Již pátý ročník
Opět po dvou letech proběhne na brněnském výstavišti od 21. do 23 listopadu pátý ročník mezinárodního veletrhu pohřebnictví VENIA 2002.
Veletrhu se zúčastní 57 firem z pěti zemí - Itálie, Francie, Německa, Rakouska a České republiky. Návštěvníci zde uvidí motorová a speciální vozidla pro přepravu zesnulých, kremační pece a vybavení krematorií, techniku užívanou při výkopech hrobů, pietní svítidla a příslušenství, sakrální předměty, rakve, vzorové úpravy hrobů, způsob likvidace a třídění biologických a jiných odpadů a další. Součástí přehlídky bude prezentace pohřebních služeb.
Tradice
Veletrhů s obdobným zaměřením, jakým je VENIA, je v Evropě několik. Neliší se ani tak rozsahem vystavovaných oborů a exponátů, nýbrž tradicí organizace. Brněnský veletrh se směle může srovnávat s rakouskou Devotou či německou Pietou. Vzory vidí ve francouzské Funéraire, italské Modeně a německé akci BEFA. V České republice je totiž velká tradice kremačního hnutí, které se u nás rozvíjí již sto let. Před 94 lety vznikla Společnost přátel žehu a před 84 lety se uskutečnila první kremace.
Po Japonsku jsme druhou zemí na světě ve zpopelňování zesnulých. Jde konkrétně o počet krematorií na počet obyvatel. Na našem území jsou totiž tři desítky krematorií. K nejmodernějším v Evropě patří zařízení v Hustopečích u Brna. Je zároveň jediným moravským krematoriem, postaveným po druhé světové válce na zelené louce a nejnovějším v ČR.
Doprovodný program
V dopoledních hodinách zahajovacího dne (v 10 hod.) - 21. listopadu - budou předána ocenění "Zlatá Venia" nejlepším vystavovatelům. Během tohoto dne se uskuteční seminář "Pohřebnictví v Evropě". Je určen zejména pro regionální střediska obcí, která spravují hřbitovy a krematoria. Diskutovat se bude o zkušenostech s novým zákonem o pohřebnictví. Setkání se zúčastní zástupce Ministerstva pro místní rozvoj.
V odpoledních hodinách (ve 13 hod.) proběhne nejdůležitější akce doprovodného programu pro odborníky - seminář ke klíčovému zákonu o pohřebnictví s názvem "Zákon a obce". V souvislosti se vstupem ČR do Evropské unie musí totiž dojít k souladu našeho zákona a evropských norem. Do značné míry se některé naše postupy a technologie od těch evropských liší. Prvním krokem ke sladění byl již v praxi fungující nový zákon o pohřebnictví. Jedna z jeho vyhlášek se týká tzv. certifikace pohřebních služeb. Pro zachování správných postupů a technologií při pohřbívání musí zaměstnanci nově vzniklých pohřebních služeb projít předepsaným školením v jednotlivých činnostech a na závěr složit závěrečné zkoušky.
Další zajímavé akce
V pátek 22. listopadu (v 10. hod.) vystoupí Mgr. Naďa Kubíčková, autorka knihy "Zármutek a pomoc pozůstalým".
V pátek 22. listopadu (v 15. hod.) bude přednášet prof. PhDr. RNDr. H. Haškovcová, CSc.) o tanatologii a pohřebnictví.
V sobotu 23. listopadu (v 10. hod.) se bude diskutovat u kulatého stolu na téma "Obce, pohřebiště a pohřbívání". V průběhu diskusního fóra vystoupí náměstek primátora hl. města Prahy Otto Kechner.
Zajímavostí letošního ročníku veletrhu VENIA bude ústřední expozice věnovaná akcím s tématikou pohřebnictví. Bude to výstava materiálů ze zemí, kde veletrhy tohoto oboru mají své místo i tradici. Objeví se zde informace o Německu, Francii, Itálii, Rakousku, Rusku, Španělsku a Polsku.
- js -
|