Město Vejprty se nachází v západní části okresu Chomutov a od saské příhraniční obce Bärenstein jej odděluje pouze hraniční potok Polava (Pohlbach). Zatímco obvykle přirozené hranice států tvoří hřebeny pohraničních hor, je geografická poloha Vejprt z tohoto hlediska zcela specifická. Při cestě do českého vnitrozemí je nutno překonat vrcholy Krušných hor. Dosažitelnost sídelních útvarů v Sasku je naopak bezproblémová. Přičteme-li k tomuto ještě drsné klimatické podmínky (nedostupnost z české strany v zimních měsících), je přirozené, že po staletí existovala spolupráce mezi obyvateli vejprtského regionu a saského příhraničí.
V historickém vývoji města je možno označit dva vrcholy: těžba stříbra ve středověku a vznik významného průmyslového centra navazujícího na dokončenou železniční trať v 70. letech 19. století (Annaberg - Vejprty- Chomutov). To, co bylo po staletí přirozenou nutností, dokázala rozbít druhá světová válka, zejména po ní následující období. Nucený odchod původních obyvatel a uzavření hranic do Saska (včetně železnice) tvrdě zasáhly do života této části Krušnohoří. Počet obyvatel klesl z 15 000 na 3000.
Zásadní změnou bylo obnovení přímého kontaktu se sousedním Bärensteinem. V roce 1991 byl otevřen přechod pro pěší, o dva roky později znovuotevřen železniční přejezd.
Polistopadový vývoj však přinesl pro obyvatele Vejprtska též řadu problémů. Neúspěšná privatizace přispěla k likvidaci většiny průmyslových podniků, zemědělství téměř zmizelo. Dnes je v regionu asi 22 % nezaměstnaných. I tento fakt nutí využívat potenciálu daného součinností obou břehů Polavy.
Otevřením hranice se otevřel prostor pro spolupráci prakticky ve všech činnostech. Protože od počátku se mezi vedením Vejprt i Bärensteinu podařilo odbourat veškeré bariéry, byla tato možnost okamžitě využita. Pozitivní je, že se v tomto období podařilo vyřešit otázku vztahu s krajanskými spolky bývalých obyvatel Vejprt. Nejenže se neobjevily jakékoliv požadavky na navrácení majetku, ale naopak - finanční i materiální pomoc těchto sdružení napomáhá řešit řadu současných problémů města.
Spolupráce Vejprt se kromě Bärensteinu rozvíjí i s okolními obcemi a okresním městem Annaberg - Buchholz a zasahuje prakticky všechny oblasti života: školství, kulturu, církve, organizace či spolky.
Významné jsou zejména investice v infrastruktuře a ekologii. Údolí Polavy se vyznačuje výskytem častých teplotních inverzí, což přináší koncentraci exhalací v nejnižších a nejvíc osídlených částech obou obcí. Na počátku 90. let byly v Bärensteinu naměřeny nejvyšší hodnoty SO2 v Sasku (produkované lokálními topeništi v obou sídlech). Také společný hraniční tok nutí obě strany k jednotným postupům při čištění odpadních vod.
Plynofikace Vejprtska byla zařazena mezi priority stanovené vládou. Avšak ukázalo se, že ani jedna z navržených variant nebude nakonec realizována. Již v roce 1991 se setkal starosta Vejprt se saským premiérem Biedenkopfem a českým premiérem Pithartem. Cílem bylo projednat možnost dodávky zemního plynu do Vejprt z Bärensteinu. Po složitých jednáních se podařilo tuto akci realizovat. Od té doby se nasmlouvané množství podařilo několikanásobně zvýšit.
Ve Vejprtech byly vybudovány tři centrální kotelny a uskutečnila se plynofikace středové části města. Byly plně využívány možnosti financování ze Státního fondu životního prostředí i tzv. ekomiliardy. Největší investicí (20 mil. Kč) byla plynofikace nemocničních budov, ústavů sociální péče a školských zařízení. Akce proběhla v rámci programu Phare - Černý trojúhelník.
Realizaci předcházelo vypracování energetické studie města, která byla projektem Phare - Energy. V této době se výrazně zlepšil stav ovzduší ve Vejprtech i Bärensteinu (tam proběhla plynofikace za výrazné podpory státu). Dále se uskutečnila ekologizace vytápění polikliniky, kterou financovalo z 80 % Ministerstvo životního prostředí Svobodného státu Sasko. V této době bylo projednáno doplnění projektu o příhřev teplé a užitkové vody pomocí solární energie (za stejných podmínek financování).
V oblasti vodního hospodářství je nejvýznamnější akcí rekonstrukce čistírny odpadních vod ve Vejprtech a napojení obce Bärenstein na toto zařízení. Do té doby nebyla kanalizace ve vedlejší obci vůbec. Zatímco v Bärensteinu byly peníze poskytnuty v rámci programu INTERREG II, na naší straně se využilo programu Phare CBC.
Pro ekologickou dopravu i pro dosažitelnost regionu z hlediska rozvoje podnikání je velmi důležitá rekonstrukce hraničního železničního mostu pro potřeby nákladní přepravy. Ta byla umožněna financemi z Phare CBC, Českých drah a saské vlády. V té době byla projednána i možnost investování saského Ministerstva životního prostředí do obnovy lesních ploch na Vejprtsku.
MIROSLAV FARSKÝ,
JAROSLAV ZAHÁLKA
Fakulta životního prostředí
Univerzity J. E. Purkyně
Ústí nad Labem
Otevřením hranice se otevřel prostor pro spolupráci prakticky ve všech činnostech. Protože od počátku se mezi vedením Vejprt i Bärensteinu podařilo odbourat veškeré bariéry, byla tato možnost okamžitě využita.
|