomocí jednorázového kódu, který jim systém vygeneroval při objednávce. Systém již ví, do které místnosti mají povolen vstup, a dovolí jim ze skříně (elektronického klíčového depozitu) odebrat klíč od příslušné místnosti. Nevrátí-li student klíč do depozitu během 10 minut po uplynutí doby, na kterou si zkušebnu objednal, systém mu odešle SMS zprávu, takže se student stihne vrátit s klíčem dříve, než by jej postrádal jeho následovník ve zkušebně.
Elektronická část systému má na starosti rovněž dvojí evidenci - sledování klíčů a sledování osob, které si je vyzvedly. Dá se vždy přesně zjistit, kdy byl vyzvednut a vrácen který klíč, stejně jako to, kdo si jaké klíče vyzvedl. Jestliže například v objektu provádí údržbu externí firma, je přesný přehled o přítomnosti jejích zaměstnanců v budově. Klíče jim není třeba po nikom posílat nebo u někoho nechávat: Stačí jen pro ně nastavit na určitou dobu oprávnění ke vstupu a poskytnout jim k identifikaci magnetickou kartu nebo kód k vyťukání do klávesnice.
Nastavení oprávnění k použití určitých klíčů je velmi snadné, stejně jako ukončení platnosti tohoto oprávnění. Při skončení pracovního poměru není třeba vymáhat od odcházejícího zaměstnance klíče, pouze se s pomocí počítače zruší jeho oprávnění používat klíče od daných místností. Oprávnění může být trvalé, jednorázové, jen na určité dny a určitou dobu, prostě přesně podle potřeby.
NÁVRATNOST ZHRUBA JEDEN ROK
»Důležitou výhodou elektronického klíčového depozitu je nepřetržitý provoz, bezobsluhový systém a kontrola vrácení klíčů v čase,« shrnuje hlavní přednosti Ing. Miloš Houser. »Je přitom možné využít i nepřetržitého dálkového dohledu našeho dispečinku.«
Výhodou elektronického klíčového depozitu je i to, že není nutné měnit zámky a klíče. V depozitu jsou zasunuty účelové klíče opatřené ocelovým kroužkem s nezaměnitelnou identifikací a ochranou proti rozpojení, na který lze připevnit klíče libovolného provedení, jež se v organizaci vyskytují. Je ovšem možná i varianta depozitu bezpečnostních klíčů stejného provedení jako zámky příslušných dveří jednotného systému klíčů.
Pokud jde o výši investice, když se zavedením depozitu ušetří mzda pracovníka, zpravidla se návratnost pohybuje kolem jednoho roku. Jestliže se přímo neušetří pracovní pozice, potom spočívá přínos především ve zvýšení bezpečnosti, v dokonalém přehledu použití klíčů, snadné správě a také v tom, že pracovník dříve vydávající klíče se může věnovat jiným potřebným činnostem.
Ing. Miroš Houser (vlevo) a Petr Kopecký s předním panelem elektronického klíčového depozitu. V jedné skříni může být až 512 svazků klíčů, přičemž prvky zabezpečení a přístupu mohou využívat jak magnetické karty či klávesnice s PIN, tak čtečky biometrických údajů.
FOTO: AUTOR