01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vedlejší pracovní činnost formou dohody

Úředník územního samosprávného celku se může zapojit do vedlejší pracovní činnosti také formou dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Dohody o pracovní činnosti jsou výhodné zejména v případech, kdy rozsah pracovní činnosti nebo...

Úředník územního samosprávného celku se může zapojit do vedlejší pracovní činnosti také formou dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.

Dohody o pracovní činnosti jsou výhodné zejména v případech, kdy rozsah pracovní činnosti nebo možnosti zaměstnance nedovolují zaměstnání na plný pracovní úvazek či pracovní zájem na splnění pracovních úkolů je jen příležitostný a časový.

Dohoda jen písemně

Zákoník práce požaduje, aby tyto dohody byly sjednávány písemně a nedodržení písemné formy má za následek neplatnost takové dohody. Podle této dohody může zaměstnanec vykonávat práce jen do poloviny stanovené týdenní pracovní doby. Jestliže je týdenní pracovní doba 40 hodin týdně, může rozsah dohody být do 20 hodin týdně. I když to zákoník práce výslovně neuvádí, je podle povahy sjednané činnosti zpravidla třeba v dohodě uvést místo výkonu práce, které může být určeno podobným způsobem jako v pracovní smlouvě. Toto ujednání se nemůže měnit jednostranným opatřením, nýbrž vždy vzájemnou dohodou.

Na podkladě uzavřené dohody nevzniká automaticky nárok na dovolenou na zotavenou. Není však vyloučeno, aby si účastníci sjednali poskytování pracovního volna v rozsahu odpovídajícím nároku na dovolenou zejména tehdy, kdy se obsah dohody blíží charakteru pracovního poměru (stanovený začátek a konec pracovní doby apod.).

Dohody o pracovní činnosti lze uzavírat buď na dobu určitou, nebo neurčitou. Při dohodách uzavíraných na dobu určitou lze dobu jejich trvání vymezit obdobným způsobem jako v pracovních smlouvách. Pokud nebyla doba trvání této dohody výslovně omezena na určitou dobu, případně pokud omezení nevyplývá přímo z povahy prací, jde o dohodu uzavřenou na dobu neurčitou. Nevyplývá-li způsob zrušení přímo z uzavřené dohody, lze ji zrušit vzájemnou dohodou a jednostranně výpovědí z jakéhokoliv důvodu s l5denní výpovědní dobou.

Dohoda o provedení práce

Dohodu o provedení práce uzavírá (písemně nebo ústně) zaměstnavatel se zaměstnancem tehdy, jestliže pracovní úkol není možné zajistit zaměstnanci v rámci plnění jejich povinností z pracovního poměru buď proto, že tento úkol nevyplývá z běžné činnosti zaměstnavatele nebo to výlučně vyžaduje povaha takového úkolu Může se vyskytnout i situace, že by zaměstnavatel mohl vzhledem k rozsahu prací přijmout zaměstnance do pracovního poměru k výkonu těchto prací, ale ten z různých důvodů chce uzavřít jen ojedinělý pracovní úvazek.

Zákoník práce připouští uzavření dohody o provedení práce i tehdy, vyžaduje-li to zvláštní povaha předmětu činnosti zaměstnavatele. V takových případech má třeba k disposici zaměstnance, kteří by mohli pracovní úkol splnit, ale z různých důvodů není vhodné, aby to byli právě jeho zaměstnanci. Předmětem ujednání bude dále i dohoda o čase a místě plnění pracovního úkolu a ujednání o odměně za splnění pracovního úkolu.

Dohodu uzavírá zaměstnavatel a zaměstnanec. V obsahu dohody se musí konkrétně a přesně dohodnout především rozsah práce. Je nutné, aby z vymezeného druhu práce vyplývalo, že k jeho splnění má dojít mimo pracovní poměr. Pracovní úkol sjednaný v dohodě o provedení práce má mít charakter ojedinělého úkolu. Nevymezuje se druhově, ale individuálně, např. vypracování odborného posudku, přeložení textu, přednes přednášky, prodej novin, výkon kampaňové nebo sezónní práce apod. Zaměstnavatel ji může uzavřít, jestliže předpokládaný rozsah práce (pracovního úkolu), na který se dohoda uzavírá, není vyšší než l00 hodin. Do předpokládaného rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnance pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. Z časového limitu (l00 hodin) nejsou přípustné výjimky. Pouze se do tohoto předpokládaného rozsahu práce nezapočítává doba prací konaných zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce.

Charakter uvedených prací uvádí nařízení vlády č. l08/l994 Sb. Jsou to práce komparsové a příležitostné pomocné manuální práce pro film, televizi a rozhlas a spolupráce původce při rozpracování, zkoušení nebo zavádění jeho vynálezu, zlepšovacího návrhu a průmyslového vzoru. Z uvedeného je zřejmé, že zaměstnanec může v kalendářním roce se zaměstnavatelem sjednat pouze jednu dohodu o provedení práce s rozsahem l00 hodin. Není však vyloučeno, aby bylo sjednáno mezi týmž zaměstnavatelem a zaměstnancem několik dohod o provedení práce v jednom kalendářním roce, třeba opakovaně, ovšem rozsah práce nesmí dohromady přesáhnout l00 hodin.

Odměna za práce podle dohod není limitována, uplatňuje se smluvní volnost a přihlíží se k charakteru práce. Žádný kontrolní orgán není oprávněn kontrolovat, zda sjednaná odměna odpovídá charakteru práce, pracoviště nebo vykonané práci nebo zjišťovat, zda odměna byla přiměřená, či nikoliv. Z této odměny se neodvádí sociální ani zdravotní pojistné.

(Příště: Překročení rozsahu pracovní činnosti a odvody pojistného u dohod konaných mimo pracovní poměr)

Ladislav Jouza
právník

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down